Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Fungují zařízení pro nízkoúrovňovou laserovou terapii při vypadávání vlasů?
Laserová terapie je uváděna na trh jako slibná alternativa k lékům a skalpelům při léčbě vypadávání vlasů, ale co říká výzkum?
Ve své knize "Jak nestárnout" rozebírám všechny léky, potraviny, doplňky stravy a zákroky určené k léčbě věkem podmíněné ztrátě vlasů. A co intervence, které nezahrnují výživu, léky ani zákroky? Autologní transplantace plazmy bohaté na krevní destičky spočívá v opakovaném injekčním podávání koncentrovaných dávek vlastní krve do pokožky hlavy. Zdá se, že účinnost je podobná jako u dostupných léků. Nicméně dostupné důkazy jsou považovány za nedostatečné k doporučení léčby. Proto je nadále neschválená v USA i v Evropě pro účely obnovy růstu vlasů. Botox pokožky hlavy také není doporučován. Domněnkou bylo, že uvolnění svalů na hlavě může zlepšit prokrvení, jenže při podrobení testu došlo naopak k vypadávání vlasů u několika účastníků pilotní studie. A pak tu máme lasery.
V 60. letech minulého století maďarský lékař vydal dokument „Účinky laserových paprsků na růst srsti u myší“ a detailně v něm popsal náhodné zjištění, že nízkoúrovňový červený laser zesílil růst chlupů na oholených hřbetech myší. Mechanismem je zřejmě podpora prokrvení. Stavidla se otevřela, jakmile FDA v roce 2007 schválila první přístroj s nízkoúrovňovým laserem k léčení věkem podmíněného plešatění. A nyní máme kliniky nabízející laserové ošetření na všechno, od tenisového loktu po „omlazení skrota“.
Provedeno bylo nejméně deset randomizovaných kontrolovaných studií přístrojů na nízkoúrovňovou laserovou terapii padání vlasů a jejich účinnost byla shledána srovnatelnou nebo dokonce lepší než u léčiv. Jde o neinvazivní metodu a jeví se jako relativně bezpečná. Mírné vedlejší účinky zahrnují svědění, akné a citlivost pokožky hlavy, jež obvykle odezní do dvou týdnů. Posudky obvykle dojdou k závěru, že laserová terapie může být slibnou alternativou k lékům a skalpelům, ale v dermatologické komunitě zůstává značný skepticismus, a to z dobrého důvodu.
Většina studií laserové terapie byla financována samotnými výrobci testovaných zařízení. Platí to pro léčbu plešatění obecně, ale studie laserové terapie jsou obzvláště zdrženlivé v poskytování vizuálních důkazů nebo dotazování se na zřejmě nejdůležitější výsledek, a to spokojenost pacientů. Když byla provedena první nezávislá studie, zaslepené hodnocení fotografií před a po terapii nedokázalo nalézt rozdíl v hustotě nebo kvalitě vlasů. Ve dvou studiích porovnávajících subjektivní spokojenost s používáním laserového a falešného zařízení také nebyl nalezen významný rozdíl. Jinými slovy, z pohledu pacientů přístroje zkrátka nefungují. Tedy přestože existují statisticky významná zlepšení v hustotě a tloušťce vlasů, z klinického hlediska jde o zanedbatelné zlepšení.
Pokud to s laserem chcete i přesto zkusit, máte v současnosti na výběr z nejméně 29 přístrojů schválených FDA. Nebylo provedeno žádné přímé srovnání přístrojů, nicméně na základě měřených výsledků to vypadá, že není rozdíl mezi zařízením ve tvaru hřebenu a ve tvaru přilby. Nicméně zařízení obsahující jen laserové diody mohou být o něco účinnější než ty zahrnující směs laserových i LED diod. Do světla se nedívejte, jelikož delší osvěcování sítnice ji může poškodit. Naštěstí většina přístrojů ve tvaru přilby má zabudované automatické vypnutí k prevenci nechtěného svícení do očí. Ostatně kromě běžných zásad bezpečnosti ohledně používání elektrických zařízení mimo dosah vody jsou tyto přístroje považovány za bezpečné. Kontraindikací však je rakovina pokožky hlavy kvůli potenciálu stimulovat růst.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org