Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Maso a přibírání na váze ve studii PANACEA
Jedna z nejrozsáhlejších studií o výživě ukázala, že vysoký celkový příjem masa je výrazně spojený s přibíráním na váze u mužů i žen. A tato spojitost zůstala znatelná dokonce i po odstínění vlivu odlišného obsahu kalorií.
„Konzumace masa je považována za klíčový faktor pro přibírání na váze, především kvůli jeho vysoké energetické hodnotě a obsahu tuku.“ Jenže my jsme se minule zabývali ořechy, které mají taktéž vysokou kalorickou hustotu a vysoký obsah tuku, přesto se nezdálo, že by se jakkoliv podílely na přibírání na váze.
Nezůstávejme tedy u předpokladů. „Spotřeba masa a budoucí změna hmotnosti u účastníků ve studii EPIC-PANACEA.“ Co je to za studii? Stovky tisíc mužů a žen, v deseti zemích, kteří byli váženi v průběhu pětiletého období. Co zjistili? Celková spotřeba masa byla kladně spojena s přírůstkem hmotnosti u mužů a žen, u osob s normální hmotností i nadváhou, u kuřáků i nekuřáků. Závěr: „Naše výsledky naznačují, že pokles spotřeby masa může zlepšit kontrolu nad hmotností jedince.“ Studie přitom zohlednila počáteční hmotnost účastníků, jejich fyzickou aktivitu, stupeň vzdělání, kuřáctví/nekuřáctví a celkový energetický příjem.
Prosím? To je na tom právě to nečekané. Souvislost mezi masem a přírůstkem hmotnosti zůstala i po zohlednění vlivu přijatých kalorií. Jeden by předpokládal, že maso je spjaté s tloustnutím právě kvůli množství obsažených kalorií. Čekali bychom, že člověk konzumující maso ze svého denního jídelníčku prostě přijme více kalorií než vegetarián, čímž by se vysvětlilo to přibírání na váze. Jenže tak to není.
A to není vše. Ve výsledcích jsou zohledněny příjmy kalorií. To znamená, že pokud dva lidé konzumovali stejné množství kalorií, ten z nich, který jedl maso, mohl přesto přibrat více. Vědci dokonce rozdíl vypočítali. Příjem 250 gramů masa denně, což je jeden steak, by vedl k ročnímu přírůstku hmotnosti o 422 gramů vyššímu, než byl přírůstek pozorovaný při stejném množství přijatých kalorií, ale s menším podílem masa. Po pěti letech by byl přírůstek o 2,2 kg vyšší. Stejné kalorie, přesto o 2,2 kg vyšší váha jen kvůli tomu, že jedli více masa.
Steak přitom nebyl to nejhorší. „Nejsilnější vliv na roční nárůst hmotnosti byl pozorován u drůbežího masa.“ Řekněme, že začínáte s normální váhou a každodenně jíte hamburger. Tady vidíte, o kolik více byste každým rokem přibrali, jen kvůli tomu, odkud ty kalorie jsou. Co kdyby to stejné množství kalorií pocházelo ze zpracovaného masa? Například šunkový sendvič se třemi plátky šunky. Přibrali byste o tolik víc. Polovina kuřecího prsa by vás dostala sem. Ačkoliv zobrazený účinek drůbeže byl zřejmě ještě zeslaben tím, že odstranili lidi, kteří byli předtím nemocní nebo lhali o své stravě.
„Z toho usuzujeme, že naše výsledky svědčí o tom, že je příjem masa kladně spjatý s přibíráním na váze“ a tato „spojitost přetrvala i po zohlednění celkového příjmu energie a stravovacích návyků účastníků. Naše výsledky proto svědčí ve prospěch doporučení, aby veřejnost v zájmu o zlepšení svého zdraví snížila příjem masa.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Images thanks to Kici via Wikimedia Commons, and Nikchick via flickr