Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Erythritol může být sladkým antioxidantem
Přírodní sladidlo erythritol zjevně nemá stejné nepříznivé účinky jako jiná nekalorická a nízkokalorická přírodní a umělá sladidla. Může mít navíc dokonce i antioxidační potenciál.
Jediným netoxickým, nekalorickým nebo nízkokalorickým sladidlem může být erythritol. Po nějakou dobu byl k dostání pouze v Japonsku. Ale teď je k dostání všude. Přirozeně se vyskytuje v hruškách a hroznovém víně. Průmyslově ho však získáváme pomocí kvasinek. Erythritol nezpůsobuje zubní kazy a nebyl nikdy zapleten do případu fibromyalgie, předčasného porodu, bolestí hlavy, hypertenze, poruchy mozku nebo poruchy krevních destiček.
Ve svých předešlých videích jsem hovořil o tom, že je erythritol neškodný. Nové poznatky však naznačují, že možná budu muset změnit názor. Nyní to vypadá, že může být dokonce přínosný. Nejen, že poslouží jako „nízkokalorické, pro zuby neškodné a objemné sladilo,“ erythritol může být také „sladkým antioxidantem.“ Zde vidíme ochranný účinek – zvyšující se společně s dávkou erythritolu – před oxidativním poškozením červených krvinek. Antioxidační kapacitu se vědci rozhodli zkoumat proto, že erythritol strukturálně vypadá jako mannitol, známý antioxidant. Problém s mannitolem a dalšími polyoly (jako je xylitol a sorbitol) je to, že je naše tělo nevstřebává, a proto mohou způsobit zažívací potíže v tlustém střevě.
„Studie zkoumající bezpečnost naznačují, že erythritol je dobře tolerován a nevykazuje žádné známky toxicity. Představuje proto skvělou náhradu cukru například pro jedince s cukrovkou,“ může totiž nahradit běžný cukr v jídle a zároveň by možná mohl dokonce pomoci snížit tvorbu volných radikálů v těle. „Od obou těchto schopností se očekává, že mohou omezit nástup a zhoršování bolestivých a život ohrožujících komplikací souvisejících s cukrovkou.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Roberts HJ. Aspartame-induced thrombocytopenia. South Med J. 2007 May;100(5):543.
- den Hartog GJ, Boots AW, Adam-Perrot A, Brouns F, Verkooijen IW, Weseler AR, Haenen GR, Bast A. Erythritol is a sweet antioxidant. Nutrition. 2010 Apr;26(4):449-58.
- Jacob SE, Stechschulte S. Formaldehyde, aspartame, and migraines: a possible connection. Dermatitis. 2008 May-Jun;19(3):E10-1.
- Ciappuccini R, Ansemant T, Maillefert JF, Tavernier C, Ornetti P. Aspartame-induced fibromyalgia, an unusual but curable cause of chronic pain. Clin Exp Rheumatol. 2010 Nov-Dec;28(6 Suppl 63):S131-3.
- Halldorsson TI, Strøm M, Petersen SB, Olsen SF. Intake of artificially sweetened soft drinks and risk of preterm delivery: a prospective cohort study in 59,334 Danish pregnant women. Am J Clin Nutr. 2010 Sep;92(3):626-33.
- Roberts HJ. Perspective on aspartame-induced pseudotumor cerebri. South Med J. 2009 Aug;102(8):873.
- Roberts HJ. Overlooked aspartame-induced hypertension. South Med J. 2008 Sep;101(9):969.
- Arrigoni E, Brouns F, Amadò R. Human gut microbiota does not ferment erythritol. Br J Nutr. 2005 Nov;94(5):643-6.
Images thanks to Edgar181 and Su-no-G via Wikimedia; Anders Ljungberg via flickr; and Crunchy Betty.