Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zánětlivá molekula z masa zvaná Neu5Gc
Rostlinná strava může pomáhat při revmatoidní artritidě tím, že snižuje vystavení zánětlivým látkám nacházejícím se v živočišných potravinách.
Ti z váš, kteří sledují moji práci od začátku, si vzpomenou, jak jsem se v roce 2003 zabýval tímto význačným dokumentem z Proceedings of the National Academy of Sciences. „Příjem a začlenění imunogenní cizorodé kyseliny sialové ze stravy u lidí.“
Když se podíváte na pitevní vzorky, v lidských nádorových buňkách, můžete najít důkazy o přítomnosti molekuly Neu5Gc. Zde ji vidíte zbarvenou do hněda v lidských buňkách rakoviny prsu, melanomu, rakoviny vaječníků a nádorů mozku. To výzkumníky poněkud zmátlo, protože lidé jsou „z genetického hlediska neschopní tvořit“ tuto látku. Ale zvířata to umějí. Výzkumníci nadnesli, že lidé tuto molekulu možná získali prostřednictvím konzumace masa zvířat. Aby tuto domněnku ověřili, tak, vzhledem k přítomnosti molekuly ve zvířatech a výrobcích živočišného původu, museli napřed několik dní jíst vegansky, aby své tělo od této látky pročistili (žádné živočišné přísady v jídle, lécích ani kosmetice). Poté v podstatě vypili sklenici zředěného prasečího hlenu. Během několika dnů tato invazní masná molekula byla rozpoznatelná ve výměšcích těla, například ve slinách nebo moči. Našli ji dokonce i ve vzorcích vlasů.
„Protože se sloučeniny typu Neu5Gc v rostlinách nenacházejí a Neu5Gc není syntetizována ani mikroby, zdrojem Neu5Gc ze stravy musejí být potraviny živočišného původu.“ Metabolické začlenění tohoto „molekulárního trojského koně“ z živočišných výrobků, pokud to tak můžeme nazývat, nejspíše může přispívat k vyšší míře výskytu rakoviny a srdečních chorob u lidí konzumujícími maso.
Zde je znázorněn domnělý mechanismus působení. Dostane se nám do úst prostřednictvím jídla obsahujícího živočišné produkty. Poté se začleňuje do našich buněk, což přímo vede ke vzniku chronického zánětu a tvorbě protilátek, jež mohou vyvolat další zánět. Tím lze částečně vysvětlit zvýšené riziko rakoviny a srdečního onemocnění u lidí konzumujících živočišné potraviny. „Vegetariánství naopak snižuje riziko rakoviny a srdečního onemocnění.“ I když jsou obvyklým vysvětlením nasycené tuky v mase a živočišných výrobcích, možná bychom měli začít zkoumat vztah mezi Neu5GC a výskytem rakoviny a ischemické choroby srdeční.
A co autoimunitní onemocnění, například revmatoidní artritida? Možná právě proto vegetariánská strava dokáže ulevit při revmatoidní artritidě. Snad je to důvod, proč se s revmatoidní artritidou nesetkáme u jiných lidoopů, jen u lidí. Možná začlenění této reaktivní cizorodé molekuly do zanícené tkáně, jako jsou artritické klouby, může zhoršovat onemocnění. Když však živočišné potraviny odstraníte, během pár týdnů se pacienti s revmatoidní artritidou mohou cítit lépe.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- McDougall J, Bruce B, Spiller G, Westerdahl J, McDougall M. Effects of a very low-fat, vegan diet in subjects with rheumatoid arthritis. J Altern Complement Med. 2002 Feb;8(1):71-5.
- Varki A. Colloquium paper: Uniquely human evolution of sialic acid genetics and biology. Proc Natl Acad Sci U S A. 2010 May 11;107 Suppl 2:8939-46.
- Tangvoranuntakul P, Gagneux P, Diaz S, Bardor M, Varki N, Varki A, Muchmore E. Human uptake and incorporation of an immunogenic nonhuman dietary sialic acid. Proc Natl Acad Sci U S A. 2003 Oct 14;100(21):12045-50.
- Padler-Karavani V, Yu H, Cao H, Chokhawala H, Karp F, Varki N, Chen X, Varki A. Diversity in specificity, abundance, and composition of anti-Neu5Gc antibodies in normal humans: potential implications for disease. Glycobiology. 2008 Oct;18(10):818-30.
- Varki, A.: Evolutionary Perspectives on the Origin of Diseases IN, Current Trends in Sciences (Invited Book Chapter), Ed. N. Mukunda. Indian Academy of Sciences, Bangalore, India, pp. 395-402, 2009.
Image thanks to Pulmonary Pathology via flickr