Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Hormonální léčba (estrogenové pilulky a krémy) pro vaginální příznaky menopauzy
Přináší vaginální estrogen stejné riziko jako perorální estrogen?
V posledním videu jsem vám vysvětlil, že první linií léčby mírné až střední vaginální suchosti způsobené menopauzou jsou lubrikanty a hydratační přípravky. Vyzdvihl jsem nejbezpečnější značky. Pokud volně prodejné lubrikanty a hydratační přípravky nestačí na zmírnění genitourinárních projevů menopauzy, je doporučena léčba nízkodávkovými lokálními přípravky s estrogenem. Pokud ženy nemají historii rakovin reagujících na hormony jako rakovina endometria a prsu. Lokální, tedy aplikované vaginálně, nikoliv orálně. Vaginální aplikace je považována za bezpečnější a účinnější než systémová hormonální terapie. Metaanalýza z 58 studií srovnávajících vaginální a systémové estrogeny zjistila, že léčba estrogeny vaginálně nabízí lepší úlevu od potíží než pilulky, náplasti a implantáty s estrogenem. Mnoho žen na systémové hormonální terapii menopauzy dokonce musí užívat dodatečně právě i vaginální estrogeny, aby se dočkaly úlevy.
Vaginální estrogeny jsou dostupné jako nejrůznější krémy, čípky a kroužky. Máme třicet randomizovaných studií porovnávajících je navzájem a s placebem a zdá se, že mezi různými přípravky nejsou rozdíly v účinnosti. Viditelné úlevy od příznaků se však můžete dočkat někdy až za několik týdnů, a plného účinku je dosaženo za dva až tři měsíce. Ačkoliv rok trvající studie umí jasně prokázat přínosy vaginálního estrogenu, studie s délkou do 12 týdnů neprokázaly nadřazenost placebu.
Část estrogenu nanesená na vulvu nebo do pochvy je vstřebána do těla a proto na výrobcích musí být stejné varování FDA v černém rámečku, jako na orálních estrogenech. Velkým písmem napsáno varování před zvýšeným rizikem „rakoviny endometria, kardiovaskulárními poruchami, rakovinou prsu a pravděpodobné demence“. Vaginální estrogen je však považován za bezpečnější, protože ho lze používat v mnohem nižších dávkách (až setina orální dávky). The Harvard Nurse’s Health Study nenalezla žádná zvýšená rizika spojená s používáním vaginálního estrogenu navzdory 18 letům sledování. Randomizované kontrolované studie s délkou trvání až rok potvrzují jejich bezpečnost. Máme však observační studie spojující vaginální užívání estrogenů zhruba se zdvojnásobením rizika rakoviny endometria. To je však studie ze 70. let minulého století, kdy se používaly vyšší dávky estrogenu. Novější studie z Dánska, jež nalezla to stejné, mohla být zkreslena souběžným užíváním orálních estrogenů. Z důvodu předběžné opatrnosti je však i nízká dávka lokálních estrogenů kontraindikována u pacientů přeživších rakovinu závislou na hormonech, pro jistotu.
Přeživší rakoviny prsu trpící GSM mohou vyzkoušet vaginální DHEA. Orální DHEA nenabízí žádný přínos, ale v roce 2016 FDA schválil vaginální čípky s DHEA proti bolestem během soulože způsobenými menopauzou. Látka se lokálně přeměňuje na estrogen, ale nemá významný vliv na systémové hladiny hormonu. Nevýhodou je, že se musí zavádět každý den na noc, zatímco přípravky s estrogenem stačí obvykle aplikovat 2x týdně a vaginální kroužky jen jednou za několik měsíců. Pro ženy, které by raději orální metodu léčby, je tu ospemifen, lék podobný tamoxifenu, který má proestrogenní účinky na výstelku pochvy. Nicméně může dvojnásobit výskyt návalů horka a infekcí močových cest v krátkodobém horizontu. Navíc máme nedostatek dat o bezpečnosti jeho dlouhodobého užívání.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Eden JA. DHEA replacement for postmenopausal women: placebo or panacea? Climacteric. 2015;18(4):439-440.
- Scavello I, Maseroli E, Di Stasi V, Vignozzi L. Sexual health in menopause. Medicina (Kaunas). 2019;55(9):559.
- Pinkerton JV. Hormone therapy for postmenopausal women. N Engl J Med. 2020;382(5):446-455.
- Faubion SS, Sood R, Kapoor E. Genitourinary syndrome of menopause: management strategies for the clinician. Mayo Clin Proc. 2017;92(12):1842-1849.
- Crandall CJ, Diamant A, Santoro N. Safety of vaginal estrogens: a systematic review. Menopause. 2020;27(3):339-360.
- Bhupathiraju SN, Grodstein F, Stampfer MJ, et al. Vaginal estrogen use and chronic disease risk in the Nurses’ Health Study. Menopause. 2018;26(6):603-610.
- Pinkerton JV, Kaunitz AM, Manson JE. Vaginal estrogen in the treatment of genitourinary syndrome of menopause and risk of endometrial cancer: an assessment of recent studies provides reassurance. Menopause. 2017;24(12):1329-1332.
- Di Donato V, Schiavi MC, Iacobelli V, et al. Ospemifene for the treatment of vulvar and vaginal atrophy: A meta-analysis of randomized trials. Part I: Evaluation of efficacy. Maturitas. 2019;121:86-92.
- Di Donato V, Schiavi MC, Iacobelli V, et al. Ospemifene for the treatment of vulvar and vaginal atrophy: A meta-analysis of randomized trials. Part II: Evaluation of tolerability and safety. Maturitas. 2019;121:93-100.
- Simunić V, Banović I, Ciglar S, Jeren L, Pavicić Baldani D, Sprem M. Local estrogen treatment in patients with urogenital symptoms. Int J Gynaecol Obstet. 2003;82(2):187-197.
- PREMARIN Vaginal Cream (conjugated estrogens). Pfizer.
- FDA approves Intrarosa for postmenopausal women experiencing pain during sex. US FDA. Nov 2016.
- Cardozo L, Bachmann G, McClish D, Fonda D, Birgerson L. Meta-analysis of estrogen therapy in the management of urogenital atrophy in postmenopausal women: second report of the Hormones and Urogenital Therapy Committee. Obstet Gynecol. 1998;92(4 Pt 2):722-727.
- Lethaby A, Ayeleke RO, Roberts H. Local oestrogen for vaginal atrophy in postmenopausal women. Cochrane Database Syst Rev. 2016;2016(8):CD001500.
- Kelsey JL, LiVolsi VA, Holford TR, et al. A case-control study of cancer of the endometrium. Am J Epidemiol. 1982;116(2):333-342.
- Mørch LS, Kjaer SK, Keiding N, Løkkegaard E, Lidegaard Ø. The influence of hormone therapies on type I and II endometrial cancer: A nationwide cohort study. Int J Cancer. 2016;138(6):1506-1515.
- Labrie F, Martel C, Bérubé R, et al. Intravaginal prasterone (Dhea) provides local action without clinically significant changes in serum concentrations of estrogens or androgens. J Steroid Biochem Mol Biol. 2013;138:359-367.
- Elraiyah T, Sonbol MB, Wang Z, et al. Clinical review: The benefits and harms of systemic dehydroepiandrosterone (Dhea) in postmenopausal women with normal adrenal function: a systematic review and meta-analysis. J Clin Endocrinol Metab. 2014;99(10):3536-3542.
- Mitchell CM, Reed SD, Diem S, et al. Efficacy of vaginal estradiol or vaginal moisturizer vs placebo for treating postmenopausal vulvovaginal symptoms: a randomized clinical trial. JAMA Intern Med. 2018;178(5):681-690.