Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dieta a omezení kalorií pro dlouhověkost – pokusy na opicích
Jak můžeme pochopit rozdílné výsledky čtyř studií na primátech týkajících se omezení příjmu kalorií a délky života?
Kalorická restrikce u primátů k prodloužení života. Bude to fungovat? Je jen jeden způsob, jak to zjistit. Na nelidských primátech proběhly čtyři pokusy s kalorickou restrikcí pro prodloužení života. První studie vyšla v roce 2003. Analýza úmrtnosti 117 makaků sledovaných v laboratoři po 25 let. Osm z nich mělo omezený přísun krmiva. Průměrné přežití opic omezených na stravě bylo 32 let, v kontrolní skupině opic 25 let. Nicméně šlo spíše o observační studii, jelikož opice nebyly rozděleny náhodně. Ačkoliv v abstraktu článku hovoří o přínosu pro přežití a o tom, že opice s neomezeným přísunem potravy měly více než dvojnásobné riziko úmrtí, dále v článku přiznávají, že rozdíl v umírání nedosáhl statistické významnosti. Je tedy možné, že šlo jen o náhodu. To je vše, co jsme tehdy měli. Pak začaly přicházet výsledky ze slavné dvojice studií zahrnující randomizaci 200 opic makaků ke kalorické restrikci nebo běžnější stravě. Jedna studie z University of Wisconsin-Madison a druhá z National Institute of Aging.
Studie z univerzity uvádí, že 30% kalorická restrikce značně oddálila nemoci a zlepšila přežití. Studie z institutu nikoliv. V univerzitní studii kalorická restrikce snížila výskyt nemocí spojených s věkem, jako je rakovina, kardiovaskulární onemocnění, atrofie mozku a ztráta svalů. Opice si zachovaly svaly. Tato studie demonstrovala, že kalorická restrikce dokáže oddálit stárnutí, ale ve studii institutu rozdíl mezi nemocemi ze stáří nedosáhl statistické významnosti. V univerzitní studii výživově omezené opice žily v průměru 29 let, zatímco kontrolní skupina žila blíže průměru pro opice v zajetí, tedy zhruba 26 let. V kontrastu s tím jedna z kaloricky omezených opic ve studii institutu sice pokořila rekord dlouhověkosti pro svůj druh a dožila se 43 let, ale v průměru kaloricky omezená skupina nežila déle než kontrolní skupina. Proč ten nesoulad mezi studiemi?
Studie institutu nenalezla významný rozdíl v délce života, jenže kontrolní skupina neměla neomezený přísun krmiva. Opice dostávaly pevně dané příděly, aby nedocházelo k tloustnutí. Naopak ve studii z univerzity kontrolní skupina opic mohla jíst, kolik jen chtěla po celý den. Skončily proto s vyšší váhou než kontrolní opice z druhé studie. Samozřejmě, že by kalorická restrikce zlepšila zdraví a přežití opic s nadváhou, stejně jako hubnutí pomáhá lidem s nadváhou. Nijaké výsledky studie z institutu nám tedy naznačují, že lidé s normální váhou by možná netěžili z dalšího omezování potravy.
Opice ze studie institutu navíc dostávaly zdravější krmivo. Krmivem v univerzitní studii, ve které pozorovali značné přínosy omezení kalorií, byla průmyslově zpracovaná směs hlavně z mléčné bílkoviny, kukuřičného oleje i škrobu a stolního cukru. Krmivo ve studii institutu zahrnovalo nezpracované rostlinné suroviny jako kukuřice, sójové boby a pšenice. Obsahovalo tedy i nějaké fytoživiny. Asi 29 % krmiva v univerzitní studii tvořil čistý cukr, ve studii institutu jen 4 %. Dospělí Američané přijmou asi 17 čajových lžiček cukru denně, což je okolo 13 % kalorií z cukru. Protikladná zjištění naznačují, že čím nekvalitnější vaše strava je, tím důležitější je jíst ji v menším množství.
Čtvrtá studie byla na druhu maki trpasličí, jednom z nejmenších primátů, je vysoký jen 7,5 cm. Primáti randomizovaní k 30% kalorické restrikci v porovnání s kontrolní skupinou bez omezení žili o úctyhodných 50 % déle. A ne jen v průměru, ale i v maximální délce života. Maximální délka života byla prodloužena o 20 %. Nicméně skupina s kalorickou restrikcí stále vážila více než jejich volně žijící protějšky. Možná tedy i zde jde jen o ukázku škodlivosti obezity a další důvod, proč brojit proti neomezeným bufetům. Primáti ze skupiny s kalorickou restrikcí navíc pocítili urychlení věkem podmíněné ztráty šedé hmoty mozkové, ačkoliv se to neprojevilo rozdíly v kognici nebo chování.
Když vezmeme všechny tři studie na makacích jako celek, tak zřejmě existuje nižší úmrtnost související s věkem, ale žádná významná změna průměrné délky života mezi skupinami s omezeným přísunem kalorií a kontrolními skupinami. Vzhledem k časovým a finančním nárokům je jen malá šance, že se dočkáme dalších dlouhodobých studií na primátech s kalorickou restrikcí k prodloužení života. Co tedy nyní můžeme vyvodit z dat z pokusů na primátech? Pokud máte nadváhu nebo žijete z nezdravého jídla, je menší příjem potravy dobrý nápad.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org