Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rakovina prsu a virus bovinní leukémie v mase a mléku
Vystavení viru leukémie skotu z masa a mléčných výrobků (nebo krevní transfuze od těch, kteří maso nebo mléčné výrobky jedí) je rizikovým faktorem pro vznik rakoviny.
V roce 2015 výzkumníci z Kalifornie nalezli virus bovinní leukémie (BLV) uvnitř DNA lidských prsních nádorů odebraných při mastektomiích. Byl tam detekován mnohem častěji než v normální prsní tkáni odebírané při plastické operaci ke zmenšení prsou. Vypočítali, že až 37 % případů rakoviny prsu lze přisoudit vystavení viru bovinní leukémie, pravděpodobně skrze konzumaci mléka nebo masa získaného z infikovaných zvířat.
V reakci na to měl mléčný a masný průmysl větší obavy z poklesu spotřebitelské důvěry než z rakoviny u spotřebitelů. Na poli vědy se však výzkumné priority obrátily směrem k tomu, jestli lze výsledky z Kalifornie replikovat. Jak se ukázalo, odpověď zní ano. Replikace výsledků bylo dosaženo u žen z Iránu i Brazílie. V Austrálii bylo dokonce spojení ještě silnější. V Texasu to stejné. Ženy s diagnostikovanou rakovinou prsu měly s mnohem větší pravděpodobností virus bovinní leukémie v DNA své prsní tkáně než ženy bez rakoviny. Přiřaditelné riziko bylo vypočítáno na 51,82 %. To nasvědčuje, že tento virus z masa a mléka může být zodpovědný přinejmenším za polovinu případů rakoviny prsu mezi texaskými ženami ze studie.
Celkově vzato šest z osmi dosud provedených studií nalezlo virus v lidské prsní tkání, což silně naznačuje, že BLV infikuje i lidi a právě prsa mohou být cílem infekce. Čtyři z pěti studií schopných porovnat výskyt infekce v normální a rakovinné prsní tkáni zjistily, že pravděpodobnost nalezení viru v nádorech byla průměrně čtyřnásobná.
Jak to vychází v porovnání s ostatními rizikovými faktory rakoviny prsu? Když třeba pět let podstupujete hormonální substituční terapii, zvýšíte své riziko rakoviny prsu o 30 %. Když pilulky užíváte přes tucet let, riziko stoupne až o 40 %. Pokud jste ve zralém věku obézní, máte o 60 % vyšší riziko. Příbuzný prvního stupně s rakovinou prsu zdvojnásobuje vaše riziko. Když jsou však vaše prsa infikována virem bovinní leukémie, můžete mít čtyřnásobné riziko. Zvýšíte své riziko o stovky procent. Mezi jediné rizikové faktory silnější než infekce BLV patří přítomnost mutace BRCA genu, jakou má Angelina Jolie, případně obdržení vysoké dávky ionizujícího záření, když jste na špatném místě v opravdu špatnou dobu.
Nad rámec potvrzení se v jedné studii zjistilo, že starší pacienti měli vyšší pravděpodobnost pozitivního testu na virus bovinní leukémie. Dává to smysl, pokud BLV pochází z konzumace mléka a masa. Čím déle žijeme, tím více jídel jsme snědli a měli jsme více příležitostí se v průběhu života nakazit.
Výzkumníci také zjistili, že virus do prsou přišel jako první; v některé prsní tkáni byl i 3 až 10 let před diagnostikováním rakoviny. „Jde to proti představě, že virus napadá buňky, které jsou již maligní“ a boří to teorii, že virus je možná jen přitahován k již vzniklé rakovině. Mohla by se tím vysvětlit konzistentní zjištění, že prsní rakovinná tkáň má větší sklony poskytovat útočiště infekci? Ne, data znovu říkají ne: virus tam byl jako první. Tento odborný přezkum sice nenabízí absolutní důkazy, že je BLV příčinou rakoviny prsu, nicméně na základě bilance našich nejlepších důkazů lze říci, že infekce BLV skutečně funguje jako rizikový faktor rakoviny prsu.
Nejnovějším zjištěním je, že virus byl nalezen také v lidské krvi. S tím se pojí řada potenciálních důsledků. Problémem například je, že krevní banky na BLV netestují. Nakazit se tedy můžeme konzumací masa a mléka, ale i obdržením krve od někoho, kdo konzumoval maso nebo mléko.
Také by to mohlo znamenat, že BLV může způsobit leukémii i u lidí. U šimpanzů se to děje. Dvě šimpanzí mláďata byla krmena kravským mlékem přirozeně infikovaným BLV, obě zemřela na leukémii. My jsme dokonce ani nevěděli, že šimpanzi mohou mít leukémii.
Rozhodně to svědčí o možnosti přenosu nebo vyvolání leukémie prostřednictvím požití mléka od krav infikovaných BLV a o tom, že se virus může krví šířit do dalších orgánů. U skotu virus způsobuje rakovinu krve, ale možná je to tím, že mléčné krávy jsou přetvořeny na hamburgery v tak mladém věku, že nádory v orgánech nemají čas vzniknout.
Jak velké obavy by v nás měl virus bovinní leukémie vyvolávat? Není jasné, jestli jde o dobré nebo o špatné zprávy. Jestli následující studie ukážou, že BLV způsobuje rakovinu prsu u lidí, bude to mít významné dopady na mléčný a masný průmysl. Znamená to však zároveň, že s tím můžeme něco udělat. Možná by již nyní mělo být vynakládáno úsilí na vymýcení infekce z chovů skotu a nemělo by se čekat až na poslední slovo. Jednadvacet států dokázalo BLV ze svých stád vymýtit. Naopak v USA výskyt BLV nadále stoupá. Jestliže průmysl nezakročí a nepokusí se nemoc eliminovat, pak by mohli přinejmenším eliminovat některé z praktik, které umožňují vzájemné šíření nemoci mezi zvířaty.
BLV se šíří krví prostřednictvím kontaminovaných jehel, pilek, nástrojů na odrohování, tetovacích kleští, aplikátorů ušních známek, kopytních nožů, nosních kleští a dalších nástrojů pro agrobyznys. Ve světle stále přibývajících informací o roli BLV v lidské rakovině prsu může být prozíravé povzbuzovat snahy o kompletní eliminaci BLV z chovů dobytka, zejména v mléčném průmyslu. Doufáme, že ať tak či onak, může to pomoci zmírnit sužování lidstva rakovinou prsu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Buehring GC, Shen HM, Jensen HM, Jin DL, Hudes M, Block G. Exposure to Bovine Leukemia Virus Is Associated with Breast Cancer: A Case-Control Study. PLoS One. 2015;10(9):e0134304.
- Bogolyubova AV. Mol Biol (Mosk). 2019;53(5):871-80.
- Sweeney RW. Bovine Leukosis Virus. eXtension. November 2, 2015.
- Khalilian M, Hosseini SM, Madadgar O. Bovine leukemia virus detected in the breast tissue and blood of Iranian women. Microb Pathog. 2019;135:103566.
- Schwingel D, Andreolla AP, Erpen LMS, Frandoloso R, Kreutz LC. Bovine leukemia virus DNA associated with breast cancer in women from South Brazil. Sci Rep. 2019;9(1):2949.
- Buehring GC, Shen H, Schwartz DA, Lawson JS. Bovine leukemia virus linked to breast cancer in Australian women and identified before breast cancer development. PLoS One. 2017;12(6):e0179367.
- Baltzell KA, Shen HM, Krishnamurthy S, Sison JD, Nuovo GJ, Buehring GC. Bovine leukemia virus linked to breast cancer but not coinfection with human papillomavirus: Case-control study of women in Texas. Cancer. 2018;124(7):1342-9.
- Buehring GC, Sans HM. Breast Cancer Gone Viral? Review of Possible Role of Bovine Leukemia Virus in Breast Cancer, and Related Opportunities for Cancer Prevention. Int J Environ Res Public Health. 2019;17(1):209.
- Land CE, Tokunaga M, Koyama K, et al. Incidence of female breast cancer among atomic bomb survivors, Hiroshima and Nagasaki, 1950-1990. Radiat Res. 2003;160(6):707-17.
- Martinez Cuesta L, Lendez PA, Nieto Farias MV, Dolcini GL, Ceriani MC. Can Bovine Leukemia Virus Be Related to Human Breast Cancer? A Review of the Evidence. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2018;23(3):101-7.
- Buehring GC, DeLaney A, Shen H, et al. Bovine leukemia virus discovered in human blood. BMC Infect Dis. 2019;19(1):297.
- McClure HM, Keeling ME, Custer RP, Marshak RR, Abt DA, Ferrer JF. Erythroleukemia in two infant chimpanzees fed milk from cows naturally infected with the bovine C-type virus. Cancer Res. 1974;34(10):2745-57.
- Ruggiero VJ, Bartlett PC. Control of Bovine Leukemia Virus in Three US Dairy Herds by Culling ELISA-Positive Cows. Vet Med Int. 2019;2019:3202184.
- Bovine Leukosis Virus. Cornell University.
- Lawson JS, Salmons B, Glenn WK. Oncogenic Viruses and Breast Cancer: Mouse Mammary Tumor Virus (MMTV), Bovine Leukemia Virus (BLV), Human Papilloma Virus (HPV), and Epstein-Barr Virus (EBV). Front Oncol. 2018;8:1.
- Gyles C. Should we be more concerned about bovine leukemia virus? Can Vet J. 2016;57(2):115-6.