Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Příliš mnoho sóji může redukovat výhody rostlinné stravy
Vegani konzumující 7-18 porcí sójových potravin denně mohou mít v těle hladiny IGF-1 porovnatelné s těmi, jaké mají lidé konzumující maso.
Víme, co se stane, když muži s rakovinou prostaty začnou konzumovat rostlinnou stravu. Sníží se progrese rakoviny, a to i bez léků, ozařování a operací, jen díky veganské stravě a zdravému životnímu stylu.
Nádorové markery ve skupině konzumující běžnou americkou stravu se zhoršovaly, ale ve skupině konzumující rostlinnou stravu bylo patrné zlepšení. Krevní buňky těchto lidí potlačovaly růst nádoru asi osmkrát aktivněji. Je to změna na genetické úrovni; změna stravy a změna životního stylu eliminuje genovou expresi, oddaluje nebo dokonce vylučuje potřebu chirurgického zákroku a konvenční chemoterapie či radioterapie. Zmiňoval jsem to v předchozích videích.
Jak by ale dopadla obdobná studie mezi muži s rakovinou prostaty, kde by polovina byla v kontrolní skupině a druhá ve veganské skupině, v níž by lidé dostávali velké množství sóji? O jakém množství sóji mluvíme? Zhruba 7 až 18 porcí denně, po celý rok. Jedná se o celé kostky tofu, nebo 7 až 18 sklenic sójového mléka. To je asi čtyři litry denně, po celý rok. Jaké byly finální hodnoty IGF-1, co myslíte?
Hladina IGF-1 u mužů v kontrolní skupině v podstatě neklesla; byla vysoká na počátku i na konci. Když ale bílkoviny pocházely z různých zdrojů v rámci pestré veganské stravy, například z různých druhů fazolí, celozrnných potravin apod., je i po letech patrný pokles hladin IGF-1 oproti výchozímu stavu. A jak dopadla skupina živící se výhradně sójou? Došlo také k významnému poklesu? Tito lidé díky konzumaci sóji získali doslova o kilogramy bílkovin více než lidé, kteří jedli maso, ale jednalo se o rostlinné proteiny. Sója patří mezi ty rostliny, jejichž proteiny jsou podobně těm v mase. Byly z toho důvodu výsledky horší? Překvapivě byly stejné jako u lidí, kteří jedli maso.
Počkejme ale chvíli… V asijských zemích, kde je konzumace sóji nejvyšší, je výskyt úmrtí na rakovinu prsu a prostaty minimální. Vědci však zjistili něco zajímavého. Isoflavony, fytoestrogeny v sóji, totiž zvyšují produkci proteinu, který váže IGF-1. I když tedy hladiny IGF-1 v krvi byly podobné, u lidí, kteří jedli veganskou stravu, byl tento hormon vyvázán z řečiště a nedocházelo k tak výrazné stimulaci růstu rakoviny. A 7 až 18 porcí sóji denně navíc nejedí ani v Číně nebo Japonsku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, Marlin R, Pettengill EB, Raisin CJ, Dunn-Emke S, Crutchfield L, Jacobs FN, Barnard RJ, Aronson WJ, McCormac P, McKnight DJ, Fein JD, Dnistrian AM, Weinstein J, Ngo TH, Mendell NR, Carroll PR. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005 Sep;174(3):1065-9; discussion 1069-70.
- Frattaroli J, Weidner G, Dnistrian AM, Kemp C, Daubenmier JJ, Marlin RO, Crutchfield L, Yglecias L, Carroll PR, Ornish D. Clinical events in prostate cancer lifestyle trial: results from two years of follow-up. Urology. 2008 Dec;72(6):1319-23.
- Ornish D, Magbanua MJ, Weidner G, Weinberg V, Kemp C, Green C, Mattie MD, Marlin R, Simko J, Shinohara K, Haqq CM, Carroll PR. Changes in prostate gene expression in men undergoing an intensive nutrition and lifestyle intervention. Proc Natl Acad Sci U S A. 2008 Jun 17;105(24):8369-74.
- Dewell A, Weidner G, Sumner MD, Barnard RJ, Marlin RO, Daubenmier JJ, Chi C, Carroll PR, Ornish D. Relationship of dietary protein and soy isoflavones to serum IGF-1 and IGF binding proteins in the Prostate Cancer Lifestyle Trial. Nutr Cancer. 2007;58(1):35-42.