Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Lokální retinoidy ke zvrácení stárnutí pleti
Tretinoin, známý také jako kyselina all-trans retinová (prodávaná pod různými značkami včetně Retin-A), může zvrátit známky stárnutí, ale za jakou cenu?
UV ochrana má za cíl zabránit dalšímu fotostárnutí obličeje, ale nemůže dramaticky napravit již viditelné poškození, zatímco lokální retinoidy jsou nejdůležitější třídou léků pro nápravu známek stárnutí. Tretinoin, také znám jako all-trans retinová kyselina, (prodáván pod různými značkami včetně Retin-A) je lokálně podávána forma vitamínu A dostupná jen na předpis, která může viditelně zlepšit mírné až střední fotostárnutí pleti, včetně jemných i hlubších vrásek, pih a jiné pigmentace a zlepšit celkovou texturu pleti po několika měsících denní aplikace. Mimo to navíc dochází k obnovení tvorby kolagenu. Biopsie pleti odebrané před a po 10-12 měsících aplikace tretinoinu vs. placeba odhalily, že tvorba kolagenu v pleti v kontrolní skupině klesla o 14 %, ale ve skupině na kyselině retinové stoupla o 80 %.
Nevýhodou jsou vedlejší účinky, které jsou tak časté, že mají své jméno „retinoidová reakce“ – postihuje velkou část pacientů a zahrnuje zarudnutí, štípání, pálení svědění a olupování kůže. Paradoxem je, že konstantní dráždění může být příčinným mechanismem, jelikož neustále nutí pokožku k obnově. Nežádoucí účinky se časem mírní, vrcholu dosahují asi po dvou týdnech denního používání. Podráždění můžete minimalizovat tím, že začnete s nižší koncentrací (například 0,025 % místo 0,1 %) a postupně navyšujete aplikaci, nejprve jen dvakrát týdně několik týdnů, pak každou druhou noc několik týdnů a nakonec dojdete až ke každodenní noční aplikaci dle vaší tolerance. Jelikož se malé množství vstřebává dále do těla, tak se z opatrnosti nedoporučuje ženám v těhotenství a při jeho plánování. Podobný lék, isotretinoin, (prodávaný dříve jako lék proti akné pod názvem Accutane) totiž způsobuje vážné vrozené vady.
Existují i jemnější, méně silné a volně prodejné lokální retinoidy: retinyl, retinol a retinal. Máme retinyl acetát, retinyl palmitát, retinyl propionát, retinol a retinaldehyd. Jakmile se vstřebají do pokožky, vaše tělo je může přeměnit na malé množství kyseliny retinové. Nicméně data o těchto volně prodejných retinoidech jsou omezená. Výsledky klinických studií s estery retinoidů jsou mnohdy zklamáním. Ani 48 týdnů denní aplikace nepomohlo s redukcí vrásek oproti placebu. Retinaldehyd a retinol však vypadají slibněji.
48týdenní přímý srovnávací test retinaldehydu vs. kyseliny retinové vs. placeba. Retinoidy mohou být tak dráždivé, že je těžké skrýt před účastníky, zda jsou v kontrolní skupině. Proto jsou obzvláště důležitá objektivní měřítka účinku neovlivňovaná placebo efektem. Vědci proto vytvořili silikonové odlitky mimických vrásek kolem očí účastníků před a po randomizaci do jedné z těch tří skupin. Pak analyzovali skeny odlitků pomocí programu na zpracování digitálního obrazu ve vysokém rozlišení. Retinaldehydová skupina vykazovala podobnou redukci jemných vrásek jako skupina na kyselině retinové s menším podrážděním. Pouze 23 % v retinaldehydové skupině pocítilo podráždění kůže, ve skupině s kyselinou retinovou to bylo 71 % a na placebo krému 4 %.
Ze všech volně prodejných retinoidů je asi nejlepší volbou retinol. Ten způsobuje ještě méně podráždění než retinaldehyd (nerozlišitelný od placeba) a v randomizované dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studii trvající 52 týdnů s denním užíváním došlo ke zlepšení vrásek okolo očí o 44 % a skvrn na pleti o 84 %. Nicméně tretinoin, kyselina retinová, má zdaleka nejsilnější důkazní základnu o účinnosti, proč tedy nepožádat lékaře o recept? Protože dlouhodobé lokální používání tretinoinu může zvyšovat riziko ještě palčivějšího vedlejšího účinku: smrti. Lokální léčba tretinoinem a úmrtnost na všechny příčiny.
Studie The Veterans Affairs Topical Tretinoin Chemoprevention Trial měla být šestiletá randomizovaná kontrolovaná studie s účelem zjistit, jestli dokáže zabránit rakovině kůže. Studie však musela být ukončena předčasně, protože ve skupině na kyselině retinové umíralo značně více lidí než na placebu. V době zastavení studie již zemřelo 19 % účastníků v tretinoinové skupině a jen 14 % v placebo skupině. Mezi 1 až 8 % lokálně aplikované kyseliny retinové se vstřebá do krevního oběhu. Může zabíjet lidi? Nevíme, jestli nárůst úmrtí byla jen statistická odchylka, ke které došlo náhodou, nebo šlo o skutečný biologický účinek. Pravděpodobnost, že bychom takový nepoměr nalezli náhodou, je 1 ku 100. Tretinoin je v Evropě nadále zakázanou látkou pro kosmetické účely.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org