Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co má lepší efekt: strava, pohyb nebo obojí současně?
Čí krev je lepší v zabíjení rakovinných buněk? Krev lidí konzumujících standardní stravu a intenzivně cvičících, nebo krev lidí na rostlinné stravě, kteří se pohybu věnují jen střední mírou?
Výrazné posílení ochrany proti rakovině nastalo po 14 dnech konzumace rostlinné stravy a současného pohybu, kdy lidé chodili 30 až 60 minut denně. Pritikin zvrátil rozvoj chronického onemocnění pouze dietou, ale později přidal ještě cvičení. Pro jeho pacienty to je rozhodně skvělé, ale vědecky lze jen těžko zhodnotit význam jednoho či druhého přístupu. Je totiž možné, že obranný efekt krevních buněk v potlačení růstu rakoviny nastal díky cvičení a složky stravy s tím nemají nic společného.
Vědci se to rozhodli otestovat. Provedli experiment se třemi skupinami lidí. První skupina byla skupinou kontrolní, ve druhé lidé cvičili a jedli vegansky a ve třetí jen cvičili. Lidé ve druhé skupině vše dodržovali 14 let: zdravě jedli a mírně cvičili, v podstatě každý den chodili. Ve cvičící skupině se lidé věnovali velmi intenzivnímu cvičení. Jednalo se o 14 let trvající hardcore tréninky; o namáhavou, hodinu trvající kalistheniku (cvičení s vlastní vahou). Ale lidé z této skupiny jedli běžnou americkou stravu. Měli ve skutečnosti nadváhu. Každý den se 14 let ničili v tělocvičně, ale jejich BMI dosahoval průměrných hodnot 26,5. Lidé na rostlině silné stravě však měli ideální tělesnou hmotnost.
Podívejme se však, kdo dopadl lépe v boji s rakovinou. Vědci chtěli zjistit, zda dostatečně náročné cvičení může soupeřit vegany, kteří se pravidelně vydávají na procházku. Na Petriho misky s nádorovými buňkami aplikovali krevní buňky zástupců všech tří skupin a zkoumali, kdo vykazuje vyšší aktivitu v potlačení jejich růstu. A co myslíte, že zjistili? Jaká krev byla aktivnější v likvidaci buněk rakoviny?
Graf ukazuje apoptózu rakovinných buněk nebo programovanou buněčnou smrt; je to naprogramování nádorových buněk k sebedestrukci. Jedná se o jeden ze způsobů, jak se naše tělo zbavuje rakovinových buněk. Náš imunitní systém v podstatě takovou buňku zastaví se slovy: „Je jen jeden způsob, jak tohle může dopadnout. Proč to neudělat se ctí? Bude to rychlejší a jednodušší. Jestli to půjde běžnou cestou, bude to jen horší. Vyber si ten jednodušší způsob a ukonči to sama.“ Náš imunitní systém někdy nádorové buňky opravdu přesvědčí. Zde máme krev kontrolní skupiny. Není to příliš přesvědčivé. Nádorová buňka odpovídá: „Na programovanou buněčnou smrt kašlu.“
A jak už jsme viděli předtím, zde je reakce krevních buněk osob v Pritikinově skupině. Po 14 letech konzumace rostlinné stravy se můžete vsadit, že jejich krevní oběh likviduje buňky rakoviny hlava nehlava. A jak je tomu u lidí, kteří tak tvrdě cvičili? Ničí buňky rakoviny stejně dobře? Pokud tomu tak je, není strava to nejdůležitější. Rozhodující složkou by bylo cvičení. Prokázalo se tedy, že cvičení sice pomohlo, ale ne tak významně jako rostlinná strava? A jaké bylo srovnání s kontrolní skupinou? Cvičení možná fungovalo u jiných potíží, ale v boji s rakovinou?
Závěr byl následující: cvičení nepochybně pomohlo, ale doslovných 5000 hodin v tělocvičně nebylo pro rostlinnou dietu konkurencí. Zde je aktuální fotomikrograf buněk v Petriho misce kontrolní skupiny, je to obarvené, aby při buněčné smrti byly buňky prosvícené. Jak můžete vidět, i v kontrolní skupině zemřelo několik nádorových buněk. Dokonce, i když se válíte na gauči a jíte smažené brambory, vaše tělo není zcela bezbranné. Zde je skupina, která každodenně tvrdě cvičila. Rakovinové buňky umírají prakticky všude. Cvičení ale nezatočilo s nádorovými buňkami více než rostlinná strava.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Barnard RJ, Ngo TH, Leung PS, Aronson WJ, Golding LA. Prostate. A low-fat diet and/or strenuous exercise alters the IGF axis in vivo and reduces prostate tumor cell growth in vitro. 2003 Aug 1;56(3):201-6.
- Barnard RJ, Gonzalez JH, Liva ME, Ngo TH. Effects of a low-fat, high-fiber diet and exercise program on breast cancer risk factors in vivo and tumor cell growth and apoptosis in vitro. Nutr Cancer. 2006;55(1):28-34.
Images thanks to: Tebu.an and Linuxerist via Wikimedia Commons and PNNL – Pacific Northwest National Laboratory via flickr. Images have been modified.