Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak přirozeně redukovat vrásky pomocí potravin
Mandle jsou testovány v randomizované kontrolované studii na vrásky v obličeji.
Mé video o datlích ukazující, že konzumace několika datlí může výrazně zkrátit délku trvání porodu a ulehčit jeho průběh, mi vytřelo zrak. Když jsem pak narazil na randomizované kontrolované studie ukazující, že buráky mohou zkrátit délku porodu, už mě to nepřekvapilo. Ale pak mi došlo, že řeč je o tomto buráku, gymnastickém míči ve tvaru buráku. Nicméně existuje i několik překvapivých přínosů skutečných ořechů ověřených v randomizovaných kontrolovaných studiích. Co třeba studie o účincích konzumace mandlí na vrásky? Jak na něco takového vůbec přišli?
Populační studie totiž zjistily, že zdravá strava je spojena s menším počtem vrásek v obličeji. Naopak strava plná masa a nezdravých pochutin je spojena s větším výskytem vrásek. Strava plná ovoce je spojená s menším výskytem vrásek. Co se týče jednotlivých potravin, žlutá zelenina a sója vykazují ochranné účinky. Naopak víno stav zhoršuje. Vědci si myslí, že za tím stojí nejspíše antioxidanty ve zdravém jídle, jenž snižují nálož oxidativního stresu. Nebo protizánětlivé vlastnosti. Nebo ochrana před poškozením UV. Nebo zlepšení produkce kolagenu. Nebo lepší oprava DNA. Mám videa o většině z těchto témat. Každopádně z toho plyne, že zdravějším stravováním můžeme omezit tvorbu vrásek a u toho zachránit nějaké životy. Kdyby totiž lidé začali jíst zdravěji kvůli udržení mladistvého vzhledu, zároveň by získali všechny přínosy proti chronickým nemocem, příjemný vedlejší účinek.
Další studie zjistily to stejné a podporují doporučení konzumovat více zdravých potravin, jako je ovoce, zelenina či ořechy. Zde je další studie zkoumající žlutou a zelenou zeleninu. V této studii vysoký příjem zeleniny, luštěnin a olivového oleje působil preventivně proti předrakovinnému poškození kůže od slunce. Naopak vysoký příjem masa a mléčných výrobků může situaci zhoršit. Sušené švestky, jablka a čaj se jevily jako obzvláště dobré, ale byla to jen průřezová studie, takže zachycovala jen daný okamžik v čase. Možná lidé konzumující více masa tráví moc času na slunci. Nebo lidé konzumující více sušených švestek používají více krémy s ochranným faktorem. Jestli dané potraviny skutečně ovlivňují tvorbu vrásek se dozvíme jedině... Otestováním. Jenže takové studie jsme neměli. Až do této chvíle.
Proč zkoumat mandle? Protože studii platila Almond Board, tak proto. Výzkumníci nevěděli, kdo patřil do ořechové skupiny a kdo do kontrolní, dozvěděli se to až při prohlížení výsledků. Ořechová skupina dostávala 59 gramů ořechů denně. To jsou asi dvě hrsti ořechů. Kontrolní skupina místo toho dostávala nějaký pamlsek bez ořechů, například granolové tyčinky bez ořechů nebo preclíky. Před i po byly pořízeny fotografie obličeje ve vysokém rozlišení, aby z nich šlo spočítat hloubku vrásek pomocí počítačové fotografické analýzy. A je to tu. Mandlová skupina se dočkala výrazně zmírněné výraznosti vrásek na konci 16týdenní studie oproti kontrolní skupině. Závěr dokumentu: „Naše studie demonstruje, že denní konzumace mandlí může zjemnit vrásky.“
Použitá porce 60 gramů je relativně velká. Například kardioprotektivní účinky ořechů lze pozorovat už od dávky pod 15 gramů. Kdo ví, možná by jim stačila i menší porce. Zde je studie s malou dávkou, na kterou odkazují. Ukazuje významný pokles LDL cholesterolu během 6 týdnů při konzumaci jen pár mandlí denně, 10 gramů, což je asi osm kusů denně.
To je na zdravých potravinách hezké, mají jen dobré vedlejší účinky. Takže globální strategie pro prevenci onemocnění mohou profitovat z kladení důrazu na to, že zdravá strava je také spojena s menší tvorbou vrásek. Možná nám marnivost pomůže mimo jiné zabránit několika srdečním infarktům.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bagherzadeh Karimi A, Elmi A, Mirghafourvand M, Baghervand Navid R. Effects of date fruit (Phoenix dactylifera L.) on labor and delivery outcomes: a systematic review and meta-analysis. BMC Pregnancy Childbirth. 2020;20(1):210.
- Grenvik JM, Rosenthal E, Saccone G, et al. Peanut ball for decreasing length of labor: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2019;242:159-65.
- Foolad N, Vaughn AR, Rybak I, et al. Prospective randomized controlled pilot study on the effects of almond consumption on skin lipids and wrinkles. Phytother Res. 2019;33(12):3212-7.
- Mekić S, Jacobs LC, Hamer MA, et al. A healthy diet in women is associated with less facial wrinkles in a large Dutch population-based cohort. J Am Acad Dermatol. 2019;80(5):1358-63.e2.
- Cosgrove MC, Franco OH, Granger SP, Murray PG, Mayes AE. Dietary nutrient intakes and skin-aging appearance among middle-aged American women. Am J Clin Nutr. 2007;86(4):1225-31.
- Nagata C, Nakamura K, Wada K, et al. Association of dietary fat, vegetables and antioxidant micronutrients with skin ageing in Japanese women. Br J Nutr. 2010;103(10):1493-8.
- Purba MB, Kouris-Blazos A, Wattanapenpaiboon N, et al. Skin wrinkling: can food make a difference? J Am Coll Nutr. 2001;20(1):71-80.
- Jamshed H, Sultan FAT, Iqbal R, Gilani AH. Dietary almonds increase serum hdl cholesterol in coronary artery disease patients in a randomized controlled trial. J Nutr. 2015;145(10):2287-92.