Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba Crohnovy choroby pomocí stravy
Maso (včetně ryb), sýry a příjem živočišných bílkovin obecně je spojován se zvýšeným rizikem zánětlivých střevních onemocnění. Naopak rostlinná strava může pomoci nejen s prevencí těchto onemocnění, ale také s jejich léčbou. Výsledkem takové stravy může být nejdelší zaznamenaná remise Crohnovy nemoci.
Víme, že rostlinná strava snižuje ukazatele zánětu, ale abychom zjistili, jestli rostlinná strava snižuje zánět klinicky relevantním způsobem, musíme to podrobit testu.
Zlatý standard po získávání důkazů ve vědě o výživě je intervenční studie. V takové studii rozdělíte účastníky do dvou skupin. Jedna polovina dodržuje určitou dietu, druhá dodržuje jinou. Pak pozorujete, co se stane.
Zánětlivé onemocnění střev, jakým je i Crohnova nemoc, je autoimunitní onemocnění, při kterém váš imunitní systém napadá vlastní střeva. Neexistuje proti tomu žádný lék. Jediné, co můžete dělat, je zkoušet nemoc držet ve stavu remise (bez příznaků) tak dlouho, jak to jen půjde. Osoby, které tímto onemocněním trpí, často užívají protizánětlivé léky nebo léky potlačující imunitu. Jejich stav může vyžadovat časté návštěvy nemocnice a chirurgické odstraňování jednotlivých úseků střev.
Protože zanícené je samotné střevo, zdá se, že jde o ideálního kandidáta k testu protizánětlivých schopností stravy založené na rostlinných potravinách. Víme, že maso, sýr, ryby a živočišné bílkoviny obecně dle našich zjištění zvyšují riziko vzniku zánětlivého onemocnění střev. Obstojí rostliny nejen v prevenci, ale také v léčbě tohoto onemocnění?
Japonští vědci vybrali skupinu pacientů s Crohnovou chorobou v remisi. Remise bylo docíleno buď nedávnou operací, nebo potlačením nemoci pomocí steroidních léků. Po celé dva roky měla polovina z nich za úkol jíst semivegetariánskou stravu, což v tomto případě byla v podstatě vegetariánská strava s tou výjimkou, že mohli sníst polovinu porce ryby týdně a polovinu porce jiného masa jednou za dva týdny. Jinak se však měli stravovat vegetariánsky. Méně než jedna porce masa týdně.
Studie nebyla prováděna ve vězení nebo v podobném zařízení, pacienti byli dospělí a žili svobodně. Takže výsledky nemusí nutně ukazovat, co se stane, když pacienti s Crohnovou chorobou skutečně přejdou na stravu s rostlinným základem, ale spíše to, co se stane, když se jim to dá za úkol. Do jaké míry budou pokyny dodržovat, to záleží na nich.
To však v našem případě činí výsledky ještě úžasnějšími. Podívejte se na toto. Přerušovaná čára představuje skupinu na běžné stravě. Plná čára představuje semi-vegetariánskou skupinu. Dvoustý den trvání studie byli všichni pacienti, kteří měli za úkol jíst více rostlinných potravin, stále v remisi. Dvaceti procentům pacientů ze skupiny, která nic neměnila, se však příznaky vrátily. Po uplynutí jednoho roku bylo stále 100 % semi-vegetariánské skupiny bez příznaků. V běžně se stravovací skupině se však nemoc vrátila k aktivitě u poloviny z nich. Ke konci dvouletého období 92 % pacientů mající za úkol konzumovat více rostlinné stravy nadále zůstávalo bez onemocnění, zatímco většina těch, kteří radu nedostali, se vrátila ke svému koloběhu léků, hospitalizací a chirurgických zákroků. Velmi významné zjištění.
A takto vysoká míra návratnosti je při běžném stravování normální. Většina pacientů s Crohnovou chorobou začne opět trpět příznaky aktivní nemoci během jednoho nebo dvou let. Přitom „částečně vegetariánská strava byla vysoce účinná při prevenci návratu příznaků Crohnovy nemoci. Míra setrvání v remisi, tedy ve stavu bez příznaků onemocnění, byla po jednom roce na částečně vegetariánské stravě 100%, po dvou letech pak 92%. To je doposud nejlepší výsledek v prevenci návratu onemocnění.“
Podle toho, co výzkumníci vědí, jde o vůbec nejlepší výsledek v prevenci návratu onemocnění, jaký byl kdy ohlášen.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Chiba M, Abe T, Tsuda H, Sugawara T, Tsuda S, Tozawa H, Fujiwara K, Imai H. Lifestyle-related disease in Crohn's disease: Relapse prevention by a semi-vegetarian diet. World J Gastroenterol. 2010 May 28; 16(20):2484-95.
- Jantchou P, Morois S, Clavel-Chapelon F, Boutron-Ruault MC, Carbonnel F. Animal protein intake and risk of inflammatory bowel disease: The E3N prospective study. Am J Gastroenterol. 2010 Oct; 105(10):2195-201.
- Maconi G, Ardizzone S, Cucino C, Bezzio C, Russo AG, Bianchi Porro G. Pre-illness changes in dietary habits and diet as a risk factor for inflammatory bowel disease: A case-control study. World J Gastroenterol. 2010 Sep 14; 16(34):4297-304.
- Watzl B. Anti-inflammatory effects of plant-based foods and of their constituents. Int J Vitam Nutr Res. 2008 Dec; 78(6):293-8.
- Cundiff DK, Agutter PS, Malone PC, Pezzullo JC. Diet as prophylaxis and treatment for venous thromboembolism? Theor Biol Med Model. 2010 Aug 11; 7:31.
- Nash RA, McDonald GB. Crohn disease: remissions but no cure. Blood. 2010 Dec 23;116(26):5790-1.
Images thanks to RachelHermosillo via flickr, Rick Abbot via Blogger, and Theron Price via Wikimedia Commons.