Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jíst či nejíst svačinky?
Rozbor nejlepších dostupných vědeckých důkazů se snaží přijít na to, jaký dopad má frekvence příjmu potravy na naši váhu a zdraví.
Jíst či nejíst svačinky? Nedávno byly zveřejněny výsledky kumulativního výzkumu týkajícího se frekvence jídel, hmotnosti a zdraví. Možná bychom měli jíst po celý den, abychom omezili pocit hladu, zvýšili rychlost metabolismu a mobilizovali svůj tělesný tuk. Ale je také možné, že konzumace svačinek vede k přejídání. Co říká věda? Co myslíte? Několik velkých jídel denně, nebo raději více menších jídel po celý den, pro kontrolu hmotnosti a optimální zdraví?
Podle nejlepších dostupných vědeckých důkazů se zdá, že na tom nezáleží. „Důkazy, které máme v současnosti k dispozici, jako celek nenaznačují, že by stravovací frekvence výrazně ovlivňovala váhu a zdraví.“ Co jíme, je důležitější než to, jak často jíme.
Ale pokud rádi jíte mezi hlavními jídly, nová studie, vypracovaná díky California Prune Board (Kalifornské komise pro švestky), naznačuje, že (co taky jiného) švestky mohou být obzvláště dobrou volbou vzhledem ke své „schopnosti zasytit“ – kterou u švestek, stejně jako u ořechů, objevili. Mají totiž schopnost vykompenzovat většinu snězených kalorií.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Farajian P, Katsagani M, Zampelas A. Short-term effects of a snack including dried prunes on energy intake and satiety in normal-weight individuals. Eat Behav. 2010 Aug;11(3):201-3.
- Michelle A. PALMER, Sandra CAPRA, Surinder K. BAINES. To Snack or Not to Snack: What should we advise for weight management? Nutrition & Dietetics. March 2011;68(1):60–64.
Image thanks to alamy.com