Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba selhání ledvin pomocí stravy
Nejen, že rostlinná strava zjevně chrání před poklesem funkce ledvin, ale může být dokonce použita k léčbě selhávání ledvin. Dokonce i při stejném množství bílkovin lze pozorovat rozdíl – tělo lépe vylučuje fosfor z rostlinné potravy, což snižuje riziko metastatické kalcifikace.
Jednou z důležitých funkcí našich ledvin je odfiltrovat nadbytek fosforu z krevního řečiště. Když naše funkce ledvin klesá, může se fosfor v našem těle začít hromadit. To může způsobit takzvané metastatické zvápenění (kalficikace), při kterém vaše srdeční chlopně, svaly a další části těla začnou hromadit vápník, čímž dojde k tvorbě usazenin, které mohu vyústit také v nekrózu kůže a gangrénové amputace; samé nepříjemné záležitosti.
Takže pokud má člověk sníženou funkci ledvin, jeho lékař mu pravděpodobně předepíše dietu s nízkým obsahem fosforu, což je přísná dieta, protože v podstatě všechny potraviny obsahující bílkoviny mají i fosfor. Fosfor tedy obsahují živočišné i rostlinné potraviny. Ovšem při porovnání veganů a lidí konzumujících i živočišné potraviny se zjistilo, že „veganům bylo v moči naměřeno výrazně méně vylučovaných bílkovin,“ což je znak nepoškozených ledvin. Proto vědci dospěli k závěru, že „tyto výsledky potvrzují užitečnost vegetariánství při tomto problému a podporují přínosnost veganské stravy u pacientů se selhávajícími ledvinami,“ ale zároveň říkají, že to mohlo být jen „vyšším příjmem bílkovin“ u pacientů na běžné stravě. My totiž víme, že strava s nižším obsahem bílkovin podle všeho zpomaluje průběh selhávání ledvin.
Pomohla tedy rostlinná strava tím, že lidé jedli méně bílkovin, nebo tím, že lidské tělo z nějakého důvodu lépe zpracovává rostlinné bílkoviny než živočišné? Abyste tomu přišli na kloub, museli byste rozdělit lidi do dvou skupin; polovina by konzumovala vegetariánskou stravu, druhá svou běžnou. Museli byste se také ujistit, že obě skupiny jedí stravu s totožným obsahem bílkovin a totožným množstvím fosforu. A přesně takový pokus výzkumníci provedli.
Studie byla nedávno zveřejněna v časopise Journal of the American Nephrology Society. Vzali vegetariány a předepsali jim stravu s obsahem masa a pak vzali konzumenty masa a předepsali jim vegetariánskou stravu. Přestože příjem fosforu a bílkovin byl v obou pokusných skupinách stejný, obsah fosforu v krvi se lišil. Zde vidíte množství fosforu v krvi u lidí konzumujících maso a jeho porovnání s lidmi na vegetariánské stravě.
Takže na rostlinných potravinách je něco zvláštního, něco, co dovoluje našim tělům lépe nakládat s obsaženým fosforem. Stejné množství fosforu, ale rostlinný fosfor byl z těla vylučován lépe. Pozitivní výsledky byly zaznamenány i u semi-vegetariánských diet, nicméně důvod, proč nová studie „pozorovala výraznější rozdíly… po pouhém jednom týdnu, byl možná právě to, že ve studii byla použita čistě vegetariánská strava. Spojíme-li tyto poznatky dohromady, vychází nám, že strava na rostlinném základu může být užitečným prostředkem k upravení rovnováhy fosforu u pacientů s chronickou nemocí ledvin.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Wiwanitkit V. Renal function parameters of Thai vegans compared with non-vegans. Ren Fail. 2007; 29(2):219-20.
- Moe SM, Zidehsarai MP, Chambers MA, Jackman LA, Radcliffe JS, Trevino LL, Donahue SE, Asplin JR. Vegetarian Compared with Meat Dietary Protein Source and Phosphorus Homeostasis in Chronic Kidney Disease. Clin J Am Soc Nephrol. 2011 Feb; 6(2):257-64.
- Mathur RV, Shortland JR, el-Nahas AM. Calciphylaxis. Postgrad Med J. 2001 Sep; 77(911):557-61.
- Takeda E, Yamamoto H, Nishida Y, Sato T, Sawada N, Taketani Y. Phosphate restriction in diet therapy. Contrib Nephrol. 2007; 155:113-24.
Images thanks to Royonx via Wikimedia Commons, Euthman via flickr, and Cihangir Tetik, MD.