Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Resveratrol testován na Alzheimerovu chorobu, artritidu a osteoporózu
Zdá se, že resveratrol ztrojnásobuje rychlost smršťování mozku souvisejícího s věkem.
Pomáhá resveratrol se zánětem? Na lidech jsou důkazy o protizánětlivém účinku resveratrolu řídké a rozporuplné. Asi polovina studií ukázala skromný protizánětlivý účinek, druhá polovina nenašla žádný. Odpověď nám poskytne praxe. Co klinické účinky na zánětlivé onemocnění?
U potkanů a myší resveratrol může pomoci zmírnit účinky pokusně vyvolané paradentózy, zánětlivého onemocnění dásní. Nicméně to vypadá, že nemá žádný vliv na progresi chronické paradentózy u lidí. Resveratrol může pomoci se zánětlivým onemocněním střev, ulcerózní kolitidou. Pilotní studie 500 miligramů resveratrolu denně po dobu šesti týdnů nalezla značné snížení aktivity onemocnění a zvýšenou kvalitu života v porovnání s placebem.
Co třeba zánětlivé onemocnění kloubů? Jedna pilotní studie 500 miligramů resveratrolu denně proti osteoartróze kolene naměřila pokles bolesti během měsíce. Chyběla však kontrolní skupina. Změnu proto nelze doopravdy přisoudit užívání doplňků stravy.
Nicméně druhá pilotní studie už byla randomizovaná dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná. Ta zjistila, že při stejné dávce užívané jako bonus k protizánětlivému léku se značně zlepšila bolestivost a funkce kolene už během měsíce u lidí s mírnou až střední osteoartrózou kolene. Více než po přidání placeba. Jedna klinická studie s revmatoidní artritidou sice měla kontrolní skupinu, ale bez placeba. Nalezeny však byly objektivní známky zlepšení aktivity onemocnění po užívání 1 000 miligramů denně po dobu tří měsíců.
Resveratrol také může být přínosem v boji s projevy menopauzy. Resveratrol vykazuje určitou estrogenní aktivitu. Ačkoliv zřejmě nepomáhá s hormonálními migrénami, zjevně pomáhá s řadou příznaků PCOS, syndromu polycystických vaječníků. Studie RESHAW: Resveratrol pro zdravé stárnutí žen, je nejdelší studie účinků doplňkového užívání resveratrolu u postmenopauzálních žen. Ženy randomizované k 75 miligramům resveratrolu dvakrát denně trpěly značně méně na fyzické potíže spojené s menopauzou, jako jsou různé bolesti. Také se jim zlepšilo celkové vnímání zdraví v porovnání s placebem.
Studie RESHAW také zkoumala ztrátu kostní hmoty. Ačkoliv nám studie na zvířatech ukázaly ochranné účinky na kostní tkáň, metaanalýza lidských studií o doplňování resveratrolu za účelem zlepšení kvality kostí nenalezla významný účinek na ukazatele zdraví kostí nebo kostní minerální hustotu v oblasti páteře, kyčle a kostře celkově. Podobně to dopadlo s kognitivními účinky.
Většina studií resveratrolu na funkci mozku u zvířat nalezla pozitivní účinky. Ovšem metaanalýzy lidských studií neukázaly významný účinek na paměť, rychlost zpracování, výkonnou funkci nebo celkový kognitivní výkon. Posuzovatele to vedlo k myšlence, že resveratrol je možná „kognitivním posilovačem jen pro myši“. Většina studií na lidské kognici nenalezla účinek, nebo měla smíšené výsledky. Vyšší výkon u některých úkolů, ale nižší výkon u jiných, v porovnání s placebem. Výsledkem je „nedostatek interpretovatelných kognitivních účinků“.
Někteří přišli s tím, že nesoulad mezi zvířecími modely a klinickými daty tkví v tom, že hlodavci dostávali masivní dávky. Až jeden gram na kilogram vlastní hmotnosti denně. To by bylo jako dávat lidem celou láhev vysokodávkového resveratrolu najednou. Nebo to paradoxně může být naopak, když lidem podané dávky byly příliš velké. Studie zkoumající různé dávky zjistila, že průtok krve lidským mozkem byl maximálně posílen u nejnižší testované dávky resveratrolu, 75 miligramů denně. Když vznikala studie RESHAW, rozhodli se použít právě tuto dávku, dvakrát denně.
RESHAW byla primárně navržena k otestování účinků resveratrolu na kognitivní výkon. Prozatímní analýzy po 14 týdnech a jednom roce vypadaly slibně. Výzkumníky to vedlo k závěru, že jejich zjištění „podporují adopci resveratrolu jako levné a účinné intervence v pomoci bojovat proti věkem a menopauzou podmíněného kognitivního úpadku v naší stárnoucí populaci“. Jenže na konci dvouleté studie už není jasné, jestli zjevný přínos v celkové kognici přežije úpravu nutnou pro vícenásobné srovnání. Bylo testováno tolik kognitivních ukazatelů, že těch pár naměřených rozdílů mohlo vzniknout klidně náhodou.
A co kognitivní přínos pro lidi, kteří ho opravdu potřebují? Observační studie zjistily, že konzumenti vína nemívají tolik demence. Je však těžké odlišit sociální, kognitivní a osobnostní faktory, které doprovázejí pití vína. Výzkumníci se proto rozhodli otestovat resveratrol proti Alzheimerově chorobě.
Randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná pilotní studie z Cornell University v roce 2006 začala na pozitivní vlně. Pacienti s mírnou až střední formou Alzheimerovy choroby byli randomizováni k 5 miligramům resveratrolového přípravku dvakrát denně a skončili se značně lepší kognicí po třech měsících v porovnání s placebem. V placebo skupině však nastalo vyšší než očekávané zhoršování stavu. Proto to mohla být jen náhoda. Zejména s ohledem na to, že pokus replikovat studii se stejnou dávkou podávanou po dobu celého roku nevedl k žádným statisticky významným výsledkům. Možná jen výzkumníci nepoužili dostatečnou dávkou?
Více než sto pacientů s mírným až středním Alzheimerem bylo randomizováno buď k placebu, nebo zvyšující se dávce resveratrolu. Začínali na stonásobku dávky z předchozí studie, 500 miligramech denně. A končili na 1 000 miligramech dvakrát denně, Po roce nebylo naměřeno žádné významné zlepšení kognice ani výkonu v běžných denních aktivitách v porovnání s placebem. Místo toho bylo pozorováno významné zrychlení ztráty objemu mozku. Na konci studie byla ztráta objemu mozku trojnásobná (3 procenta místo 1 procenta) v resveratrolové skupině. A jediná další randomizovaná dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie zjistila to stejné. Žádné významné kognitivní přínosy a stejné ztrojnásobení věkem podmíněného scvrkávání mozku. Autoři se to snažili nějak překroutit v pozitivum. Možná že jde jen o snížení otoku mozku. Jenže jak napsal tým výzkumníků ve výroku, jenž lze nazvat podhodnocením roku: „Je obtížné přijmout tyto účinky za potenciálně přínosné“.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org