Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Šafrán jako léčba premenstruačního syndromu
Koření šafrán zjevně zlepšuje emoční i fyzické potíže, které jsou součástí premenstruačního syndromu.
Premenstruační syndrom (PMS) je „jedním z nejčastěji hlášených zdravotních problémů žen,“ postihuje přibližně každou třetí ženu. Moderní medicína proti němu nemá moc co nabídnout.
Starověká tradiční medicína v Asii a Persii využívala koření zvané šafrán k léčbě menstruačních poruch. Jaké asi tehdy mohli mít znalosti? Bylo to před 3 500 lety, jedná se dokonce o vůbec nejranější zaznamenané použití jakékoliv léčivé rostliny. To nevěděli, že nic nemůžeme vědět jistě, dokud to není podrobeno dvojitě zaslepené, randomizované a placebem kontrolované studii?
Lidstvu to trvalo 3 500 let, ale takovou studii konečně máme. Ženy trpící PMS po dobu nejméně šesti měsíců byly náhodně rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina užívala kapsle se šafránem, druhá placebo, a hle: „Bylo zjištěno, že šafrán je účinný prostředek ke zmírnění projevů PMS.“
Podívejte se na to. Zaznamenané příznaky PMS výrazně poklesly dokonce už v prvním menstruačním cyklu a nadále se zlepšovaly. Příznaky zahrnovaly změny „nálad (úzkost, podrážděnost, deprese, nervové napětí, prudké změny nálady a pocity ztráty kontroly), chování (špatná koordinace, nespavost, zmatenost, bolesti hlavy, pláč, únava), bolesti (tupé bolesti, křeče, citlivost na dotek) a další fyzické projevy, včetně… chuti na sladké a otoků.“ A s tím vším pomohlo drobné koření šafrán, získávaný z květů šafránu setého.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Agha-Hosseini M, Kashani L, Aleyaseen A, Ghoreishi A, Rahmanpour H, Zarrinara AR, Akhondzadeh S. Crocus sativus L. (saffron) in the treatment of premenstrual syndrome: a double-blind, randomised and placebo-controlled trial. BJOG. 2008 Mar; 115(4):515-9.
- Fukui H, Toyoshima K, Komaki R. Psychological and neuroendocrinological effects of odor of saffron (Crocus sativus). Phytomedicine. 2011 Jun 15;18(8-9):726-30.
Images thanks to Pixel Pro Photography South Africa; jasonippolito; and Gorgeoux via flickr