Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prospívá resveratrol našemu metabolickému zdraví?
Při jakých onemocněních prokazatelně pomáhají doplňky stravy s resveratrolem?
Aby zjistili, jestli množství resveratrolu získané pitím červeného vína může být užitečné, podívali se výzkumníci na region Chianti v Toskánsku. Chtěli stanovit, zda hladiny dosahované konzumací pomáhají chránit proti dlouhodobé slabosti, zánětu, kardiovaskulárnímu onemocnění, rakovině nebo úmrtí. A odpověď zní? Ani jedno. Množství resveratrolu proudícího těly účastníků nekorelovalo s žádným ukazatelem zdraví sledovaným během devíti let trvání studie. Je to překvapivé, i kdyby jen kvůli přidruženým faktorům spojeným s konzumací vína.
Konzumenti vína většinou tolik nekouří, mívají vyšší IQ, vzdělanější rodiče, vyšší socioekonomický status. To vše by mělo korelovat s lepšími zdravotními ukazateli. V kontrastu s tím konzumenti piva trpí opakem, mají nižší IQ, méně vzdělané rodiče a nižší sociální třídu. Průměrné IQ muže pijícího víno je 113, zatímco muže pijící pivo je 95. Přesto jsme nenalezli korelaci mezi příjmem resveratrolu a zdravím. Možná je to tím, že i populace popíjející víno v průměru přijmou méně než miligram resveratrolu denně.
Někteří „odborníci“ doporučují denní dávku jeden gram resveratrolu na základě dávkování použitého ve studiích na laboratorních zvířatech. Kolik červeného vína byste museli vypít, abyste získali gram? Osm tisíc sklenic denně. Nechutná vám bílé víno? Pár tisíc litrů bílého vína denně by stačilo. Nebo 2 500 kg jablek nebo bílých hroznů. Mnoho tisíc kg arašídů. Několik tisíc kg čokolády. Nebo téměř milion lahví piva.
Přirozené hladiny resveratrolu v potravinách a nápojích nejsou považovány za dostatečné k dosažení zdravotních účinků. To však ještě neznamená, že by nefungovaly doplňky stravy. Biologická dostupnost je však i u resveratrolu ve vysokých dávkách poněkud neuspokojivá. Maximální krevní hladiny dosažené při užívání doplňků jsou pouhých 40 nmol/l, což je více než stokrát nižší, než těch 5 000-250 000 nmol/l použitých in vitro k prokázání účinků resveratrolu. Dokonce ani pětigramová dávka resveratrolu nemusí stačit k dosažení požadované hladiny. U hlodavců je tomu jinak, u nich byly hlášeny krevní hladiny i 32 000.
Resveratrol je lidmi rychle vstřebáván, ale také rychle metabolizován střevy a játry. Proto zbyde jen velmi málo volného resveratrolu. Existuje však přes 20 metabolitů odvozených od resveratrolu, které mohou skončit v oběhu v mnohem vyšším množství, třeba 20 000 nmol/l. Ty mohou mít samy o sobě biologickou aktivitu.
Co použít ten trik jako s kurkumou, kdy přidání černého pepře potlačí naše přirozené detoxikační mechanismy? U myší to funguje. Složka černého pepře, piperin, zvyšuje maximální krevní koncentrace resveratrolu o více než 1 000 procent. Je to škoda, ale u lidí se takto nepodařilo krevní hladiny zvýšit.
V úvodníku lékařského časopisu z roku 2014 nazvaného „Resveratrolové fiasko“ šéfredaktor shrnul stav důkazů: „Závěry jsou docela jasné, po více než 20 letech dobře financovaného výzkumu resveratrol neprokázal účinnost u lidí.“ Od této publikace však bylo vydáno více než 150 klinických studií na lidech. Co říká nejnovější věda?
Původně jsme předpokládali, že resveratrol je antioxidant. Metaanalýzy z randomizovaných kontrolovaných studií doplňků stravy s resveratrolem však nenaměřily klinicky ani statisticky významné účinky na systémové ukazatele oxidativního stresu. Pomáhá to vysvětlit zjevný nedostatek ochrany DNA.
Možná pomáhá jen metabolicky znevýhodněným? Jeden posudek resveratrolu se tázal: „Jaké závěry bychom učinili o účinnosti penicilinu, kdyby byl testován jen na lidech v nejlepší kondici?“ Resveratrol zřejmě nezlepšuje metabolickou funkci u neobézních lidí bez cukrovky. Ani nepomáhá nediabetikům s nadváhou. Ani nepomáhá lidem zhubnout. Resveratrol však může pomoci s korekcí krevního cukru u diabetiků. U téměř všech měřítek sledovaných v randomizovaných kontrolovaných studiích cukrovky 2. typu, metabolického syndromu a nealkoholového ztukovatění jater byly účinky resveratrolu zanedbatelné. Metaanalýza však zjistila, že v dávkách pohybujících se od 5 do 500 miligramů 2x denně došlo k poklesu hladiny krevních cukrů na lačno průměrně o 1,1 mmol/l.
Také byl pozorován značný přínos v dlouhodobější rovnováze cukru, což se však ukázalo jen v krátkodobých studiích. Jaký smysl má lepší dlouhodobá rovnováha, když funguje jen ve studiích trvajících méně než tři měsíce?
Diabetické vředy na nohou jsou hlavní příčinou amputací dolních končetin u diabetiků. Randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie 50 miligramů resveratrolu 2x denně ukázala zrychlené hojení diabetických vředů na nohou. Asi o jeden centimetr nad placebem během 60 dní. Alespoň jedna diagnóza, kde může pomoci. Příště se podíváme na účinky resveratrolu na zdraví kloubů, mozku a kostí. A pak si povíme o rizicích.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org