Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Testování jógy při IBS, zánětlivých střevních potížích, menopauze a osteoporóze
Studie využívající falešnou akupunkturu zdůrazňuje nutnost kontroly očekáváných účinků.
Jóga jako léčba: Kdy nám pomůže? Jak jste viděli v posledních videích, vědecká literatura o józe má omezený záběr i kvalitu. Už jsem mluvil o dlouhé řadě problémů sužujících mnoho ze studií o józe. Pojďme však pokračovat v seznamu zdravotních potíží, abychom si udělali představu o tom, co říkají ty nejlepší důkazy. Například jóga v léčbě syndromu dráždivého tračníku. Důkazy z randomizovaných kontrolovaných studií říkají, že jóga poráží léky a byla stejně efektivní jako středně rychlá chůze, takže si z těchto dvou cvičení můžete vybrat.
Co jóga a chronické střevní záněty? Jelikož je častým spouštěčem stres, mohla by jóga pomoci? Ve studii jógy jako doprovodné léčby u dospívajících trpících chronickými střevními záněty zřejmě vůbec nepomohla. Ovšem ve studii, srovnávající jógu s psanými tipy na sebepéči u dospělých s ulcerózní kolitidou, 12 týdnů jógy vyvolalo silnější zlepšení kvality života a zmírnilo aktivitu onemocnění, dokonce ještě tři měsíce po ukončení studie. Zde jsou grafy kvality života a aktivity onemocnění. Ta sebepečující skupina vlastně dostala jenom pár obecných knih o sebepéči, takže dvě metody léčby, jóga a sebepéče, vůbec nebyly shodné v časové náročnosti, pocitu začlenění do skupiny nebo kontaktu s terapeutem. Všechny tyto faktory v jógové skupině s větší šancí nespecificky zlepší kvalitu života. Jóga tak může být účinná ve zlepšování kvality života lidí s ulcerózní kolitidou, nicméně přínosy mohou být shodné například se všemi ostatními skupinovými cvičeními. Potvrzuje to i 11 studií na lidech zkoumajících vliv středně intenzivních cvičebních programů na aktivitu onemocnění chronickými střevními záněty. A všech 11 studií hlásí přínosy ve smyslu snížení aktivity nemoci.
Použití pasivních kontrol nezohledňuje účinek očekávání, pozornosti věnované účastníkům, stráveného času a investice, kterou do toho účastníci vložili. Zde je skvělý příklad, proč je aktivnější kontrolní skupina tak důležitou. Zde se zaměřují na sérii studií nefarmaceutických intervencí v léčbě návalů horka při menopauze. Například randomizace k osmi týdnům akupunktury, osmi týdnům falešné akupunktury, nebo k ničemu, jen běžné péči. Falešná akupunktura spočívala v tom, že do vás vpichovali jehličky, ale mělce a ne do tradičních akupunkturních bodů.
Byla tam i studie deseti týdnů lekcí jógy s pozornostní kontrolní skupinou (vzdělávací lekce o zdraví a pohodě, které trvaly stejně dlouho jako jóga a probíhaly ve stejném skupinovém formátu). Zjistili následující. Návaly horka zůstaly v pasivní kontrolní skupině s běžnou péčí prakticky nezměněny. Skutečná akupunktura fungovala mnohem lépe. Jenže stejně tak i falešná akupunktura. A tady je jóga. A tady kontrolní skupina se vzdělávacími lekcemi o zdraví. Jóga a akupunktura fungovaly stejně dobře, ale stejně tak i ne-jóga a falešná akupunktura. Došlo k obecnému placebo efektu, kdy ženy ve všech pěti intervenčních skupinách těžily jednoduše z toho, že jsou součástí studie. Proto je vždy lepší, aby kontrolní skupiny něco dělaly, abyste měli určitou jistotu, že alespoň nějaká část účinku vaší intervence je skutečná.
Alespoň, že vůbec nějaké kontrolní skupiny měli. Tato studie, „Dvanáct minut jógy denně zvrátí ztrátu kostní hmoty při osteoporóze“, vzbudila značný rozruch. Víme, že když jde o zdraví kostí, platí známé „co nepoužíváš, o to přijdeš“. Máme začít cvičit včas a cvičit často. Fyzická aktivita je široce dostupným, finančně dostupným a dobře modifikovatelným přispěvatelem ke zdraví kostí. Cvičení přenáší síly skrze kostru a generuje signály, které pak zachytí buňky pro tvorbu kostí. Proto organizace jako National Osteoporosis Foundation, International Osteoporosis Foundation a jiné doporučují jako prevenci osteoporózy cvičení s vlastní vahou. Patří tam cvičení s vysokou zátěží (a dopadem) jako skákání, aerobik a běh, stejně jako cvičení s nižší zátěží typu chůze nebo posilování. Tím vším můžete vyslat mechanické signály pro nastartování růstu kostí. Cvičení s nízkou zátěží jako jóga obvykle nejsou považována za taková, co budují kosti. Proto byly výsledky této studie tak překvapující.
Byla to studie dobrovolníků nashromážděných přes internet a srovnávala minerální hustotu kostí před a po cvičení jógy. Výzkumníci vymysleli 12minutové video s jógou na DVD, s 12 pozicemi. Věřili, že by mohlo stimulovat zvýšení hustoty kostí v páteři a na dvou místech kyčle. Tady je těch 12 pozic. Vypadá to, že přínosu v páteři se dočkali, ale v kyčli ne. Nicméně, ze 741 původně naverbovaných pacientů jich nakonec poslalo podle pokynů snímky svých kostí jen pár desítek. Zhruba 5 % lidí. Přišli tak o 95 % lidí, s kterými původně začínali. Asi si umíte představit, že lidé s příznivými výsledky s větší pravděpodobností údaje poslali a ti, kterým jóga nepomohla, se raději odmlčeli. Výsledky proto nepovažuji za přesvědčivé.
Autoři k tomu zaujali postoj, že lidé přece nemají co ztratit a všechny vedlejší účinky jógy jsou příznivé, tak proč to nezkusit? Ztratit však můžete příležitost provádět místo toho cvičení s vyšší zátěží podložené jasnějšími důkazy o přínosech pro kosti.
A ne všechny vedlejší účinky musejí být dobré. S jógou jsou spojeny i případy kompresních zlomenin obratle. V této sérii devíti případů z Mayo Clinic popisují kompresní zlomeniny páteře vznikající měsíce až roky po započetí jógy s pozicemi protahujícími páteř. Zprávy od vědců i médií nadále propagují jógu jako aktivitu chránící zdraví kostí. Nicméně lidé náchylní ke zlomeninám si musí jógové pozice vybírat. Zde jsou doporučované pozice z jógy. A těmto by se zase náchylní lidé měli vyhnout. Čtyři z devíti pacientů si způsobili zlomeninu ve stavu normální nebo skoro normální minerální hustoty kostí. Možná by si na tyto pozice měli dávat pozor všichni. Zranění vzniklá během jógy nejsou ničím neobvyklým. Ročně má jóga na svědomí tisíce návštěv pohotovosti a zhruba 5 % případů jsou zlomeniny. Pokusím se vám tu četnost poranění uvést do kontextu porovnáním jógy s jinými fyzickými aktivitami, a to příště, v mém posledním videu ze série o józe.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org