Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Účinnost a bezpečnost výplňových materiálů, chemického peelingu a laserového obnovení pleti
Chemický peeling a laserový resurfacing pleti mohou způsobit více škody než užitku a injekce výplní do některých oblastí obličeje mohou ve vzácných případech způsobit oslepnutí.
Třetí nejčastější kosmetické procedury v USA, každá z nich prováděna takřka milionkrát ročně, jsou chemické peelingy a laserový resurfacing pleti, s účelem „kontrolovaně poranit pokožku obličeje“. Odůvodnění zní, že regenerace, oprava a remodeling poškození může vést k vypnutějšímu vzezření pleti, ale jestli pomůže s vráskami, to není jisté. Zánět způsobený těmito procedurami způsobuje otok, zadržování tekutin v obličeji. Díky otoku tak může dojít k dočasnému zlepšení vzezření jemných vrásek, ale ve výsledku vám to může více uškodit než pomoci. Mezi krátkodobé vedlejší účinky patří modřiny, otoky, svědění, olupování, zarudnutí, infekce, akné a milie, což jsou drobné bílé cysty. Dlouhodobé vedlejší účinky mohou zahrnovat přetrvávající zarudnutí, změny v pigmentaci a zjizvení.
Druhou nejběžnější kosmetickou procedurou, hned po botoxu, jsou výplně pro zvětšení objemu měkkých tkání. Těch jen v USA provádíme zhruba tři miliony ročně. Studie ukazují subjektivní vysokou spokojenost pacientů, ale dlouhodobé důkazy o účinnosti poněkud chybí, protože lidé obvykle procedury znovu opakují. Nežádoucí účinky se vyskytnou asi v 1 ze 40 případů, nejčastěji modřiny, diskolorace a nehezké bouličky a hrbolky. Podle hlášení FDA jsou bouličky nejčastějším nežádoucím účinkem, hned za nimi je infekce. Důležité je nenanášet líčidla ani se jinak nedotýkat míst vpichu nejméně čtyři hodiny poté, aby nedošlo k zanesení bakterií do ran po jehle.
Nejhrozivější komplikací výplní je trvalé oslepnutí způsobené nechtěným vpravením obsahu injekce do tepny. To může vést k nekróze kůže, ale ještě hůře k embolu, který se dostane do oční tepny a odřízne přísun krve do sítnice. Je to obzvláště vzácné, v řádu 1 z 1 000 injekcí do nosu. A téměř ve všech případech byla ztráta zraku jen na jedno oko.
Riziko oslepnutí může ovlivňovat několik faktorů. Autologní tukové injekce, kdy vám vpichují vlastní odsátý tuk, bývají nejrizikovější. Jde totiž o větší objem i jehlu. Další obličejové injekce, včetně plazmy bohaté na krevní destičky, také vedly k nezvratné ztrátě zraku. Aby k tomu nedocházelo, je lékařský personál školen, aby nejprve trochu vtáhl, zatáhl za píst zapíchnuté stříkačky a podíval se, jestli nenatrefil na krev, což by indikovalo, že je v tepně. Může to však dopřát falešný pocit bezpečí, jelikož drobné pohyby jehlou mohou její pozici změnit.
Nejrizikovější je glabelární oblast, kůže mezi obočím na nose. Naneštěstí neexistuje žádná bezpečná zóna, jelikož napříč obličejem probíhá rozsáhlá síť cév. Ačkoliv se říká, že oslepnutí z injekcí s výplní může nastat při aplikaci kdekoliv na obličeji, dosud nebyly zaznamenány žádné případy čistě ze zvětšování rtů.
Stejně jako u botoxu je dnes velký podíl injekcí s výplní podáván nezdravotnickým personálem v zařízeních lázeňského typu. Vyvstávají z toho obavy ohledně nelegálních (neschválených FDA) výplní. Existují zprávy o injekčně podaném čemkoliv, od kaučukového lepidla po sprej na opravu defektu pneumatiky. Výsledkem může být znetvoření a někdy i smrt.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org