Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pomáhá alkalická strava při sportovních výkonech?
Může snížení kyselinotvorných potravin a zvýšení zásadotvorných potravin zopakovat účinky hydrogenuhličitanu sodného na zvýšení výkonnosti bez nepříznivých účinků?
Teoreticky by koupání svalů v zásaditém prostředí mělo umožnit rychlejší odstranění kyseliny ze svalových buněk a oddálit svalovou únavu, jež je důsledkem nahromadění kyseliny mléčné ve svale. Vzhledem k neutralizačním účinkům není divu, že hydrogenuhličitan sodný, jinak řečeno jedlá soda, vykazuje tak výrazné ergogenní účinky, posiluje svalovou vytrvalost při cvičení. Problém s užíváním jedlé sody tkví v tom, že často způsobuje výraznou žaludeční nepohodu. Navíc při typickém dávkování lze lehce dosáhnout dvojnásobku doporučeného denního limitu pro příjem sodíku už v jedné dávce. Co místo toho zkusit stravu s nízkou kyselostí, která je zaměřena na vysoký příjem ovoce a zeleniny? To by mohla být lákavá alternativa užívání jedlé sody ke zlepšení výkonu při anaerobním cvičení, což jsou krátké intenzivní aktivity jako sprintování.
Dnešní stravování je kyselinotvorné, obsahuje více živočišných potravin a méně ovoce a zeleniny. Obecně přitom platí, že zásadotvorná strava je převážně z celistvých rostlinných potravin s minimem zpracovaných potravin, masa, mléka a vajec, jež jsou považovány za kyselinotvorné.
Ačkoliv zásadité chemikálie jako jedlá soda konzistentně prokazují zlepšování výkonu, zásadotvorná strava neprokázala podobný účinek. Posudek z deseti studií zabývající se účinkem velké a nízké kyselinové zátěže stravy na sportovní výkon nenalezl konzistentní zlepšení sportovního výkonu při maximální a submaximální intenzitě. Možná nebyla strava dostatečně zásadotvorná?
Například v této studii přiměli lidi jíst více ovoce a zeleniny a méně masa, sýru, cereálií a vajec, ale nedočkali se žádného rozdílu v parametrech souvisejících s výkonem. Ovšem dostatečně zásaditá strava je typická produkcí zásadité moči, která by měla mít pH 7 nebo vyšší. Když se podíváte, jakého pH účastníci dosáhli, tak většina kritérium nesplnila. Jejich strava tak prostě možná jen nebyla dostatečně zásadotvorná.
V této studii ukazující lepší výkon ve sprintu na 400 metrů účastníci dokázali nahradit dostatek masa, vajec, sýrů a cereálií ovocem a zeleninou, přesto se sotva dotkli té hranice pH 7. Dosáhli malého zlepšení výkonu, což naznačuje, že je možné zlepšit výkon při sprintech konzumací zásaditých přírodních potravin a nápojů, bez nutnosti užívat jedlou sodu. Proto by zásadotvorná strava mohla být jednoduchou přírodní cestou, jak si zlepšit sportovní výkon. Nicméně to zlepšení výkonu bylo malé, jen o 2 %, pár desetin vteřiny. Podívejte se však na tuto studii.
Stejná obecná strategie: více ovoce a zeleniny a méně kyselinotvorných potravin jako maso, sýry a rafinované obiloviny. Brali to však opravdu vážně. Šest až osm šálků zeleniny a k tomu přes čtyři porce ovoce denně. Jejich pH moči přesáhlo 7 a dočkali se zlepšení výkonu o 21 %. Je to pozoruhodný výsledek.
Neznamená to však nutně, že to jakkoliv souvisí s pH samotným. Jedli přece více zeleniny, která obsahuje přírodní dusičnany, a ty samotné mohou akutně zlepšit sportovní výkon. Je možné, že dusičnany zlepšily sportovní výkon i během pokusu s nízkou kyselinotvorbou. To by se však pojilo s vytěžením více energie z každého nádechu, což naměřeno nebylo. Kdykoliv však uděláte velké změny v lidském jídelníčku, je obtížné přesně určit, co bylo tou rozhodující změnou. Tyto dodatečné přínosy jsou bonusem, ne mínusem. Protože je zásadotvornější strava bohatá na ovoce a zeleninu a chybí v ní mnoho nezdravých potravin, může nízkokyselinová strava poskytnout nejen zlepšení sportovního výkonu, ale také snížit riziko chronických nemocí.
A co zlepšení výkonu u lidí, kteří nejsou zrovna sportovci? Účinek zásadité stravy na tělesnou skladbu a výkon při aerobním cvičení u žen se sedavým způsobem života. Randomizovaná kontrolovaná studie, ve které byly vyměněny živočišné zdroje bílkovin za rostlinné zdroje, jako jsou luštěniny. Došlo k většímu poklesu váhy, tukové hmoty, akumulaci kyseliny mléčné a pociťované úrovně vyčerpání. A to vše zároveň se zvýšením cvičebního výkonu z hlediska délky výdrže a maximálních hladin VO2, což je ukazatel kondice. Připomínám, že pH mohlo být jen jedním z mnoha vysvětlení, proč zdravější strava vedla k lepšímu výkonu, v každém případě bychom však měli sportovcům v každém věku doporučit zaměření na konzumaci velkého množství ovoce a zeleniny, i kdyby jen k udržení zdraví.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org