Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Živočišné versus rostlinné bílkoviny
Zabývám se důvody pro modernizaci definice kvality bílkovin z hlediska veřejného zdraví.
V roce 2019 dr. David Katz a jeho kolegové, včetně jednoho z mých oblíbených vědců, Davida Jenkinse, publikovali článek vyzývající, aby autority z oblasti veřejného zdraví zmodernizovaly definici kvality bílkovin. Převládající definice se totiž více týká biochemije než čistého vlivu na lidské zdraví. Oblíbeným konceptem je, že bílkoviny jsou dobré a čím více, tím lépe. Navíc používaná definice kvality bílkovin upřednostňuje živočišné bílkoviny, z čehož plyne domněnka, že konzumace masa, vajec a mléčných výrobků je žádoucí a preferovaná. Jenže to je úplný opak toho, co říkají výživová doporučení snažící se protlačit víc rostlinné stravy. Ačkoliv podvýživa z nedostatku bílkovin se v mnoha částech světa stále vyskytuje, v industrializovaném světě je mimořádně vzácná. U nás není nejstrašidelnější hrozbou pro zdraví veřejnosti kwashiorkor, podvýživa z nedostatku kalorií nebo bílkovin, ale naopak chronické nemoci.
V roce 2016 byla vydána impozantní studie z Harvardu zahrnující přes 100 000 lidí. Zjistila, že nahrazení živočišné bílkoviny rostlinnou bílkovinou bylo spojeno s nižším rizikem předčasného úmrtí. Nejhorší bylo zpracované maso jako slanina, ale i vaječná bílkovina, vaječné bílky. Nahrazení 3 % libovolných živočišných bílkovin rostlinnými, ať už zpracované či nezpracované maso, kuřecí maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, bylo spojeno se značným snížením rizika pravděpodobně nejdůležitějšího následku: smrti.
A jak víme, že za to mohou bílkoviny? Vědci zohlednili ostatní faktory jako příjem nasycených tuků, takže nejspíše nejde jen o účinek živočišného tuku. A jak naše tělo vůbec pozná rozdíl mezi živočišnou a rostlinnou bílkovinou? Nejsou si bílkoviny rovny? Ne. Na rozdíl od živočišných je rostlinná bílkovina třeba obecně chudá na aminokyseliny s rozvětveným řetězcem a snížená konzumace aminokyselin s rozvětveným řetězcem zlepšuje metabolické zdraví. Mohl by za tím být IGF-1, růstový hormon podporující rakovinu, který se zvyšuje s příjmem tzv. vysoce kvalitních živočišných bílkovin. Spojitost s IGF-1 považujeme za příčinnou, protože lidé s vrozeně zvýšenými hladinami IGF-1 i nezávisle na způsobu stravování trpí vyšším výskytem smrtelných chorob, jako je cukrovka 2. typu a srdeční nemoc.
Může za tím být i něco, co harvardští vědci nevzali v potaz, například toxické znečišťující látky, jako jsou dioxiny a PCB. Ty se totiž obvykle akumulují v potravním řetězci ve skotu, prasatech, kuřatech a rybách, takže končí na našich talířích. Rostlinné bílkoviny jsou tedy také důležitým bodem ve snižování zatížení lidstva škodlivinami.
Jestliže vám 100 000 lidí ve studii přijde jako dost, co teprve 400 000 lidí? Studie NIH-AARP je největší kohortová studie stravy v historii. Také ona ukázala, že jednoduché nahrazení 3 % kalorií z různorodých zdrojů živočišných bílkovin zdroji rostlinných bílkovin bylo spojeno s 10% poklesem celkové úmrtnosti. A při vyřazení vajec je přínos dokonce dvojnásobný. Není to překvapivé, jelikož konzumace vajec je spojena s vyšším rizikem rozvoje kardiovaskulárního onemocnění.
Když shrnete výsledky všech studií o příjmu bílkovin a úmrtnosti, tak lidé konzumující více bílkovin obvykle žijí kratší dobu. Je to hlavně kvůli škodlivé spojitosti s živočišnými bílkovinami. Příjem rostlinných bílkovin je nepřímo úměrný úmrtnosti. Takže lidé konzumující více rostlinných bílkovin žijí déle. Více živočišných bílkovin znamená více úmrtnosti, zatímco více rostlinných bílkovin koreluje s nižší úmrtností. Nejvíce bychom získali zvýšením příjmu rostlinných bílkovin nahrazením živočišných bílkovin. Jinými slovy, jak to vyjádřili v další metaanalýze z roku 2020: „Lidé by měli být pobízeni ke zvýšení příjmu rostlinných bílkovin pro možnost potenciálně snížit své riziko úmrtí.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org