Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co způsobuje vrásky?
V průběhu času se v důsledku kožních záhybů způsobených každodenní mimikou vytvarují kdysi dočasné rýhy do trvalých vrásek, ale pouze v kontextu základního strukturálního poškození.
Jak vznikají vrásky? Jejich původ a povaha jsou údajně „notoricky komplexní“, nicméně v současnosti se domníváme, že vrásky se vyskytují v místech zlomových linií ve stárnoucí pleti. Proces je připodobňován ke staré kožené rukavici. Ta je ostatně také z kůže. V místech ohybů se vytvoří rýhy kvůli opakovanému zatěžování. Na obličeji je opakované smršťování dílem obličejové mimiky. Osmiletá longitudinální studie zjistila, že dokážeme předpovědět vzor trvalých vrásek překrytím fotografie obličeje v neutrálním výrazu výrazovými vráskami, dočasnými vráskami, které se vytvoří při úsměvu. Časem se záhyby v kůži způsobené každodenní mimikou přetvoří z dočasných rýh v přetrvávající vrásky. Vidíte, jak se počáteční linky z úsměvu okolo očí o 8 let později přetvoří v trvalé vrásky?
Jelikož trvalé vrásky vznikají z čelních rýh a mimických vrásek při mračení se a úsměvu, jeden posudek o stárnoucí pokožce z dermatologického časopisu s úšklebkem radí „žít o samotě pro minimalizaci potřeby používání obličejové mimiky“. A když už jste v tom, můžete zrovna „žít ve vesmíru, abyste se vyvarovali vlivů gravitace“.
Existuje však způsob, jak zmrazit části svého obličeje do bezvýrazné masky: botox. Jednou z kontraindikací aplikace botoxu je právě zaměstnání „vyžadující široké spektrum obličejových výrazů“. Nikdy to nebylo podrobeno formálnímu testu, ale existuje případová zpráva o ženách z jednovaječných dvojčatech, z nichž jedna utratila desítky tisíc dolarů za botox do různých částí obličeje, dělala to několikrát ročně po 13 let. V porovnání se svým dvojčetem nechodícím na botox měla značně méně trvalých obličejových vrásek.
Článek nazvaný „Spánkové vrásky“ se snažil prosadit, že vrásky mohou vznikat z pomačkání a mechanického stlačování kůže při spaní na boku. Hlavní autor je nepřekvapivě také partnerem ve společnosti prodávající „polštáře proti vráskám“, kus za 3 600 Kč. Přitom se ukazuje, že žádná korelace mezi pozicí při spaní a tvorbou vrásek neexistuje.
Když už je řeč o pochybných výrobcích, co takhle lokální nalepovací „protivráskové“ polštářky, které si na noc přilepíte na obličej? Výrobek vám slibuje, že „budete vypadat o 10-15 let mladší“ a deklaruje 70% redukci vrásek. Když byl podroben měsíčnímu testování proti vráskám okolo očí, na čele nebo mezi obočím, nebyly hlášeny žádné přínosy. Projevil se však placebo efekt, kdy účastníci subjektivně uváděli, že podle nich vrásky vypadaly lépe. Nicméně nezávislé zaslepené vyhodnocení obličejovými plastickými chirurgy fotografií před a po nepotvrdilo žádnou významnou změnu.
Co tedy můžeme pro prevenci vrásek udělat? Něco jsou zkrátka geny. Například světlejší pokožka vás předurčuje k vrásčitosti. Mezi světlými tóny pleti má bělošská pokožka větší sklony k vrásnění než asijská, u té se stárnutí projevuje spíše změnami v pigmentaci, například pihami, skvrnami a jaterními skvrnami. Z asijských typů pleti mají okolo očí více vrásek čínské ženy než japonské ženy. Thajkám se zase tvoří více vrásek ve spodní části obličeje.
Existují však i ovlivnitelné faktory. Například suchá pokožka má také větší sklony vytvářet trvalé vrásky, takže pravidelné používání hydratačního krému může pomoci.
Co se týče tvorby vrásek, je zapotřebí dvou prvků. Vrásky vznikají opakovaným ohýbáním zestárlé pokožky. Děti se mohou šklebit, jak chtějí, díky stavbě své pokožky, která ještě není nezvratně poškozena. Díky malé mačkavosti kůže nevznikají vrásky v oblasti předloktí nehledě na intenzitu vystavování slunci. Raději než znehybňovat svůj obličej botoxem se soustřeďte na prevenci strukturálního poškození, které zvyšuje náchylnost k vráskám. Mezi opatření patří vyhýbání se tabáku a pečlivá ochrana před sluncem. A co ochrana proti jiným druhům světla?
Úryvek z Journal of Biomedical Physics and Engineering: „Může světlo vylučované obrazovkami chytrých telefonů a focení portrétů způsobit předčasné stárnutí a vrásky?“ Lidské kožní buňky zalité světlem z iPhonů a iPadů pocítily nárůst volných radikálů o 80-90 % v porovnání s chráněnými kontrolními buňkami. Naznačuje to, že světlo generované elektronickým zařízením „může být škodlivé pro pokožku“. Na jednu stranu byly obrazovky nastaveny nerealisticky blízko, jeden centimetr. Výsledkem bylo 10x vyšší ozáření, než při čtení obrazovky na vzdálenost 30 cm. Na druhou stranu byly buňky vystaveny jen nerealisticky krátkou dobu, jednu hodinu. Výzkumníci volají po nových studiích, které by vyhodnotily dopad menších, ale delších dávek na stav pokožky, například ukládání kolagenu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org