
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Mají doplňky vitaminu E přínos pro rakovinu, imunitu a dlouhověkost?
Ti, kteří si kupují doplňky stravy s vitaminem E, si tak mohou zaplatit za kratší život.
Randomizované kontrolované studie ukazují, že denní doplňování vitamínu D zjevně snižuje riziko akutních infekcí dýchacích cest u dětí a dospívajících, ale u dospělých zjevně nestačí. Ani se vit. D nejeví jako efektivní k posílení protilátkových reakcí na očkování proti chřipce.
A co vitamín E? Většina zdrojů uvádí, že existuje osm různých tokoferolů a tokotrienolů, které jsou kolektivně známy jako vitamín E. Pouze alfa-tokoferol má prokázanou schopnost chránit lidi před nedostatkem vitamínu E. Takže alfa-tokoferol je jediným pravým vitamínem E a tím, který nalezneme v doplňcích stravy.
Máme observační data naznačující, že lidé uvádějící doplňování vitamínu E mají například lepší výsledky při zápalu plic. Pouze intervenční studie však mohou prokázat příčinný vztah. V porovnání s placebo doplňky vitamín E dokázal významně posílit imunitu v reakci na očkování proti hepatitidě B a tetanu (ne však záškrtu nebo zápalu plic). Jedna randomizovaná kontrolovaná studie zjistila, že doplňování vitamínu E u seniorů nesnižuje výskyt infekcí dolních cest dýchacích (jako zápal plic), snížilo však výskyt infekcí horních cest dýchacích (jako běžné nachlazení) asi o 20 % za rok. Jenže jiná studie testující stejnou dávkou nenašla preventivní účinek a doplňování vitamínu E dokonce infekce ještě zhoršilo - vyšší počet příznaků i závažnost, například větší pravděpodobnost horečky a omezení aktivity.
Zdaleka největší studie vitamínu E a infekcí dýchacích cest byla studie ATBC, která randomizovala téměř 15 000 kuřáků k vitamínu E nebo placebu zhruba na pět let. Žádný celkový účinek ani jedním směrem při porovnání placeba a vitamínu E. Analýza podskupin však ukázala, že lehcí kuřáci žijící ve městech získali asi o 50 % nižší riziko nákazy běžným nachlazením. Naopak pro silné kuřáky žijící mimo město byl vitamín E na škodu a vedl k nárůstu rizika o 50 %. Výzkumníci dospěli k závěru, že „podle těchto výsledků bychom měli být dále opatrní s doporučováním veřejnosti doplňovat vitamín E, dokud jeho účinkům lépe neporozumíme“.
Výsledky u zápalu plic v té stejné studii přitom dopadly podobně. Žádný celkový účinek vitamínu E oproti placebu. Další analýza však zjistila, že vitamín E zjevně snížil riziko zápalu plic u lehkých aktivních kuřáků, ale zvýšil riziko zápalu plic u neaktivních silných kuřáků. Vyšší výskyt zápalu plic byl nalezen také u lidí randomizovaných k vitamínu D a s příliš nízkou nebo vysokou váhou, ale zřejmě jen u těch, kteří měli vyšší příjem vitamínu C ze stravy. Silní kuřáci přijímající hodně C také měli častěji tuberkulózu při současném užívání E než s placebem. Takovéto porcování a dělení dat není vnímáno pozitivně, protože mohou vznikat falešná spojení. Taková zjištění je proto třeba vnímat jen jako průzkumná pro účely směrování dalšího výzkumu.
Celková úmrtnost v ATBC studii byla podobná ve vitamínové i placebo skupině. Opět však byly podskupiny, které svůj život buď zkrátily, nebo prodloužily. Máme desítky kontrolovaných klinických studií s vitamínem E. Jejich metaanalýza nalezla drobný, ale zjevný skutečný nárůst v riziku úmrtí u lidí randomizovaných k vitamínu E. Jinými slovy, lidé kupující si doplňky stravy s vitamínem E mohou v praxi platit za zkracování svého života. Napříč 46 studiemi zemřelo 12 % účastníků ve skupinách s vitamínem E, versus 10 % v placebo skupinách. Podobá se to nárůstu úmrtnosti pozorovaném při doplňování betakarotenu, zhruba 14 % versus 11 % napříč 26 randomizovanými studiemi.
Cílem studie ATBC bylo zjistit, jestli užívání doplňků s antioxidanty jako je vitamín E nebo betakaroten může pomoci s prevencí rakoviny plic u kuřáků. Vitamín E neměl na rakovinu plic žádný účinek a betakaroten proti očekávání zvýšil výskyt rakoviny plic. Vitamín E však mimochodem zjevně snížil výskyt nových případů rakoviny prostaty. Vznikla tak inspirace pro studii SELECT, dosud největší studie prevence rakoviny. Přes 35 000 mužů bylo randomizováno k užívání vitamínu E, selenu, obojího, nebo placeba. Selen zjevně nepomohl, ale muži randomizovaní do skupiny jen s vitamínem E skončili s o 17 % vyšším rizikem rozvoje rakoviny prostaty. Pokud by 100 mužů užívalo vitamín E po dobu deseti let, očekávali bychom, že jednomu až dvěma by byla diagnostikována rakovina prostaty, kterou by jinak nedostali, kdyby místo toho utráceli peníze za cukrové placebo pilulky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Nejnovější videa

Proč vlasy šedivějí?

Dieta Daily Dozen testovaná na hubnutí

Regulační orgány tlačí na společnost Juice Plus+
