Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Probuďte se a přičichněte si k šafránu
Dokonce i pouhá vůně šafránu může snížit hladiny stresových hormonů a ulevit od psychologických projevů PSM.
Koření šafrán se skládá ze sušených čnělek – samičích rozmnožovacích orgánů květu – šafránu setého. Na každém květu vyroste jen pár čnělek, takže abyste získali 450 gramů šafránu, musíte je sklidit z 50000 květů, to je dostatek květů k vyplnění fotbalového hřiště. Není divu, že je to nejdražší koření na světě. Naštěstí v dvojitě zaslepené, randomizované a placebem kontrolované studii o účinnosti šafránu na premenstruační syndrom (PMS) zjistili, že účinky se dostavují už při velmi nízké dávce.
Co kdyby vám však stačilo ještě méně, než použili ve studii? Toto musí být jedna z nejbláznivějších studií, na jakou jsem minulý rok narazil: „Psychologické a neuroendokrinologické účinky vůně šafránu.“ Nemám tušení, jak je vůbec napadlo udělat takovou studii. „Cílem této studie bylo objasnit účinky šafránové vůně na potíže prožívané pouze ženami, například premenstruační syndrom, menstruační bolesti a nepravidelnou menstruaci.“ Další dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Jak uděláte studii o vůni zaslepenou? Šafrán byl tak zředěný, že vonné složky už se nedaly čichem zaznamenat. Takže ho použili opravdu málo. Polovina žen tedy seděla a čichala čistý vzduch, druhá polovina seděla a také nic necítila, nicméně nevědomky čichala maličké množství šafránu.
A tady jsou výsledky. Významný pokles hladin stresových hormonů a významné zlepšení psychologických příznaků. Neuvěřitelné. „Přivonět si k šafránu je velmi jednoduché a zdá se, že to nemá žádný výrazný vedlejší účinek.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Agha-Hosseini M, Kashani L, Aleyaseen A, Ghoreishi A, Rahmanpour H, Zarrinara AR, Akhondzadeh S. Crocus sativus L. (saffron) in the treatment of premenstrual syndrome: a double-blind, randomised and placebo-controlled trial. BJOG. 2008 Mar;115(4):515-9.
- Fukui H, Toyoshima K, Komaki R. Psychological and neuroendocrinological effects of odor of saffron (Crocus sativus). Phytomedicine. 2011 Jun 15;18(8-9):726-30.
Images thanks to Serpico via Wikimedia and m-bot via flickr