Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Bílkoviny a srdeční onemocnění
Proč je příjem živočišných bílkovin spojován se srdečním onemocněním – dokonce i nezávisle na nasyceném tuku – a příjem rostlinných potravin má ochranný účinek?
Víme, že kvalita a množství tuku jsou úzce spjaty s rizikem rozvoje našeho největšího zabijáka, srdečního onemocnění. Jak je to s bílkovinami? Nedávná zpráva z Harvardu: Denní příjem bílkovin a riziko ischemické choroby srdeční u mužů středního věku. Je podle vás celkový příjem bílkovin, nezávisle na jeho zdroji a nezávisle na příjmu tuku, spojen s větším výskytem srdečního onemocnění, menším výskytem, nebo nehraje žádnou roli?
Odpověď, ke které vědci dospěli, zněla: Příjem bílkovin nehraje roli. Na množství bílkovin evidentně nezáleželo, ale co jejich kvalita a zdroj? Nepozorovali žádnou souvislost mezi celkovým příjmem bílkovin ze stravy a celkovým rizikem srdečního onemocnění u této skupiny mužů. Ovšem vyšší příjem živočišných bílkovin může být spojen se zvýšeným rizikem ischemické choroby srdeční u „zdravých mužů“, tedy u mužů bez hypertenze, vysokého cholesterolu a cukrovky. Zdraví jsou tedy jen v uvozovkách, jelikož mají zvýšené riziko srdečního onemocnění kvůli své spotřebě živočišných bílkovin. Vědci vypozorovali také významný vztah nepřímé úměry mezi vyšším příjmem rostlinných bílkovin a rizikem smrtelného srdečního onemocnění. Takže více rostlin znamenalo méně srdečního onemocnění.
To znamená, že čím více rostlinných potravin na úkor těch živočišných jíme, tím více svému srdci prospějeme, dokonce i nezávisle na příjmu tuku. Takže přínosy rostlinné stravy nejsou jen o vyhýbání se nasycenému živočišnému tuku. Copak není bílkovina jako bílkovina? Jak vaše tělo pozná, jestli bílkovina pochází z rostliny nebo ze zvířete?
Bílkoviny jsou tvořeny řetězcem aminokyselin a některé aminokyseliny jsou běžnější u rostlin než u zvířat, zejména kyselina glutamová. O té jedna studie zveřejněná v časopise Journal of the American Heart Association zjistila, že má potenciál nezávisle snižovat krevní tlak. To může přispět k té nepřímé úměře mezi rostlinnými bílkovinami a krevním tlakem. Vysoký příjem rostlinných potravin = nízký tlak.
Tyto jejich poznatky obecně posílily opodstatněnost současného doporučení konzumovat velké množství rostlinných potravin jakožto součásti komplexních výživových přístupů k prevenci a zvládnutí závažných srdečně-cévních rizikových faktorů a epidemie srdečně-cévních onemocnění.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Preis SR, Stampfer MJ, Spiegelman D, Willett WC, Rimm EB. Dietary protein and risk of ischemic heart disease in middle-aged men. Am J Clin Nutr. 2010 Nov;92(5):1265-72.
- Stamler J, Brown IJ, Daviglus ML, Chan Q, Kesteloot H, Ueshima H, Zhao L, Elliott P; INTERMAP Research Group. Glutamic acid, the main dietary amino acid, and blood pressure: the INTERMAP Study (International Collaborative Study of Macronutrients, Micronutrients and Blood Pressure). Circulation. 2009 Jul 21;120(3):221-8.
Images thanks to National Human Genome Research Institute; This Girl Lel; and Bludgeoner86 via flickr