Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak oddálit věk menopauzy pomocí diety a faktorů životního stylu
Přibližně polovinu variability věku menopauzy u žen lze vysvětlit geneticky. Jaké chování nebo okolnosti mohou pomoci vysvětlit zbytek?
Od roku 1970 podíl žen rodících své první dítě až po 35 letech věku stoupl skoro na desetinásobek. Může to představovat „trest pro dlouhověkost“ jejich dětí, jelikož lidé narození starším matkám obvykle žijí kratší dobu. Ovšem matky rodící později obvykle samy žijí delší život. Například stoleté ženy měly téměř čtyřikrát častěji děti až po 40 letech věku, než ženy, které zemřely okolo 70 let věku.
To nutně neznamená, že vám oddalování mateřství prodlouží život. Například kouření by mohlo být tím matoucím faktorem, způsobuje časný nástup menopauzy i časnou smrt. Nebo je oddálené reprodukční stárnutí jen projevem pomalejšího stárnutí obecně. Někteří však přišli s tím, že biologické změny v těhotenství mohou mít omlazující účinek. Dokonce zachází tak daleko, že to srovnávají s mechanismem parabiózy, koupání se v krvi miminek. Ne teda doslova, jako to dělala hraběnka Báthoryová. Aby si vědci ujasnili situaci, studovali dlouhověkost bratrů žen, které rodily po 45. roce věku, a také dlouhověkost jejich manželek. Bratři s pozdně plodnými sestrami žili déle, ale jejich manželky ne. Naznačuje to příčinu v genetické robustnosti, nikoliv omlazující účinek těhotenství. A skutečnost, že přínos v dlouhověkosti nebyl přenesen na jejich manželky, nám naznačuje, že nejde o matoucí faktor jako socioekonomická vrstva.
Na druhou stranu ženy zažívající extrémně brzký nástup menopauzy, to 1 % žen, které přijdou o menstruaci už ve věku 39 let, mohou být ohroženy zkrácenou dlouhověkostí. A proto by měly obdržet poradenství a osvojit si obzvláště zdravou stravu a životosprávu. Zhruba polovina variability věku nástupu menopauzy u žen je vysvětlitelná geneticky. Jaké další návyky a okolnosti, kromě kouření, by dokázaly pomoci vysvětlit ten zbytek?
Mezi faktory, které zřejmě neovlivňují věk nástupu menopauzy, patří pohyb, obezita, alkohol, káva a zásobení vitamínem D. Zajímavé je, že vdané ženy obvykle mívají menopauzu později. Někteří navrhují, že může jít o vliv mužských feromonů, jelikož vystavení mužskému pachu z podpaží ženám zpravidelňuje cyklus. Ukazuje se však, že samotné sdílení domova s mužem nijak nepomáhá. Možná je to sexem. Starší lidé v manželství mívají více sexu. A skutečně, pre- a perimenopauzální ženy, v průměrném věku 46 let, které uvádějí, že mají sex každý týden, měly o 28 % menší pravděpodobnost nástupu menopauzy v následujícím desetiletí, než ženy uvádějící sex méně než jednou měsíčně. Určitě si umíte představit, jak toto může být důsledek reverzní příčinnosti. Ne že by více sexu vedlo k pozdějšímu nástupu menopauzy, ale pozdější menopauza mohla vést k častějšímu sexu.
Vztah mezi užíváním tabáku a brzkou menopauzou by měl být zprostředkován toxickými účinky na vaječníky, účinky polycyklických aromatických uhlovodíků v kouři. Mezi nekuřáky je kontakt s těmito škodlivinami takřka zcela skrze jídlo. Převážně grilované, opékané a uzené maso. Mohlo by to vysvětlit, proč ve studii Harvard Nurses' Health Study II byl vyšší příjem rostlinných bílkovin spojen se značně nižším rizikem brzké menopauzy? Když samicím opic podáváte stravu bohatou na živočišné bílkoviny, mají nejen více aterosklerózy, ale i urychlené stárnutí vaječníků. V původní Harvard Nurses' Health Study byla konzumace živočišných bílkovin spojená s neplodností. Už nahrazení 5 % příjmu z živočišných bílkovin rostlinnými bílkovinami může potenciálně snížit riziko neplodnosti na polovinu. Nicméně v Nurses' Health Study II sice rostlinná bílkovina zřejmě oddálila menopauzu, ale živočišná bílkovina nebyla nijak spojena s věkem nástupu menopauzy. V další studii UK Women's Cohort Study ženy konzumující více živočišných bílkovin měly o 6 % vyšší pravděpodobnost pozdějšího nástupu menopauzy. Data na vegetariánkách jsou podobně rozporuplná.
Některé studie nenalezly rozdíl, nebo nalezly pozdnější nástup menopauzy u vegetariánek. Jiné však nalezly dřívější nástup oproti nevegetariánkám. Například největší studie zjistila, že vegetariánky dosáhly menopauzy průměrně ve věku 50,1 let, zatímco nevegetariánky ve věku 50,7 let. Jak jsem poznamenal, předčasná menopauza před čtyřicítkou může být pro dlouhověkost nežádoucí. Nepatrně dřívější nástup v rámci normálního rozpětí však může být přínosný z pohledu rizika rakoviny.
Ve stejném věku je riziko rakoviny prsu asi o 40 % vyšší u premenopauzálních ženách než u postmenopauzálních. Nejspíše kvůli vyššímu vystavení hormonu „nutného zla“ estrogenu. Riziko rakoviny prsu je o 3 % vyšší za každý rok posunu menopauzy a o 5 % vyšší za každý rok dřívějšího započetí menstruování. V průměru vychází, že ženy, kterým první menstruace dorazí až v 15 letech, žijí nejdelší dobu. Vegetariánky mívají nižší hladiny estrogenu, možná kvůli vyššímu příjmu vlákniny. Intervenční studie ukazují, že přechod na rostlinnější stravu může zredukovat hladiny cirkulujícího estrogenu o více než 40 %.
To by mohlo vysvětlit, proč vegetariánské dívky procházejí pubertou později. A proč ženy na striktně vegetariánské stravě mají nejen nižší celkový výskyt rakoviny, ale zejména nižší riziko specificky ženských rakovin. Nicméně nástup menopauzy asi nehraje roli. Na základě intervenční studie randomizující ženy na hraně menopauzy s průměrným věkem 49 let ke dvěma letům na nízkotučné stravě pro snížení rizika rakoviny prsu. Intervenční skupina jedla více vlákniny, tedy více rostlinných potravin, ale ačkoliv účastnice pocítily zlepšení ve zjištěních z mamogramů, neměla změna stravy vliv na načasování menopauzy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org