Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kolik sóji už je příliš mnoho?
Abychom si udrželi příznivě nízké hladiny IGF-1 spojené s rostlinnou stravou, neměli bychom pravděpodobně jíst více než 3-5 porcí sójových potravin denně.
Víme, že 7 až 18 porcí sóji denně může snižovat prospěch z toho, že se vyhýbáme konzumaci živočišných bílkovin. Studie zároveň opakovaně ukázaly, že ženy, které jedí více sóji, zřejmě mají nižší riziko vzniku rakoviny prsu a vyšší přežití při této diagnóze než ty ženy, které sóju nejedí. Známe denní počet porcí sóji, který bychom se měli snažit konzumovat?
Zatím víme, že 7 a 18 porcí denně není ideální číslo a více než 18 porcí už je dost přes čáru. Tato dvouletá studie neukázala žádný vliv na hladiny IGF-1 přidáním dvou porcí sóji denně, ať už se jednalo o tofu, sójové mléko, sójové boby či sójový izolát přítomný v sójovém mase nebo proteinových tyčinkách, případně proteinový prášek. Množstevní rozmezí je ale stále dost široké. Další studie naznačuje, že 5 až 10 porcí denně také nebylo vyhovující, protože došlo ke zvýšení hladin IGF-1, a tak jsme museli počet opět redukovat.
Ve stejném roce se v rámci studie v Japonsku tři porce jevily jako ideální. A přesně tak to je. Vychází to z našeho dosavadního poznání. Zásadní je, aby luštěniny byly součástí naší každodenní stravy, což znamená zařadit čočku, hrách a/nebo fazole do každého jídla. A sója je rovněž vynikající volbou. Doporučuji však, abychom nepřekračovali množství vyšší než 3 až 5 porcí denně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Shu XO, Zheng Y, Cai H, Gu K, Chen Z, Zheng W, Lu W. Soy Food Intake and Breast Cancer Survival. JAMA. 2009 Dec 9;302(22):2437-43.
- Wu AH, Yu MC, Tseng CC, Pike MC. Epidemiology of soy exposures and breast cancer risk. Br J Cancer. 2008 Jan 15;98(1):9-14.
- Nagata C, Shimizu H, Takami R, Hayashi M, Takeda N, Yasuda K. Dietary soy and fats in relation to serum insulin-like growth factor-1 and insulin-like growth factor-binding protein-3 levels in premenopausal Japanese women. Nutr Cancer. 2003;45(2):185-9.
- Dewell A, Weidner G, Sumner MD, Barnard RJ, Marlin RO, Daubenmier JJ, Chi C, Carroll PR, Ornish D. Relationship of dietary protein and soy isoflavones to serum IGF-1 and IGF binding proteins in the Prostate Cancer Lifestyle Trial. Nutr Cancer. 2007;58(1):35-42.
- Arjmandi BH, Khalil DA, Smith BJ, Lucas EA, Juma S, Payton ME, Wild RA. Soy Protein Has a Greater Effect on Bone in Postmenopausal Women Not on Hormone Replacement Therapy, as Evidenced by Reducing Bone Resorption and Urinary Calcium Excretion. J Clin Endocrinol Metab. 2003 Mar;88(3):1048-54.
- Maskarinec G, Takata Y, Murphy SP, Franke AA, Kaaks R. Insulin-like growth factor-1 and binding protein-3 in a 2-year soya intervention among premenopausal women. Br J Nutr. 2005 Sep;94(3):362-7.
Images thanks to viviandnguyen via Flickr.