Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Konzumace zeleniny jako prevence rakoviny
Chlorofyl, nejrozšířenější rostlinný pigment na světě, může chránit naše DNA proti mutacím tím, že odrazí karcinogeny.
Proč lidé, kteří jedí hlavně rostlinnou stravu, mají méně často rakovinu? Již bylo řečeno, že některé fytonutrienty mohou působit jako antioxidanty při eliminaci volných radikálů, mohou podpořit vlastní detoxikační enzymy jater a některé dokonce stimulují naše reparační enzymy, aby opravovali případná poškození DNA.
Před 22 lety vznikla hypotéza týkající se funkce „lapačů“. V první linii obrany dochází k vazbě mutagenů a karcinogenů na tyto lapače, čímž se především zabrání jejich interferenci s naší DNA. Celá řada karcinogenů, zde jsou zobrazeny modře, má strukturu dostatečně úzkou pro inkorporaci do DNA, což vede k mutacím. Pokud by však určití lapači byli schopni karcinogen nejprve zachytit, nezasahoval by již do naší DNA.
Výzkum se tedy zaměřil na hledání molekuly, která by dokázala vázat karcinogen, a v roce 2007 byla jedna taková molekula objevena. Je to chlorofyl! Všudypřítomný rostlinný pigment, který zbarvuje zeleninu do tmavě zelena. V následujících letech pak byla schopnost chlorofylu eliminovat poškození DNA u lidských buněk vystavených působení karcinogenů pozorována při zkoumání v Petriho misce. Nás ale zajímá, zda to funguje také u lidí. Lidem však nelze podávat karcinogeny… pokud jim za to nenabídnete dost peněz.
„Účinky chlorofylu u dobrovolníků, kterým byla podána nízká dávka aflatoxinu.“ Lidem byl podán roztok radioaktivního aflatoxinu, což je karcinogen, který může být přítomen v arašídovém másle. Někteří lidé zároveň dostávali chlorofyl izolovaný ze špenátu. Zde vidíte hodnoty aflatoxinu v krevním řečišti u lidí, kteří špenát nedostávali, a zde u těch, kteří současně dostali i chlorofyl. Chlorofyl se zřejmě dokáže navázat na aflatoxin a zabránit jeho vstřebání do krevního řečiště. Tyto studie poskytují významné důkazy, že chlorofyl inhibuje vychytávání aflatoxinů z krve subjektů, v tomto případě tedy z našeho těla.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Pietrzak M, Halicka HD, Wieczorek Z, Wieczorek J, Darzynkiewicz Z. Attenuation of acridine mutagen ICR-191--DNA interactions and DNA damage by the mutagen interceptor chlorophyllin. Biophys Chem. 2008 Jun;135(1-3):69-75.
- Jubert C, Mata J, Bench G, Dashwood R, Pereira C, Tracewell W, Turteltaub K, Williams D, Bailey G. Effects of chlorophyll and chlorophyllin on low-dose aflatoxin B(1) pharmacokinetics in human volunteers. Cancer Prev Res (Phila). 2009 Dec;2(12):1015-22.
- Hartman PE, Shankel DM. Antimutagens and anticarcinogens: a survey of putative interceptor molecules. Environ Mol Mutagen. 1990;15(3):145-82.
- Tan AC, Konczak I, Sze DM, Ramzan I. Molecular pathways for cancer chemoprevention by dietary phytochemicals. Nutr Cancer. 2011;63(4):495-505.
- Mario G. Ferruzzi, Joshua Blakeslee. Digestion, absorption, and cancer preventative activity of dietary chlorophyll derivatives. Nutrition Research. January 2007;27(1):1-12.
- Rohs R, Bloch I, Sklenar H, Shakked Z. Molecular flexibility in ab initio drug docking to DNA: binding-site and binding-mode transitions in all-atom Monte Carlo simulations. Nucleic Acids Res. 2005 Dec 13;33(22):7048-57.
- Osowski A, Pietrzak M, Wieczorek Z, Wieczorek J.J. Natural compounds in the human diet and their ability to bind mutagens prevents DNA-mutagen intercalation. Toxicol Environ Health A. 2010;73(17-18):1141-9.
Images thanks to Gigillo83 and Jynto via Wikimedia Commons