Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zlepšení VO2 max: pohled na vegetariánské a veganské sportovce
Rostlinná strava zlepšuje výkonnost sportovců i nesportovců.
V mém videu srovnávajícím výkon vegetariánských a veganských sportovců, jejich vytrvalost i sílu, probírám studii z roku 2020, která zjistila, že veganští sportovci, ačkoliv byli značně starší, měli významně lepší aerobní kapacitu a vytrvalost. Vydrželi o 25 % déle při šlapání na trenažéru do vyčerpání. Otázkou je proč. Jedním z možných mechanismů, který by mohl vysvětlit lepší výkon ve vytrvalosti u veganů, může být větší příjem sacharidů, jež mohou pomoci s vytrvalostním výkonem díky vyšším zásobám glykogenu ve svalech. Další možné mechanismy vysvětlující lepší vytrvalostní výkon u veganů zahrnují antioxidační a protizánětlivé vlastnosti stravy.
Možná je to dokonce o srdci. Další studie ukazující lepší VO2 Max u veganských sportovců, tedy lepší aerobní kapacitu. Tentokrát provedli také echokardiogramy, jež monitorovaly srdce v reálném čase ultrazvukem. Menší relativní tloušťka stěn a lepší systolická a diastolická funkce hlavní komory srdce u veganů jsou s největší pravděpodobností pozitivní nálezy.
Počkat, vzhledem k vyššímu VO2 Max dosaženému veganskými sportovci by také mohlo jít o to, že byli lépe trénovaní než neveganští sportovci. Možná proto jejich srdce vypadala jako efektivnější. Nicméně týdenní frekvence tréninku a uběhlá vzdálenost byly v obou skupinách podobné, což naznačuje, že přínosy platí i při stejném množství tréninku.
Je proto důležité dovzdělat zdravotnické pracovníky, aby se nepokoušeli odrazovat lidi od veganské stravy. Mohli by dokonce zvážit lidem zařazujícím tréninky k doporučení, aby tento způsob stravování vyzkoušeli. Jestli má strava podobné účinky i na nesportovce se dozvíme jedině otestováním.
Vegetariánská versus konvenční kaloricky omezená strava: účinek na fyzickou kondici v reakci na aerobní cvičení u pacientů s cukrovkou 2. typu. Diabetici byli randomizováni ke stejnému omezení kalorií, stejnému cvičení, pouze jedni jedli vegetariánsky a druzí ne. Poskytli jim všechny pokrmy, aby zajistili dodržování diety, a bedlivě sledovali a měřili fyzickou aktivitu.
VO2 Max se ve vegetariánské skupině zlepšilo o 12 %, což je výrazně lepší než v nevegetariánské skupině, která si vůbec nijak významně nepolepšila. Maximální výkon se zvýšil o 21 % ve vegetariánské skupině, významně více, než v nevegetariánské skupině, která si významně nepolepšila. Jinými slovy, výsledky naznačují, že více rostlinná strava vedla efektivněji ke zlepšení fyzické kondice než méně rostlinná strava, a to při stejném programu aerobního cvičení. Takto vypadal graf: významně lepší silový výkon a aerobní kapacita ve skupině randomizované k vegetariánské stravě.
Zdá se, že lidé na vegetariánské stravě zvládnou pálit sacharidy lépe než nevegetariáni. Navíc měli lepší citlivost na inzulín. Obojí naznačuje zlepšení metabolické flexibility, tedy schopnosti přepínat tam a zpět mezi pálením cukru a tuku.
Kromě fyziologických mechanismů tu mohou být i psychické faktory. Vědci pozorovali snížení hladu a mírnější pocity deprese ve vegetariánské skupině. To účastníkům poskytlo pozitivnější postoj k pohybu. Zde jsou psychologická data. Lidé randomizovaní k vegetariánství se dočkali většího zlepšení kvality života a nálady. Cítili se méně omezeni, takže jim restrikce kalorií nepřipadala tak obtěžující. Snížila se proto disinhibice, neměli takové sklony pořád ujídat nebo se přejídat, možná dokonce měli menší hlad. A to nezmiňuji lepší účinky vegetariánské stravy na tělesnou váhu, regulaci krevních cukrů a tuků, citlivost na inzulín a oxidativní stres.
Počkat, lepší tělesná váha? Myslel jsem, že dostávali stejně kalorií? Ano, diety byly izokalorické, se stejným počtem kalorií. Přesto bezmasá strava vedla ke značně většímu úbytku hmotnosti, asi o 2,7 kg méně. Větší úbytek v pase, nižší cholesterol, pochopitelně; dále méně podkožního tuku, tedy toho vnějšího měkkého tuku, a co je nejdůležitější, také větší úbytek útrobního tuku, což je metabolicky nebezpečný hluboký břišní tuk. Stejné kalorie, přitom větší úbytek tuku. A nikoliv překvapivě i lepší kompenzace cukrovky. To vše navíc k efektivnějšímu směřování k lepší fyzické kondici.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org