Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Analýza ‚ex vivo‘ růstu nádorových buněk
Dva týdny na rostlinné stravě zjevně výrazně zvýší obranné schopnosti proti buňkám rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva. Krev veganů dodržujících tento jídelníček po dobu jednoho roku potlačuje růst rakovinných buněk téměř osmkrát lépe.
Pritikinova práce pokračuje výzkumem prostřednictví jeho nadace, která skutečně odvádí kus práce.
Lidé v rámci studie dostávali různou stravu a byla jim odebrána krev, která byla přidána k nádorovým buňkám na Petriho misce. S odstupem se hodnotila schopnost krevních buněk bojovat s rakovinou. Ukázalo se, že krev odebraná veganům vykazovala vyšší bojeschopnost vůči rakovině. Avšak i krev lidí konzumujících americká jídla bojuje proti rakovině. Ostatně pokud by to tak nebylo, všichni by byli mrtví. Nicméně krev těch, kteří jedí vegansky, je v boji s rakovinou osmkrát lepší.
Krevní buňky lidí konzumujících běžnou americkou stravu jsou schopny zpomalit růst rakoviny o 9 %. Ale když podáváme lidem rostlinnou stravu po dobu jednoho roku, jejich krev nádorové buňky zlikviduje úplně. Krev veganů má skoro osmkrát vyšší potenciál zamezit růstu rakovinných buněk. Toto tvrzení platí pro rakovinu prostaty, nejběžnější formu rakoviny mezi americkými muži. Další v pořadí je rakovina plic a tlustého střeva. U žen to je rakovina prsu, dále plic a tlustého střeva.
Vědci Pritikinova týmu se snažili duplikovat studii u žen a použili buňky rakoviny prsu. Na výsledky však nechtěli čekat celý rok. Zajímalo je, co uvidí po dvou týdnech. Nejdříve odebrali vzorky krve, aby získali výchozí hodnotu. Následně požádali dvanáct žen, aby po dobu 14 dní jedli rostlinnou stravu. Po dvou týdnech odebrali druhý vzorek krve a ten sloužil jako kontrolní. Poté už bylo na čase zkoumat, jak se nádorovým buňkám postaví obraná linie imunitního systému těchto žen (před a po konzumaci zdravého jídla).
Na tři různé linie nádorových buněk rakoviny prsu byly aplikovány krevní buňky žen, před a po konzumaci zdravé stravy. MCF-7 je zkratkou pro Michigan Cancer Foundation. Jedná se o estrogen pozitivní invazivní duktální karcinom, odebraný Catherine Francesové, jeptišce z Kavkazu ve věku 69 let z kláštera Neposkvrněného Srdce Panny Marie v Michiganu. Zde vidíme počátek: patrný růst rakovinných buněk o 100 %. Zde je ukázáno, jak to vypadá po čtrnáctidenní konzumaci rostlinné stravy. Zpomalení růstu rakoviny je pozitivní zpráva, ale kompletní likvidace rakovinných buněk by byla ještě lepší. Zde vidíte buněčnou smrt u prvního hodnocení. A tady je druhé měření. Srovnání před a po konzumaci rostlinné stravy. Krevní buňky cirkulující v krevním řečišti byly schopny zastavit růst buněk rakoviny prsu díky jen dvěma týdnům konzumace rostlinné stravy.
Jaké chceme mít naše tělo? Jaký imunitní systém? Copak chceme líné krevní buňky, které jsou nečinné, když se objeví rakovina? Nebo chceme, aby krev byla v každé části našeho těla a měla schopnost bojovat a zastavit růst nádorových buněk?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Barnard RJ, Gonzalez JH, Liva ME, Ngo TH. Effects of a low-fat, high-fiber diet and exercise program on breast cancer risk factors in vivo and tumor cell growth and apoptosis in vitro. Nutr Cancer. 2006;55(1):28-34.
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, Marlin R, Pettengill EB, Raisin CJ, Dunn-Emke S, Crutchfield L, Jacobs FN, Barnard RJ, Aronson WJ, McCormac P, McKnight DJ, Fein JD, Dnistrian AM, Weinstein J, Ngo TH, Mendell NR, Carroll PR. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005 Sep;174(3):1065-9; discussion 1069-70.
Images thanks to Pritikin Longevity Center, and frankkeillor via flickr