Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jablka a pomeranče: pestrost stravy
Kromě kvantity a kvality záleží také na pestrosti druhů konzumovaného ovoce a zeleniny, jelikož mnoho fytoživin nenajdeme v libovolném druhu ovoce a zeleniny, nebo jsou obsaženy v jiných částech těchto rostlin.
Pokud jde o ovoce a zeleninu, nezajímá nás jen kvalita a množství, ale také pestrost konzumovaných druhů. Víme například, že špenát je zdravější než hlávkový salát a velký salát je lepší než malý. Je však lepší dopřát si jarní směs mladých salátových listů než jen samotný špenát? Je zdravější sníst jedno jablko a jeden pomeranč nebo sníst tři jablka? Nebo tři pomeranče?
Nedávno byly zveřejněny dvě zajímavé studie, které zkoumaly rizika onemocnění ve vztahu k rozmanitosti konzumovaných druhů ovoce a zeleniny. Myslím, že jsme zvyklí na některé běžnější látky z rostlinných potravin, například vitamín C, který je rozptýlen napříč rostlinným královstvím, nicméně existují i určité fytoživiny, které jsou vytvářeny jen určitými rostlinami, aby sloužily k určitým funkcím v orgánech rostlin i těch našich. O tyto látky přicházíme, pokud je náš výběr ovoce a zeleniny stereotypní. Dokonce i tehdy, když sníme každý den těchto druhů větší množství.
Existují desítky tisíc fytoživin, nejsou však v rostlinné říši rozptýleny rovnoměrně. Například úžasné glukosinoláty (hořčičné glukosidy), o kterých jsem již dříve hovořil, se nacházejí téměř výhradně v rámci čeledi brukvovitých. Například lemonoidy, jako je lemonin a limonol nebo tangeretin, v jablkách nenajdete. Porovnávat jablka s pomeranči je tedy skutečně jako porovnávat jablka s pomeranči.
V určitém smyslu jsou však všechny druhy ovoce stále jen plody, zatímco zelenina může být libovolná další část rostliny. Kořeny mají jiné živiny než výhonky. Mrkve jsou kořeny, celer a rebarbora jsou stonky, tmavě zelená listová zelenina představuje listy rostliny, hrášek představuje lusky a květák, tak jak napovídá jeho jméno, je kytice malých květních poupat. Všechny druhy ovoce jsou však stále jen plody, proto může být ještě důležitější vybírat si širokou škálu druhů zeleniny, tak totiž můžete něco získat ze všech částí. A přesně to také výzkumníci zjistili.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bhupathiraju SN, Tucker KL. Greater variety in fruit and vegetable intake is associated with lower inflammation in Puerto Rican adults. Am J Clin Nutr. 2011 Jan;93(1):37-46.
- Manners GD. Citrus limonoids: analysis, bioactivity, and biomedical prospects. J Agric Food Chem. 2007 Oct 17;55(21):8285-94.
- Murphy MM, Barraj LM, Herman D, Bi X, Cheatham R, Randolph RK. Phytonutrient Intake by Adults in the United States in Relation to Fruit and Vegetable Consumption. J Am Diet Assoc. 2011 Nov 9.
- Büchner FL, Bueno-de-Mesquita HB, Ros MM, Overvad K, Dahm CC, Hansen L, Tjønneland A, Clavel-Chapelon F, Boutron-Ruault MC, Touillaud M, Kaaks R, Rohrmann S, Boeing H, Nöthlings U, Trichopoulou A, Zylis D, Dilis V, Palli D, Sieri S, Vineis P, Tumino R, Panico S, Peeters PH, van Gils CH, Lund E, Gram IT, Braaten T, Sánchez MJ, Agudo A, Larrañaga N, Ardanaz E, Navarro C, Argüelles MV, Manjer J, Wirfält E, Hallmans G, Rasmuson T, Key TJ, Khaw KT, Wareham N, Slimani N, Vergnaud AC, Xun WW, Kiemeney LA, Riboli E. Variety in fruit and vegetable consumption and the risk of lung cancer in the European prospective investigation into cancer and nutrition. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2010 Sep;19(9):2278-86.
- Haque N, Salma U, Nurunnabi TR, Haque AK, Mukti IJ, Pervin S, Nahar R. Lifestyle related causes of cancer and chemoprevention through phytonutrients. Pak J Biol Sci. 2010 Oct 1;13(19):916-26.
Images thanks to Neutrality, PD Photos.org , Bill Ebbesen and Fir0002 via Wikimedia Commons, and http://www.picture-newsletter.com/.