Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rizika a přínosy všímavosti při hubnutí
Na rozdíl od všeobecně rozšířeného názoru nejsou důkazy ani o nejlépe podložených přínosech meditace všímavosti zcela přesvědčivé.
Uvědomělost je nyní miliardovým průmyslem, až 1 z 5 společností Fortune 500 na svém pracovišti zahrnuje nějaký program uvědomělého žití. Dnes se mu místo původního „hipísáckého nesmyslu“ přilepila nálepka „trénink mozku“, což v současnosti „lépe prodává“. Redukcionistické a komoditní formy jsou však výsměšně nazývány „McUvědomělost“. Co záleží na tom, jak tomu budeme říkat, když to funguje? Funguje to vůbec?
Výzkum praktik uvědomělosti komplikuje skutečnost, že pojem může znamenat prakticky cokoliv od neformálních technik jako uvědomělé stravování po strukturované meditační programy zahrnující konkrétní časy pro sezení v konkrétní pozici a práci s vlastním dechem. Kvůli tomu je porozumění efektivnosti metod složité. Nemůže nám však ublížit, viďte?
Tím si nejsem jist, máme přes 20 observačních studií a případových zpráv dokumentujících nepříznivé účinky jako psychóza, mánie, úzkosti a panika vyvolané meditacemi. V jedné prospektivní studii intenzivního meditačního pobytu 60 % účastníků hlásilo alespoň jeden nežádoucí účinek, včetně člověka, který byl hospitalizován s psychotickou epizodou. I mimo prostředí intenzivního meditačního pobytového kurzu si až 12 meditujících vybavuje vážné negativní vedlejší účinky začínající do deseti dní od započetí praktiky.
Je považováno za věrohodné, že se nežádoucí účinky objevují zhruba ve stejné míře jako u psychoterapie. Asi jeden z dvaceti hlásí přetrvávající negativní účinky psychologické léčby. Jelikož meditaci praktikuje okolo 18 milionů Američanů a ročně se přidává až milion nových, už 5% míra výskytu nežádoucích účinků by znamenala stovky tisíc případů negativních účinků ročně. Jako u každé jiné lékařské intervence je všechno o rovnováze rizik a přínosů. Naneštěstí je mnoho přínosů zřejmě nadhodnocených.
Komentář v časopise Journal of the American Psychological Association upozorňuje, že dokonce i v knihách o uvědomělém žití psaných vědci najdeme spoustu kouzelných slibů o míru, štěstí a spokojenosti. Navzdory všeobecnému mínění nejsou důkazy ani pro ty nejodůvodněnější přínosy zcela průkazné. Neplatí to samozřejmě jen pro meditaci. Napříč celým odvětvím experimentální psychologie panuje „replikační krize“. Mnoho význačných zjištění z oblasti sociálních věd vydaných i v těch nejprestižnějších vědeckých časopisech se totiž nepodaří zopakovat.
Výrobci léků nejsou jediní, kdo se snaží potlačovat vydání studií, které mají jiné než chtěné výsledky. Většina studií o praktikách uvědomělosti zřejmě nikdy nespatří světlo dne, což nám zavání publikačním zkreslením. Lze očekávat, že kdyby studie zjistily slibné výsledky, tak by byly spíše vydány, než uloženy do šuplíku. A dokonce i mnohé z těch, které se dostanou do vědeckých záznamů, nejsou zrovna vzrušující. Agentura The Federal Agency for Healthcare Research and Quality vydala systematický posudek z dostupných vědeckých dat a dospěla k závěru, že uvědomělá meditace funguje nejlépe na zlepšení úzkosti, deprese a bolesti, ale ani zde není kvalita důkazů vyšší než střední. A co třeba hubnutí?
Praktiky uvědomělosti mohou pomoci se zvládáním stresu, sebeovládáním, impulzivní konzumací, přejídáním a emočním přejídáním. To vše může usnadnit regulaci tělesné hmotnosti. Nicméně systematický posudek důkazů vydaný asi před pěti lety nenalezl důkazy o významném nebo konzistentním úbytku na váze. Část problému tkví v dodržování.
Stejně jako jiné intervence se stravou a životosprávou i uvědomělé praktiky fungují jen tehdy, když je dodržujete. Když například randomizovali ženy k účasti na dvouhodinových workshopech učících techniky uvědomělosti jako kognitivní defúze, tak ani po šesti měsících nezhubly v průměru o nic více než kontrolní skupina. Nicméně když vyřadíte ty ženy, které hlásily, že nikdy neaplikovaly principy z workshopu, a podíváte se jen na ty, které je používaly alespoň občasně, tak úbytek na váze porazil kontrolní skupinu asi o 2,2 kg.
Jiné studie ukázaly místo úbytku pouze stagnaci váhy. Například tato studie zjistila, že obézní jedinci v kontrolní skupině nadále přibírali na váze tempem zhruba 0,4 kg měsíčně, zatímco váha lidí v intervenční skupině uvědomělosti zůstávala stabilní.
Když sloučíme všechny studie dohromady, tak nejnovější a největší dosud vydaný posudek zjistil, že intervence na bázi uvědomělosti mohou oproti nicnedělání vést ke zhubnutí v průměru o 3,1 kg za čtyři měsíce. Když došlo ke přímému srovnání, tak neporazily jiné intervence v oblasti životosprávy. Pozitivem však je, že redukci stresu a uvědomělé žití můžete praktikovat navíc k čemukoliv ostatnímu, co si vyberete.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org