Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Patří mezi zdravotní přínosy arašídového másla i dlouhověkost?
Arašídové máslo a dlouhověkost: Proč jsou ořechy spojovány se sníženou úmrtností, ale ne arašídové máslo?
Podle nejrozsáhlejší studie rizikových faktorů úmrtí v historii lidstva způsobuje špatná strava více úmrtí než všechno ostatní. Cigarety sice ročně usmrtí osm milionů lidí, ale lidská strava zabíjí o několik milionů lidí více. Který aspekt naší výživy je ten nejhorší? Zpracované maso? Sladkosti? Limonáda? Ne, mezi pět nejsmrtelnějších prvků našeho stravování patří: nedostatečný příjem ovoce, nedostatečný příjem celozrnných obilovin, zeleniny, příliš soli a nedostatečný příjem ořechů a semínek.
Ořechy by nás neměly překvapit, jelikož intervenční studie nám již ukázaly, že konzumace ořechů zlepšuje fungování cév. A nemoci oběhového systému, jako je srdeční onemocnění, patří mezi naše top zabijáky. A to není vše, co ořechy dokáží. Také zlepšují rovnováhu krevních cukrů, snižují cholesterol, potlačují zánět, redukují oxidativní stres a krmí prospěšnou střevní mikroflóru. Všechny druhy ořechů nebo jen ty rostoucí na stromě?
Co arašídy? A arašídové máslo? Zhruba 50 % spotřeby arašídu v USA připadá na arašídové máslo. Nicméně spojitost mezi arašídovým máslem a úmrtností nebyla důkladně zkoumána. Pokud chceme znát více detailů, můžeme se však podívat na studii NIH-AARP, největší prospektivní studii zdraví a stravy v historii, která od 90. let minulého století sledovala půl milionu lidí.
A výsledek? Konzumace ořechů obecně poskytovala ochranné účinky proti úmrtí na všechny příčiny. To znamená, že konzumenti ořechů žili v průměru delší životy a měli menší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu, srdečně-cévní onemocnění, onemocnění dýchacích cest, infekce (možná ořechy pomáhají i s imunitou), onemocnění jater a onemocnění ledvin. Žádná taková spojitost však nebyla nalezena u arašídového másla. Z pohledu prodloužení života se tedy arašídové máslo nepočítá. Jenže proč?
Víme, že konzumenti arašídového másla obvykle jedí více masa, kouří cigarety a méně se věnují pohybu. Vědci však všechny tyto faktory zohlednili a vyloučili: červené maso, bílé maso, užívání tabáku, cvičení, zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny. Není to tedy o tom, že by konzumenti arašídového másla prostě jedli více sendvičů z bílého pečiva. Vědci však opomněli zohlednit příjem cukru. Je tedy možné, že zkrátka jedli více slazeného džemu.
Roli může hrát také zpracování arašídů do podoby arašídového másla - přidané trans tuky, olej, sůl a cukr. Klasické ořechy jsou však také často konzumovány s přidaným olejem, cukrem a solí. Mohou za to samotné arašídy? Technicky vzato to nejsou ořechy, tak možná jen nemají ty stejné účinky.
Tak to není, metaanalýza ze všech takových studií zjistila u celých arašídů podobné přínosy jako u pravých ořechů, pro arašídové máslo to však neplatí. Arašídové máslo se liší ještě jednou věcí. I když je bez soli, oleje a cukru, tak pomazánkám chybí neporušená buněčná struktura. Jak píšu v knize Jak nezemřít, nehledě na vynaložené úsilí při žvýkání celých nebo nasekaných ořechů, některé živiny zůstanou uvězněny v těch malých nerozmělněných kouscích. Takto do střev dopravíme velkou hostinu pro prospěšnou mikroflóru. V kontextu toho mě napadá, jestli by byl nějaký rozdíl mezi hladkým arašídovým máslem a křupavým s kousky arašídů.
Než se dozvíme něco dalšího, tak máme alespoň přesvědčivé důkazy pro doporučování konzumace ořechů (lépe syrových, nesolených, nepražených) vcelku nebo nasekaných, nikoliv však ořechových krémů, a to aspoň třikrát týdně. Tak můžeme maximalizovat své šance na zdravější a delší život.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- GBD 2017 Diet Collaborators. Health effects of dietary risks in 195 countries, 1990-2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017 [correction appears in Lancet. 2021 Jun 26;397(10293):2466]. Lancet. 2019;393(10184):1958-72.
- Estruch R, Sierra C. Commentary: Frequent nut consumption protects against cardiovascular and cancer mortality, but the effects may be even greater if nuts are included in a healthy diet. Int J Epidemiol. 2015;44(3):1049-50.
- Huang Y, Zheng S, Wang T, Yang X, Luo Q, Li H. Effect of oral nut supplementation on endothelium-dependent vasodilation - a meta-analysis. Vasa. 2018;47(3):203-7.
- Kim Y, Keogh JB, Clifton PM. Does Nut Consumption Reduce Mortality and/or Risk of Cardiometabolic Disease? An Updated Review Based on Meta-Analyses. Int J Environ Res Public Health. 2019;16(24):4957.
- Amba V, Murphy G, Etemadi A, Wang S, Abnet CC, Hashemian M. Nut and Peanut Butter Consumption and Mortality in the National Institutes of Health-AARP Diet and Health Study. Nutrients. 2019;11(7):1508.
- Becerra-Tomás N, Paz-Graniel I, W C Kendall C, et al. Nut consumption and incidence of cardiovascular diseases and cardiovascular disease mortality: a meta-analysis of prospective cohort studies. Nutr Rev. 2019;77(10):691-709.
- Estruch R, Sierra C. Commentary: Frequent nut consumption protects against cardiovascular and cancer mortality, but the effects may be even greater if nuts are included in a healthy diet. Int J Epidemiol. 2015;44(3):1049-50.