Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je fluorizace vody bezpečná?
Bylo provedeno více než 50 studií, které prokázaly souvislost mezi vyšší expozicí fluoridu a nižším IQ, ale je to příčina a následek?
Fluorid je prokázaným vývojovým neurotoxinem u potkanů a myší. Způsobuje poruchy učení a paměti, což vzbudilo zájem studovat ho také na lidských populacích. V 80. letech minulého století se začaly objevovat zprávy v čínských lékařských časopisech, které psaly o korelacích mezi oblastmi s přirozeně zvýšeným výskytem fluoridu ve vodě a nižší inteligencí dětí. Dentální fluoróza, flekatění zubů způsobené fluoridem, je v Číně široce rozšířená. Zasaženo je více než 90 milionů obyvatel, často v oblastech okolo malých vodních pramenů nebo horských zdrojů. Výzkumníci využili skutečnosti, že i blízká sousedství mohou mít velice odlišnou míru vystavení fluoridu k sestavení přirozeného experimentu.
Vzhledem k tehdy omezenému přístupu k čínským odborným časopisům tyto studie z velké míry unikly pozornosti vědců na Západě. To se změnilo až vydáním metaanalýzy z 16 takových studií v angličtině roku 2008. „Fluorid a dětská inteligence: metaanalýza“ Bylo zjištěno, že děti žijící v oblastech s výskytem fluorózy měly pětkrát vyšší riziko rozvoje nízkého IQ než děti žijící v oblastech s minimem až žádnou fluorózou. Začínali jsme takto, mysleli jsme si, že zubní fluoróza je jen kosmetická záležitost, ale místo toho může jít o vizuální indikátor deficitu intelektu. Následná metaanalýza z roku 2012 zahrnující o deset studií více zjistila, že průměrný rozdíl v inteligenci mezi oblastmi s vysokým a nízkým výskytem fluoridu byl 7 IQ bodů. Zdaleka největší studie zahrnující tisíce dětí zjistila, že i při hladinách fluoridu pod 1 ppm byly vyšší hladiny fluoridu spojeny s velkým poklesem šance na rozvoj excelentní inteligence definované jako IQ 130 a vyšší. Dokonce už velmi mírná fluoróza byla spojena s méně než poloviční šancí dosáhnout takto vysokého IQ.
Dosud vzniklo přes 50 studií ukazujících spojitost mezi vyšším vystavením fluoridu a nižším IQ. V nejnovějším systematickém posudku v podobě metaanalýzy vyšlo, že 90 % studií vydaných v posledních deseti letech nalezlo spojitost mezi vysokým vystavením fluoridu a sníženou inteligencí. Nicméně tu jsou velké háčky.
Za prvé byly koncentrace fluoridu ve většině z těchto studií silně nad úrovní fluoridace vody. Například v metaanalýze z roku 2012 jedna studie zaznamenala koncentrace až 11,5 ppm, což dalekosáhle přesahuje cílovou hodnotu v USA 0,7 ppm, stejně jako průměrné koncentrace naměřené v USA, které jsou zhruba 0,8 ppm v obecním vodovodu a 0,3 ppm ve studniční vodě. Abychom byli spravedliví, těch 11,5 ppm byla v metaanalýze okrajová hodnota. Průměrná zvýšená hladina byla jen okolo dvou částic na milion. A většina studií nalezla spojitost s poklesem IQ i pod horním limitem EPA, jejich cílem pro maximální hladinu kontaminantu: 4 ppm. Což by mělo představovat hladinu, „pod kterou již není žádné známé nebo očekávané riziko pro zdraví“.
Některé studie ukázaly nižší inteligenci při koncentraci fluoridu pouhých 1-2 ppm. Jeden odhad dokonce naznačuje, že nejmenší škodlivá koncentrace schopná sebrat jeden IQ bod, by byla asi 0,3 ppm při spotřebě čtyř sklenic vody denně. Jiní zase říkají, že je příliš brzy na vypočtení prahu lidské neurotoxicity kvůli nedostatku dostupných dat.
Druhým háčkem jsou matoucí proměnné. Téměř všechny dosud provedené studie pocházejí z venkovských oblastí zemí jako Čína, Irán a Mongolsko. Oblasti v těchto zemích s neobvykle vysokými hladinami fluoridu mohou být obzvláště chudé a nevyspělé, jelikož relativně bohaté komunity častěji investují do kvalitní pitné vody s filtrací fluoridu. I kdyby jen kvůli omezení dentální fluorózy. Voda s vysokým obsahem fluoridu může být také spíše kontaminována dalšími neurotoxiny. Fluorid se ve vodě nachází jako negativně nabitá částice. Aby zůstal elektricky neutrální, přitahuje k sobě do podzemní vody kladně nabité částice hliníku, arzénu, olova a rtuti. K tomu nedochází při řízené fluoridaci, jelikož záporné fluoridové ionty jsou vyvažovány při procesu úpravy pitné vody.
A nakonec většina těch starších studií byla jen průřezová, ekologická. Sledovali jen jeden bod v čase na úrovni skupiny. Nikoliv vystavení jedinců fluoridu v průběhu času. Jen proto, že dítě s nízkým IQ žije v oblastech bohatých na fluorid, ještě nutně neznamená, že ono nebo jeho matka skutečně takovou vodu pili. Ideálně bychom chtěli mít možnost změřit individuální míru vystavení, a pak děti sledovat v čase a zjistit, jestli vyšší míra vystavení skutečně povede k horšímu intelektu. A přesně na takový výzkum se podíváme v následujícím videu nazvaném „Proč jsem změnil názor na fluoridaci vody“.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org