Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Testování jógy při depresi, úzkosti a inkontinenci moči
Který z 50 různých stylů jógy se ukázal jako nejlepší?
Měli by lékaři svým pacientům doporučovat cvičení jógy? Jak jste viděli v předchozích videích, těžkosti spojené s doporučováním jógy pramení z nízké kvality dostupných vědeckých důkazů o její účinnosti. Kupodivu je nedostatek důkazů zčásti dílem neschopnosti výzkumníků definovat, co vlastně zkoumali. Řeknou prostě jóga a nijak nedefinují, co tím myslí. Různé druhy jógy se velmi liší z pohledu požadavků na fyzickou sílu, hloubku meditace, ovládání dechu a duchovní složku. Zprávy ze studií často nedefinují, který typ jógy byl studován. Pak je nejen těžké porovnávat výsledky mezi studiemi navzájem, ale je také velmi obtížné přenést jakékoliv závěry do praktických rad pro pacienty.
Jóga je široce definována jako praktika spojující tělo a mysl, složená z fyzických pozic, dechových technik a meditace. Když výzkumníci říkají, že jógu podrobili testu, očekávali byste, že zahrnoval všechny tři komponenty jógy. Nicméně některé studie použily jen meditaci a říkaly tomu jóga, žádné pozice a dechová cvičení. Jiné testy zkoumaly jen dechová cvičení a říkaly tomu jóga. Další testy pod jógu zahrnuly jen pozice. Někdy vědci dokonce říkali, že zkoumají typy jógy, nebyla však zahrnuta žádná ze složek. Když studie nenalezne přínos, znamená to skutečně, že jóga ve své praktikované podobě nepomáhá? A když studie ukáže přínos, co přesně řeknete pacientům, že mají dělat, aby dosáhli výsledků?
Může nás alespoň uklidnit skutečnost, že posudek zvaný „Je jeden typ jógy lepší než jiný?“ se pokusil porovnat účinky více než 50 různých druhů jógy ze stovek studií jógy a dospěl k závěru, že není žádný jasný vítěz, druh jógy, který by častěji dosahoval pozitivních výsledků. Do určité míry jsou tak různé druhy jógy zaměnitelné.
Už jsem vám říkal o nutnosti aktivní kontrolní skupiny, abychom viděli, jestli má jóga příznivé účinky přesahující cvičení. Takové kontrolní skupiny však stále nemusí řešit faktory jako socializace. Jóga je obvykle skupinová lekce. Asi si umíte představit, že kdybyste zkoumali účinky jógy třeba na deprese, tak byste chtěli vědět, jestli narušení rutiny a vyjití ven mezi lidi má příznivý vliv nezávisle na tom, že jde zrovna o jógu.
Naneštěstí v případě deprese jóga zřejmě nemá žádný přínos ani ve srovnání s ničím. Jóga zřejmě pomáhá s úzkostí, ale ne lidem natolik úzkostlivým, že jim byla diagnostikována úzkostná porucha. A všechen přínos jógy proti úzkostem je zřejmě jen dílem fyzické aktivity, protože to vypadá, že jóga neposkytla žádný přínos nad rámec ostatních cvičení. Je to škoda, ale jóga zřejmě není účinná proti úzkostným poruchám a poruchám nálady.
Posudek účinků jógy na depresivní příznaky u lidí s duševními poruchami obecně, včetně diagnóz jako PTSD a schizofrenie, nenašel žádný účinek při srovnání například se sociální podporou nabízející stejnou míru pozornosti, ale ani s nicneděláním. Nalezl však účinek v porovnání s kontrolní skupinou na čekací listině.
Na rozdíl od studií účinků léčiv, kde je placebo pilulka docela přímočarým řešením, je výběr náplně kontrolní skupiny u behaviorálních intervencí jako jóga mnohem komplexnější. Jedním z běžných řešení je pasivní kontrolní vyčkávací skupina. Lidé byli prakticky randomizováni buď k józe, nebo na čekací listinu, kde si na jógu musejí počkat, ale nakonec je čeká také. Je to lepší než žádná kontrolní skupina, jelikož to stále alespoň podchycuje vliv plynutí času. Tím myslím, zda by se vaše potíže spravily samy od sebe. Nicméně to nijak nevylučuje placebo efekt. Kdyby vám místo toho bylo prostě řečeno, že vstupujete do studie zkoumající, jestli nějaké cvičení pomůže, a pak byste byli nevědomky randomizováni k provádění buď jógy, nebo nějaké falešné napodobeniny, měli byste v obou případech stejná očekávání. Když však dopředu víte, že se vám dostane jógy, která vám může pomoci, nebo začnete s jógou až za šest měsíců a do té doby budete čekat, může dojít k nepravému zesílení rozdílu v účinku léčby. Lidé přiřazení k čekání totiž mohou očekávat, že se jim bez aktivní léčby neuleví.
Zde je například studie vlivu jógy na močovou inkontinenci. Ženy byly randomizovány buď k šesti týdnům jógy, nebo čekání na jógu. Po šesti týdnech se frekvence inkontinence snížila o 70 % v jógové skupině, zatímco v kontrolní čekací o 13 %. Je však možné, že ženy v jógové skupině hlásily určité přínosy kvůli něčemu, čemu říkáme zkreslení z očekávání. Očekávaly totiž, že jim jóga pomůže. Na základě souboru důkazů by se dalo říci, že nemáme dostatek kvalitních důkazů pro posouzení vlivu jógy na ženskou močovou inkontinenci. Chtěli bychom mít studie porovnávající jógu s intervencemi poskytujícími čas a pozornost. S nějakou alternativou jógy, která poskytuje stejný čas a pozornost, aby lidé ani nepoznali, že jsou v kontrolní skupině.
Nyní vyvstává otázka: komu záleží na tom, jestli jsou přínosy jógové intervence dílem placebo efektu, případně zkreslení z očekávání? Přínos je přínos. Pokud se lidem uleví, co na tom vlastně sejde? Stejně by bylo hezké vědět, jestli jóga skutečně pomáhá. A tady to máme. Ženy s močovou inkontinencí byly náhodně přiřazeny buď do jógové skupiny, nebo pečlivě navržené kontrolní skupiny s časem a pozorností v podobě nespecifických cviků na protahování a posilování svalů.
Močová inkontinence může být dvou typů. Urgentní, definovaná jako nežádoucí únik moči spojený s náhlou a silnou potřebou močit, nebo stresová inkontinence, při které aktivita nebo kýchnutí spustí nežádoucí únik moči. Tři měsíce jógy nijak významně nepomohly s inkontinencí celkově, ale pomohly se stresovou inkontinencí. Pokles v průměru o 61 % v jógové skupině, v kontrolní jen o 35 %. Urgentní inkontinence nedostála žádné významné změny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Burton A. Should your patient be doing yoga?. Lancet Neurol. 2014;13(3):241-2.
- Patwardhan AR. Yoga Research and Public Health: Is Research Aligned With The Stakeholders' Needs? J Prim Care Community Health. 2017;8(1):31-6.
- Cramer H, Lauche R, Langhorst J, Dobos G. Is one yoga style better than another? A systematic review of associations of yoga style and conclusions in randomized yoga trials. Complement Ther Med. 2016;25:178-87.
- Vollbehr NK, Bartels-Velthuis AA, Nauta MH, et al. Hatha yoga for acute, chronic and/or treatment-resistant mood and anxiety disorders: A systematic review and meta-analysis [published correction appears in PLoS One. 2019 May 2;14(5):e0216631]. PLoS One. 2018;13(10):e0204925.
- Cramer H, Lauche R, Anheyer D, et al. Yoga for anxiety: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Depress Anxiety. 2018;35(9):830-43.
- Brinsley J, Schuch F, Lederman O, et al. Effects of yoga on depressive symptoms in people with mental disorders: a systematic review and meta-analysis. Br J Sports Med. 2021;55(17):992-1000.
- Park CL, Groessl E, Maiya M, et al. Comparison groups in yoga research: a systematic review and critical evaluation of the literature. Complement Ther Med. 2014;22(5):920-9.
- Huang AJ, Jenny HE, Chesney MA, Schembri M, Subak LL. A group-based yoga therapy intervention for urinary incontinence in women: a pilot randomized trial. Female Pelvic Med Reconstr Surg. 2014;20(3):147-54.
- Wieland LS, Shrestha N, Lassi ZS, Panda S, Chiaramonte D, Skoetz N. Yoga for treating urinary incontinence in women. Cochrane Database Syst Rev. 2019;2(2):CD012668.
- Huang AJ, Chesney M, Lisha N, et al. A group-based yoga program for urinary incontinence in ambulatory women: feasibility, tolerability, and change in incontinence frequency over 3 months in a single-center randomized trial. Am J Obstet Gynecol. 2019;220(1):87.e1-87.e13.