Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Podobnost rostlinných a živočišných bílkovin
Ačkoliv živočišné bílkoviny zvyšují hladiny růstového hormonu IGF-1 podporujícího rakovinu a většina rostlinných bílkovin je naopak snižuje, jsou zde i výjimky. „Vysoce kvalitní“ rostlinné bílkoviny, například sójová, nemusí hladiny výrazně ovlivňovat ani jedním směrem. To se však může odvíjet i od toho, kolik takových bílkovin sníme.
Jsou-li živočišné bílkoviny rizikové, protože zvyšují hladiny IGF-1 v krvi, jak působí rostlinné proteiny, jejichž poměr aminokyselin je podobný živočišným bílkovinám, například v sóje? Jednou z prodejních předností sóji je, že má „vysokou kvalitu“ bílkovin. Již ale víme, že vyšší kvalita proteinů může představovat vyšší riziko rakoviny, a to právě kvůli IGF-1.
Vraťme se k této studii. Konzumenti živočišných bílkovin měli významně vyšší hladiny IGF-1. Ti, kteří jedli rostlinné bílkoviny bez sóji, měli výrazně nižší hladiny kvůli tomu, že živočišné bílkoviny ve své stravě nahradili rostlinnými. U sóji by to mohlo být obdobné přinejmenším proto, že nebudete jíst živočišné bílkoviny. Ale významný pokles IGF-1 nebyl patrný. Pokud pouze vyměníme živočišné bílkoviny za sójové, pokles hladin IGF-1 nebude tak významný jako u lidí, kteří živočišné proteiny nahradili pestrou škálou bílkovin rostlinných. Čím více například ženy veganky pily sójového mléka, tím měli vyšší hladiny IGF-1.
Jednalo se však o pouze hraniční statistickou významnost, mohlo to tedy být jen určitou shodou náhod. Otestovat to jednou provždy by vyžadovalo kombinaci studií výzkumných týmů Ornishe a Pritikina. A na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Allen NE, Appleby PN, Davey GK, Kaaks R, Rinaldi S, Key TJ. The Associations of Diet with Serum Insulin-like Growth Factor I and Its Main Binding Proteins in 292 Women Meat-Eaters, Vegetarians, and Vegans. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2002 Nov;11(11):1441-8.
- Dietary Reference Intakes for Energy, Carbohydrate, Fiber, Fat, Fatty Acids, Cholesterol, Protein, and Amino Acids (Macronutrients). A Report of the Panel on Macronutrients, Subcommittees on Upper Reference Levels of Nutrients and Interpretation and Uses of Dietary Reference Intakes, and the Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes. Institute of Medicine. 2005.
- Dewell A, Weidner G, Sumner MD, Barnard RJ, Marlin RO, Daubenmier JJ, Chi C, Carroll PR, Ornish D. Relationship of dietary protein and soy isoflavones to serum IGF-1 and IGF binding proteins in the Prostate Cancer Lifestyle Trial. Nutr Cancer. 2007;58(1):35-42.
Images thanks to Inkwina via Wikimedia Commons and jazzijava.