Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč jsem změnil názor na fluorizaci vody
Na základě nového výzkumu dospěl Národní toxikologický program Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb USA k návrhu závěru, že fluorid by měl být "považován za kognitivní neurovývojové nebezpečí pro člověka".
Plošná fluoridace vody nedávno oslavila 75. narozeniny. Je vychvalována jako významný krok směrem ke zdraví veřejnosti. Nicméně nový výzkum naznačuje potenciál nežádoucích dopadů na zdraví. Prakticky není pochyb, že doplňování fluoridu posiluje zuby a omezuje kazivost. Jenže za jakou cenu? Většina starších studií zachycovala jen okamžik v čase a sledovala skupinová data, případně vycházela z vyšších než běžných vystavení. Od té doby došlo ke změně díky publikaci prospektivních studií sledujících vystavení jednotlivců, zde matek a jejich dětí, v čase.
Prvních několik pochází z Mexika. Studie našla korelaci vyšších hladin fluoridu v moči těhotných žen s budoucím opožděním neurologického vývoje jejich dětí. Nalezli horší kognitivní výkon ve věku čtyř let a nižší IQ ve věku šest až dvanáct let. Fluorid však pocházel z obohacené stolní soli nebo vody, ve které se fluorid nacházel přirozeně. Pak přišla tato studie z Kanady. První prospektivní studie sbírající data o vystavení jednotlivce při konzumaci vody z vodovodu obohacené o fluorid, přičemž tato voda měla být údajně „ideálně fluoridovaná“. V žádném obecním vodovodu hladiny nepřekračovaly 1,5 částic na milion a valná většina, přes 90 %, byla pod americkou cílovou hodnotou 0,7 ppm.
Navzdory pití „ideálně fluoridované vody“ studie více než 500 dvojic matka-dítě zjistila, že vyšší příjem během těhotenství se zřejmě i zde projevil jako nižší inteligence u dětí. Měřilo se ve třech až čtyřech letech. The American College of Obstetricians and Gynecologists těhotným ženám doporučuje vypít denně alespoň osm sklenic vody. Na základě kanadské studie by dodržování této rady u vody s americkými cílovými hladinami fluoridu mohlo vést až k 5bodovému poklesu IQ.
Kanadská studie vyšla v pediatrickém časopise od American Medical Association, což je nejdéle vydávaný pediatrický časopis v zemi. Šéfredaktor obhajoval rozhodnutí vydat studii „jako doklad skutečnosti, že JAMA Pediatrics je zavázána šířit tu nejlepší vědu – bez ohledu na to, jak kontroverzní mohou být výsledky“.
The Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health vydala rychlou odpověď se závěrem, že nemáme dostatek důkazu pro učinění přesvědčivého závěru, že vystavení fluoridu v ideálních hladinách ovlivňuje neurologický vývoj. Kanadská studie však ani nic takového netvrdila. Výzkumníci pouze nadnesli „možnou potřebu“ snížit příjem fluoridu v těhotenství. Jak stojí v doprovodném úvodníku, na základě nových dat „je potřeba vést nezaujatou a umírněnou diskuzi o neurotoxickém potenciálu fluoridu“.
A jak zareagovali američtí regulátoři? Do měsíce od vydání kanadské studie National Toxicology Program (NTP), který je součástí US Department of Health and Human Services a vyhodnocuje látky a jejich možnou škodlivost lidskému zdraví, vydal předběžné vyhodnocení vlivu vystavení fluoridu na neurologický vývoj a kognitivní zdraví. Dospěli k závěru, že „na základě systematického posouzení důkazů NTP dochází k závěru, že fluorid je předpokládaným kognitivním neurovývojovým nebezpečím pro lidské zdraví“.
Takže jsme se posunuli od zavrhování lidí zpochybňujících bezpečnost fluoridace vody a jejich označování za protivědecké fanatiky až do stavu, kdy i oficiální US National Toxicology Program říká, že bychom měli předpokládat škodlivost. Byla to však jen pracovní verze zprávy. Pro zajištění integrity zprávy NTP požádal National Academies, naši asi nejprestižnější vědeckou instituci, aby ji posoudila. Posudek přišel s řadou námitek, které byly v zubařské literatuře vylíčeny jako „diskreditace“ výzkumu IQ. Ale to lidé z National Academies neřekli. Explicitně řekli, že jejich pochybnosti neznamenají, že je závěr NTP o předpokládané neurotoxicitě fluoridu nesprávný. Pouze si vyžádali další analýzu. V roce 2020 byla zpráva přepracována a znovu dospěli ke stejnému závěru. Předpokládají, že fluorid je riziko pro kognitivní neurologický vývoj na základě rozsahu, konzistence a robustnosti dat s IQ. V National Academies poté znovu posuzovali jejich přepsanou zprávu a shledali ji mnohem lepší, přesto požádali NTP o další zlepšení srozumitelnosti dokumentu. A nyní čekáme na finální zprávu NTP.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Amiri A. Water fluoridation: When current research contradicts public practices. Public Health Nurs. 2020;37(4):475-477.
- Gravitz L. The fluoride wars rage on. Nature. Oct 2021.
- Grandjean P. Developmental fluoride neurotoxicity: an updated review. Environ Health. 2019;18(1):110.
- Valdez Jiménez L, López Guzmán OD, Cervantes Flores M, et al. In utero exposure to fluoride and cognitive development delay in infants. Neurotoxicology. 2017;59:65-70.
- Bashash M, Thomas D, Hu H, et al. Prenatal fluoride exposure and cognitive outcomes in children at 4 and 6-12 years of age in Mexico. Environ Health Perspect. 2017;125(9):097017.
- Green R, Lanphear B, Hornung R, et al. Association between maternal fluoride exposure during pregnancy and IQ scores in offspring in Canada. JAMA Pediatr. 2019;173(10):940-948.
- How much water should I drink during pregnancy? ACOG. Oct 2020.
- Community Water Fluoridation Exposure: A Review of Neurological and Cognitive Effects – A 2020 Update. CADTH; 2020.
- Bellinger DC. Is fluoride potentially neurotoxic? JAMA Pediatr. 2019;173(10):915-917.
- Office of Health Assessment and Translation, Division of the National Toxicology Program, National Institute of Environmental Health Sciences, National Institutes of Health, U.S. Department of Health and Human Services. Draft NTP monograph on the systematic review of fluoride exposure and neurodevelopmental and cognitive health effects. ASDWA. Sept 2019.
- Till C, Green R. Controversy: The evolving science of fluoride: when new evidence doesn’t conform with existing beliefs. Pediatr Res. 2021;90(5):1093-1095.
- National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine; Division on Earth and Life Studies; Board on Environmental Studies and Toxicology; Exposure and Neurodevelopmental and Cognitive Health Effects; Committee to Review the NTP Monograph on the Systematic Review of Fluoride. Review of the Draft NTP Monograph: Systematic Review of Fluoride Exposure and Neurodevelopmental and Cognitive Health Effects. Washington (DC): National Academies Press (US); 2020.
- Lennon MA. IQ research discredited. Br Dent J. 2020;229(2):75.
- Office of Health Assessment and Translation, Division of the National Toxicology Program, National Institute of Environmental Health Sciences, National Institutes of Health, U.S. Department of Health and Human Services. Draft NTP monograph on the systematic review of fluoride exposure and neurodevelopmental and cognitive health effects*. Sept 2020.
- National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. Review of the Revised NTP Monograph on the Systematic Review of Fluoride Exposure and Neurodevelopmental and Cognitive Health Effects: A Letter Report. Washington, DC: National Academies Press; 2021.