Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč by všichni sportovci měli jíst rostlinnou stravu
Zlepšení sportovního výkonu pomocí stravy.
Během posledních let zájem spotřebitelů o rostlinnou stravu narůstá, výjimkou nejsou ani sportovci. Ačkoliv v minulosti bylo maso považováno za nenahraditelnou potravinu zvyšující výkon, nyní se trend ubírá opačným směrem, z části díky dokumentárním filmům, jako je The Game Changers. V něm jsem měl tu čest vystoupit jako vědecký poradce.
Několik elitních sportovců, od boxerů, šampionů v těžké váze, po hráče tenisu, zkoušelo, co udělá, když přejdou na rostlinný jídelníček. Sportovci si stále častěji osvojují rostlinné stravování, nejen kvůli spojeným zdravotním přínosům, ale také kvůli pociťovanému zlepšení ve vytrvalostním výkonu. Už v roce 2016 jsme měli zprávy o tom, že až třetina ultra-vytrvalostních běžců vyřazuje ze stravy maso.
Zvýšení příjmu rostlinných potravin může zvýšit vazodilitační, tedy tepny roztahující, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti stravy, které mohou vést k lepšímu proudění krve, snížení oxidačního stresu a zánětu. Proto může teoreticky dojít ke zlepšení vytrvalostního výkonu, ke zmírnění poškození svalů a ke zrychlení zotavování. Samotné cvičení vede k uvolňování volných radikálů, které také mohou vést ke svalové únavě, sníženému sportovnímu výkonu a horšímu zotavování. Ovšem antioxidanty koncentrované v rostlinných potravinách je mohou pomoci potlačit. Zde je úroveň oxidačního stresu před během a po několikahodinovém běhu. Došlo ke zdvojnásobení ukazatele oxidačního stresu. Takhle to vypadá bez borůvek. Když sníte šálek a půl borůvek hodinu před během, můžete zátěž výrazně zmenšit. Není divu, že i pouhé snědení šálku borůvek dokáže zlepšit výkon při cvičení. Naopak maso může stav zhoršit.
To stejné se zánětem. Přechod na stravu s větším zastoupením rostlinných a menším podílem živočišných potravin prokázal schopnost ztlumit zánět. Systematický posudek a metaanalýza porovnávající běžné biomarkery zánětu zjistila, že bezmasá strava je lepší volbou ve všech případech. Nejen z hlediska zánětu, ale také z pohledu stavu imunity. Mít silný imunitní systém je pro sportovce důležité, zejména pro ty vytrvalostní, kteří mají často oslabenou imunitu, čímž se zvyšuje riziko infekčních onemocnění horních cest dýchacích. Po maratonu má běžec asi šestkrát vyšší riziko nakažení infekcí a po ultra maratonu až 68 % sportovců během následujících dvou týdnů ulehne s nemocí. Lepší imunitní systém se může projevit menší nemocností, takže sportovci na rostlinné stravě se mohou více věnovat tréninku. Byť přímé ověření zatím nemáme.
Víme také o ergogenních, tedy výkon zesilujících účincích dusičnanů. Vegetariáni mají v krvi asi o 20 procent více dusičnanů a vegani o 40 procent více. Pravděpodobně to je větší konzumací zeleniny bohaté na dusičnany, jako je řepa, špenát a další listová zelenina.
A pak je tu řada zdravotních přínosů, jenž mohou posílit výkon v dlouhodobém měřítku. Je dobře zdokumentováno, že rostlinné stravování snižuje riziko chronických nemocí, jako je kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, metabolický syndrom, rakovina, i úmrtnost na všechny příčiny. Takže tito lidé žijí významně delší životy.
Potřebují však sportovci na vysokých úrovních kardiovaskulární ochranu? Překvapivě (a proto jsem udělal toto video) mohou mít sportovci pokročilejší aterosklerózu, větší poškození srdečního svalu, než lidé se sedavým životem. Sportovci muži měli vyšší procenta aterosklerotických plaků ve věnčitých tepnách než muži vedoucí sedavý život. Vyšší výskyt depozitů vápníku ve věnčitých tepnách a větší rozsah aterosklerotických plaků, včetně plaků ve více cévách a také větší výskyt omezení krevního průtoku, o více než 50 %.
Maratonci mají zvýšený celkový objem aterosklerotických plaků, kalcifikovaných plaků i nekalcifikovaných plaků. Paradoxně mají horší aterosklerózu věnčitých tepen, což se může projevit větším poškozením samotného srdečního svalu. Jsou na tom třikrát hůře než srovnatelní neaktivní jedinci. Běží naproti riziku koronárních příhod. Podobné poškození srdce lze vidět po srdečních infarktech. Ale proč? Proč studie ukazují, že dobře trénovaní sportovci mají významně vyšší riziko aterosklerózy a poškození srdce? Nemusí to být tím, že přetěžují své srdce pohybem, ale spíše že přetěžují své srdce nasyceným tukem a cholesterolem. Vytrvalostní sportovci často přijmou pět, šest nebo 7 tisíc kalorií denně. Když jedí dvakrát tolik Big Maců, není se čemu divit, že jejich srdce dostanou nakládačku.
A zde pomůže rostlinná strava, která jako jediná dokázala zvrátit postup srdečního onemocnění u většiny pacientů. Je pravda, že taková strava taktéž může přispět k lepšímu výkonu a rychlejšímu zotavení, ale nejdůležitější je, že vám umožní uzdravit se a udržet si zdraví dlouhodobě. Sportovní výkon ostatně nejvíce utrpí, když umřete.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org