Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejzdravější druh brambor
Jsou žluté brambory zdravější než bílé? A jak je to s glykoalkaloidními toxiny?
Vysoká glykemická zátěž brambor může zvyšovat riziko cukrovky 2. typu, patrně chronickou nadměrnou stimulací buněk vyrábějících ve slinivce břišní inzulín. V předchozích dvou videích jsem vám vysvětlil, jak můžete snížit glykemický dopad brambor konzumací za studena nebo vychlazením a opětovným ohřátím, případně přidáním brokolice, citrónové šťávy nebo octa. Co dalšího můžeme udělat?
Jestli si pamatujete, před pár lety jsem vydal video, ve kterém ukazuji, jak výrazně barevné bobulovité ovoce může fungovat jako blokátor škrobů. Pokud máte v plánu jíst vysoce glykemické jídlo, můžete zmírnit jeho dopad například přidáním malin na topinku, přidáním jahod ke kukuřičným lupínkům nebo posypáním palačinek borůvkami. Neříkám, že si musíte dávat ostružiny do zapečených brambor. Vzhledem k tomu, že přírodní pigmenty z ovoce dokáží zpomalit trávení škrobů, mohly by podobně fungovat i barevné brambory.
Už brambory se žlutou dužninou jako Yukon gold mohou být lepší než bílé, ale nejlepší jsou asi fialové brambory. Ne jen s fialovou slupkou, ale i s fialovou dužinou. Jestli jste takto fialové brambory nikdy neviděli, tak jsou vážně úžasné, téměř neonově modře svítivé. Nejen, že vypadají stylově, ale fialové brambory také způsobují menší nárůst inzulínu a krevního cukru ve srovnání se žlutými bramborami. Přechod od žlutých nebo bílých na fialové brambory může mít velký potenciál prospět veřejnému zdraví.
Jak víme, že právě pigmenty jsou zodpovědné za ten rozdíl a není to jinými odlišnostmi mezi odrůdami brambor? Vědci vyzkoušeli v testu kontrolní směs v podobě pudinku z bramborového škrobu a bobulovin, ale to jen přidalo řadu jiných proměnných. Ve zkumavce dokáží výtažky z fialových a červených brambor blokovat škroby. Když extrahujete a přečistíte pigmenty z fialových brambor, můžete odstranit všechny ostatní účinky rozličných odrůd brambor přidáním fialových pigmentů ke žlutým bramborám. A ejhle, v porovnání s obyčejnými žlutými bramborami můžete potlačit nárůst krevního cukru i inzulínu. Vyhnete se tak jinak obvyklé přestřelené reakci, při které vám krevní cukry mohou následně klesnout pod půstové hodnoty. Místo toho vás čeká mírný nárůst a pokles krevních cukrů typický pro potraviny s nižším GI.
Autoři navrhují, že by výtažky z fialových brambor mohly být využívány do doplňků stravy a moderních funkčních potravin. Z pohledu nákladů je však výhodnější získávat tyto zdravé látky přímou konzumací fialových brambor.
Jestli jste byli pozorní, možná jste si v nadpise všimli, že fialové bramborové pigmenty ovlivňují i zánět v těle. Potato Association of America ráda vykresluje brambory jako protizánětlivou potravinu, ale už vám přímo neřeknou, že je tento účinek omezen na pestrobarevné brambory. Když lidi randomizujete k denní konzumaci malé bílé brambory, nebo žluté, nebo fialové, tak po šesti týdnech skupina s fialovými bramborami dosáhla významně nižších hladin zánětu v těle než skupina na bílých bramborách. Měřen byl C-reaktivní protein i interleukin-6.
Konzumace barevných brambor ovlivňuje i oxidativní stres. Během pár hodin od snědení velké fialové brambory dojde k pěknému 60% nárůstu antioxidační síly krve, což se projeví jako úbytek poškození DNA volnými radikály. Když porovnáte antioxidační aktivitu bílých brambor, žlutých brambor a fialových brambor, tak Yukon gold má dvakrát větší antioxidační sílu než bílé brambory. Fialové brambory však mají dvacetkrát více antioxidantů. To je hodnota porovnatelná s bobulovitým ovocem. Polovina fialové brambory obsahuje stejné množství antioxidantů polyfenolů jako polovina šálku borůvek.
Fialové brambory mohou zvýšit antioxidační kapacitu krevního řečiště, zatímco škrob z bílých brambor působí jako prooxidační činidlo snižující antioxidační kapacitu. Snězte fialovou bramboru a během příštích osmi hodin budete mít navýšenou antioxidační kapacitu krve. Když si naopak dáte bílý bramborový škrob prostý pigmentů, můžete skončit na horších hodnotách, než jste začínali. A projeví se to nějak i různými fyziologickými důsledky pro tělo?
Ano, samozřejmě. Když lidé jedli buď fialové, nebo bílé brambory po dobu dvou týdnů, tak u fialových brambor došlo ke zlepšení ztuhlosti cév, zatímco u bílých brambor nikoliv. Projevuje se to poklesem krevního tlaku dokonce i u lidí, kteří již užívají léky na vysoký krevní tlak. Fialové brambory by proto mohly sloužit ke snižování krevního tlaku.
A co toxické glykoalkaloidy v bramborách? Dávka toxická pro lidi začíná na 2 až 5 mg/kg tělesné váhy a smrtelná dávka není o moc vzdálenější. Nicméně průměrný obsah glykoalkaloidů ve většině brambor je menší než 100 mg/kg. Takže průměrný Američan vážící 80 kg by pro dosažení toxické dávky musel sníst 2-4 kg brambor. A co by se v tom případě stalo? Nevolnosti, zvracení, průjem. Příznaky zaměnitelné třeba s gastroenteritidou nebo otravou kontaminovaným jídlem. Některým lidem může být zle již od dávky 1,25 mg/kg, nebo dokonce 1 mg/kg. To by bylo jen necelé kilo brambor pro průměrně vážícího Američana. Je také možné, že při každodenní konzumaci brambor se látka bude akumulovat. A co lidé, kteří podlehli módní bramborové dietě a jedí 1,3 kg až 1,8 kg brambor denně? Riziku otravy se mohou vyhnout loupáním slupek brambor, jelikož loupáním lze odstranit téměř veškeré glykoalkaloidy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org