Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prodlužuje resveratrol život?
Může za "francouzský paradox" molekula červeného vína resveratrol?
Resveratrol je známý jako složka červeného vína. Známým pojmem se stal v roce 1991, když vědec z Bordeaux University vystoupil v oblíbeném televizním pořadu 60 Minutes a přisoudil tzv. francouzský paradox francouzskému zvyku pití červeného vína. Samotný výraz „francouzský paradox“ se zrodil ve zpravodaji International Organization of Vine and Wine v pokusu vysvětlit zajímavé zjištění.
Když si do grafu zanesete úmrtí na infarkt a množství nasyceného tuku a cholesterolu konzumovaného v různých zemích, objeví se jasná přímka. Čím více živočišných potravin populace konzumuje, tím vyšší zjevně bývá úmrtnost. Nicméně dvě země vybočovaly z jinak jasné přímky. Finsko si vedlo hůře, než se očekávalo. A Francie si vedla lépe, než se očekávalo. Proto paradox. Jak může mít Francie příjem nasyceného tuku a cholesterolu podobný Finsku, ale mít pětkrát méně srdečních infarktů?
Každý měl svou vlastní teorii pro vysvětlení paradoxu. Bylo to pitím vína? Bylo to jídlem? Ano, živočišné potraviny jsou spojeny s úmrtím na ischemickou chorobou srdeční, ale rostlinné potraviny nás chrání. Mohla by skutečnost, že Francouzi konzumují čtyřikrát více zeleniny, pomoci vysvětlit nižší úmrtnost? Ukazuje se však, že žádný paradox možná ani neexistuje.
Podle vyšetřování Světové zdravotnické organizace francouzští lékaři prostě jen nedostatečně hlásili úmrtí na srdeční onemocnění jako příčinu na úmrtní listy. Když to opravíme, tak najednou Francie krásně zapadá do přímky úmrtí versus živočišný tuk a úmrtí versus cholesterol. Mají asi čtyřikrát vyšší výskyt fatálních infarktů než Japonsko a asi čtyřikrát vyšší konzumaci živočišného tuku. V čase korekce už ovšem výzkum resveratrolu odstartoval. Dosud se nashromáždilo přes 17 000 vědeckých publikací.
Pouze jedno až dvě procenta z nich tvořily klinické studie na lidech. Po útratě mnoha milionů dolarů a mnoha letech s neuspokojivými výsledky se začal vědecký postoj obracet. V posudcích se autoři začali ptát, zda byl resveratrol složkou, jejíž čas přišel a zase odešel: „Měli bychom nyní resveratrol vyhodit do intelektuálních popelnic a přejít k něčemu lepšímu?“ Pochopitelně nepomohlo, když byl přední výzkumník resveratrolu shledán viným ze 145 případů vymýšlení a falšování dat. To zamávalo celým oborem.
Nicméně už v roce 2013 byl resveratrol připraven k návratu, jelikož bylo potvrzeno, že patří mezi STAC, sloučeniny aktivující sirtuin. To znamená látku, která údajně aktivuje enzym dlouhověkosti. Bylo to však zpochybňováno. Komentáře s titulky jako: „Na co si resveratrol hraje?“ „Slibná léčba nebo jen beznadějná iluze?“ Také bylo vydáno „Resveratrolové fiasko“ naznačující, že ta zdánlivá sirtuinová aktivita byla pravděpodobně důsledkem artefaktů experimentu. Nedávný posudek dospěl k závěru: „V souhrnu lze říci, že stále tápeme.“ Odpoví nám jedině praktický test. Prodlužuje resveratrol věk nebo ne?
Velký úspěch jsme měli s kvasnicemi, resveratrol prodloužil životnost pivovarských kvasnic až o 70 %. Resveratrol také pomohl mikroskopickým hlísticím žít déle. Selhal však u octomilek, komárů a korýšů hrotnatek. Cokoliv většího než jednobuněčná houba nebo mikroskopický červ? Ano, resveratrol dokáže prodloužit život včel medonosných. A největší radost máme, že i u dvou obratlovců, krátce žijících ryb druhu halančík Güntherův a halančík Furzerův. Většina studií na hlodavcích (převážně myších) však selhala a neprokázala prodloužení života.
Resveratrol by měl prodlužovat život tzv. modelovým organismům napodobením kalorické restrikce. Jenže mušky i myši vykazují silné prodloužení v odezvě na omezení přísunu kalorií, ale zároveň nereagují na resveratrol. Možná to platí jen u zdravých zvířat. Když dáte resveratrol myším v situaci extrémní nouze, například silně ozářeným nebo otráveným endotoxiny, nebo jim propíchnete střeva a vyvoláte selhání ledvin v důsledku sepse, pak přežívají na resveratrolu déle než normálně za těchto okolností. Resveratrol také může zmírnit život zkracující účinky tučné stravy u myší. Délka života zdravých myší a potkanů krmených normálním krmivem není ovlivňována resveratrolem. Nicméně látka částečně zabránila předčasnému úmrtí myší krmených tučným krmivem.
Autoři metaanalýzy účinku resveratrolu na dlouhověkost druhů dospěli k závěru: Na základě skutečnosti, že většina studií na myších neprokázala přínosnost, je „nevhodné prodávat resveratrol jako doplněk stravy k prodloužení života“.Je to tak, žádná studie neprokázala prodloužení života resveratrolem u zdravých hlodavců, pouze u „metabolicky kompromitovaných savců“. A není to docela přesný popis většiny dnešní americké populace?
Studie na opicích krmených krmivem bohatým na mléčný tuk a cukr zjistila, že resveratrol snížil zánět v tepnách a břišním tuku. Když to zkombinujeme s tendencí směrem k normalizaci délky života myší krmených tučnou stravou, vzniknou nám ve farmakologických časopisech články jako tyto. „Resveratrol - pilulka jako alternativa ke zdravé stravě?“ Spekulují, zda „je resveratrol ta látka, která nám umožní být stále méně aktivní a přejídat se celkově i konkrétně tukem a cukrem.“
Ano, úvodník ve výživovém časopise zvaný „Vyhýbání se fyzické aktivitě a zdravé stravě“ připouští, že cvičení a úprava stravy patří mezi „nejvlivnější, nejlevnější a nejjednodušší metody prevence chronických onemocnění souvisejících s životosprávou“, mohl by však resveratrol sám o sobě „o něco zmírnit dopady naší špatné životosprávy?“ Není divu, že roční prodeje doplňků stravy s resveratrolem přesáhly jen v USA 30 milionů dolarů. Nejvyššího zájmu se těšily v období, kdy resveratrol zmínila Oprah Winfrey, v roce 2009. Odhadem dvě třetiny Američanů užívajících několik doplňků stravy denně užívaly i resveratrol. A co ukazují data na lidech? Na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org