
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Kdo koho zachraňuje? Domácí mazlíčci a prodloužení života
Žijí páníčci domácích mazlíčků déle?
Intenzivní sociální vazby jsou důležitou součástí života v Modrých zónách a jsou podrobovány výzkumu pro jejich možnou roli v podporování dlouhověkosti. A počítá se i uslintaný sociální kontakt? Více než dvě třetiny amerických domácností mají domácího mazlíčka (včetně mé). V dokumentu, který vás rozněžní, vydaném v prestižním časopise Science s titulkem „Pozitivní oxytocinová smyčka při hledění do očí a koevoluce lidsko-psích vazeb“ výzkumníci zjistili, že hlazení nebo pohled do očí psího společníka vede k vyplavení oxytocinu v mozcích obou - lidí i psů. Jde o stejný „hormon lásky“, který pojí kojící matky se svými miminky.
Četl jsem o možných mechanismech, pomocí kterých přítomnost zvířecího parťáka může zlepšit přežití po srdečním infarktu, když jsem narazil na pasáž o „hluboké“ kardiovaskulární odezvě při hlazení psů nebo koní. „Tato reakce obvykle mívá podobu významné redukce srdečního tepu a krevního tlaku.“ To si dovedu představit. Následující věta mě však zarazila: „Naneštěstí nemáme informace o fyziologických reakcích osoby, která hlazení provádí.“ Aha, takže oni mluvili o tepu a krevním tlaku zvířat!
K mému překvapení studie vlivu domácích mazlíčků na lidské zdraví dle jedné recenze přinesly akorát „směsici protiřečících si výsledků“. Nicméně metaanalýza studií zahrnujících přes tři miliony lidí sledovaných v průměru dekádu zjistila, že například psí společníci se pojí s 24% redukcí rizika předčasného úmrtí. Autoři nadnesli, že lepší přežití může být výsledkem zvýšené fyzické aktivity díky venčení psa. Také to může pomoci vysvětlit, proč vlastnění mazlíčka bývá spojeno s nižším rizikem stařecké zkřehlosti. Samozřejmě i toto může být reverzní příčinnost, kdy již aktivní lidé si s větší pravděpodobností pořídí psa. Větším problémem však mohou být přidružené matoucí faktory.
Majitelé domácích mazlíčků jsou obvykle mladší, bohatší, vzdělanější a častěji v manželství. Je to škoda, ale když tyto vlivy zohledníte, tak významná redukce rizika úmrtí najednou zmizí. To stejné zjevně platí pro vlastnění mazlíčků obecně. Delší přežití se stane statisticky nevýznamným, jakmile zohledníte přidružené matoucí faktory, jako jsou ty socioekonomické.
Co se týče konkrétně koček, tak přidružené faktory mohou působit opačným směrem. Vzhledem k důkazům, že sociální podpora může pomoci s přežitím po srdečním infarktu, byla provedena řada studií zkoumajících, zda mohou pomoci domácí mazlíčci. Jedna studie zjistila, že majitelé koček měli významně vyšší riziko úmrtí. Může to být tím, že tito lidé častěji vedou sedavý způsob života ve srovnání s majiteli psů, kteří častěji chodí na procházky. Majitelé koček však mohou být ještě méně aktivní než lidé bez jakýchkoliv zvířat.
Vzhledem k nástrahám spojenými se snahou přiřadit něčemu příčinný vztah na základě observačních studií mě potěšilo, když jsem našel randomizovanou kontrolovanou studii, která skutečně otestovala vliv vlastnění domácích mazlíčků. Neradujte se však příliš. Titulek zněl takto: „Vliv hmyzu jako domácích mazlíčků na psychické zdraví seniorů žijících nezávisle: jednostranně zaslepená randomizovaná kontrolovaná studie“. „Mazlíčci“ byli cvrčci. Nicméně v porovnání s kontrolní skupinou starší dospělí (průměrný věk 72 let) randomizovaní k pečování o cvrčky pocítili významné zlepšení deprese, stavu kognice a kvality mentálního života. Možná má Alík ještě šanci.
Většina studií vlivu domácích mazlíčků na lidské zdraví zachycuje jen okamžik v čase. Není proto možné zjistit, co nastalo dříve. Nicméně dlouhodobé studie ukázaly, že lidé venčící psy skutečně častěji splňují doporučené množství aktivity. Naneštěstí pouze menšina, zhruba třetina, starších majitelů psů se svými pejsky chodí na procházky alespoň třikrát týdně. Pro maximalizaci přínosů pro oba, pejska i pejskaře, si poslechněme moudrou radu z článku v lékařském časopise vydaném již v roce 1925: „Nejlepším receptem na procházky je vyrazit na ně se psem...“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Nejnovější videa

Dusičnany v potravinách pomáhají v boji proti infekcím dýchacích cest

Přínosy šafránu při léčbě věkem podmíněné makulární degenerace

Manipulace mikrobiomu pomocí oligomannatu při léčbě demence
