Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Špatný způsob, jak detoxikovat své tělo
Důvodem, proč je pořadí, ve kterém se matce narodíte, předpovědním faktorem pro hladiny znečišťujících látek v těle, je to, že ženy během těhotenství svému dítěti mohou předat až polovinu PCB, které mají v tu dobu ve svém těle.
Existuje jeden způsob, jak urychlit odstranění těchto toxinů – předat je svému dítěti. Změny koncentrací polychlorovaných bifenylů (PCB) v krvi během těhotenství. Některé ženy snížily své hladiny na polovinu! Prostě předaly škodliviny svému dítěti.
Je to tak významné, že hladiny škodlivin v tělech mladých lidí můžeme odhadnout podle pořadí, v jakém se matce jako děti narodili. Prvorozené dítě od matky dostane první nálož toxického odpadu, čímž se sníží množství, které mohou obdržet jeho případní mladší sourozenci. Totéž platí pro koncentrace v mateřském mléce. Toto je množství škodlivin v mateřském mléce po prvním těhotenství, ale při kojení následujících potomků už je jich o 20 % méně, jelikož část škodlivin skončila v těle prvorozeného dítěte.
Matky, které byly samy jako kojenci kojeny mateřským mlékem, měly sklony k vyšším hladinám škodlivin později v životě – ve svém vlastním mléku. Naznačuje to možnost vícegeneračního přenosu toxických znečišťujících látek. Takže to, co ženy nyní jedí, může ovlivnit hladiny toxinů u jejich vnoučat.
Samozřejmě to vyvolává otázku, zda by vůbec matky měly kojit, když v mateřském mléce nacházíme tak vysoké hladiny škodlivých PCB. „Vědci dlouho diskutovali o nežádoucích účincích vystavení dětí PCB a přínosech kojení.“ A závěrem je, že mateřské mléko je stále nejlepší volbou. „Ženy by měly být i nadále povzbuzovány ke kojení dětí.“
Takže to nejlepší, co můžeme udělat pro sebe, svou rodinu a budoucí rodiny svých dětí, je co nejvíce snížit své vystavění těmto látkám z potravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ulaszewska MM, Zuccato E, Davoli E. PCDD/Fs and dioxin-like PCBs in human milk and estimation of infants' daily intake: a review. Chemosphere. 2011 Apr;83(6):774-82.
- Aliyu MH, Alio AP, Salihu HM. To breastfeed or not to breastfeed: a review of the impact of lactational exposure to polychlorinated biphenyls (PCBs) on infants. J Environ Health. 2010 Oct;73(3):8-14; quiz 32.
- Gallo MV, Schell LM, DeCaprio AP, Jacobs A. Levels of persistent organic pollutant and their predictors among young adults. Chemosphere. 2011 May;83(10):1374-82.
- Glynn A, Larsdotter M, Aune M, Darnerud PO, Bjerselius R, Bergman A. Changes in serum concentrations of polychlorinated biphenyls (PCBs), hydroxylated PCB metabolites and pentachlorophenol during pregnancy. Chemosphere. 2011 Mar;83(2):144-51.
Images thanks to Marion County, Oregon and Mothering Touch via flickr