Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měla by se probiotika užívat před jídlem, během jídla nebo po jídle?
Správné načasování užívání probiotik může příznivě ovlivnit počet prospěšných bakterií, které se dostanou v pořádku do cíle.
Ačkoli potraviny mohou být lepšími nosiči probiotik než doplňky, pokud se rozhodnete užívat doplňky, měly by být užívány před jídlem, během jídla nebo až po jídle? „Pokud jde o probiotické doplňky prodávané v kapslích je komerční literatura často matoucí, v tom, že někdy spotřebitel má podle instrukcí užívat probiotika s jídlem, někdy před jídlem anebo po jídle, a občas i nalačno.“ To vedlo k velkému zmatku ve farmaceutickém průmyslu i u spotřebitelů.
Překvapivě se nezdá, že by doposud jakákoliv studie tuto otázku zkoumala. Aby bylo možné měřit koncentraci probiotik minutu po minutě v průběhu celého procesu, museli vědci sestavit umělý zažívací trakt, umělý žaludek, umělá střeva, ale kompletní, se skutečnými slinami a trávicími enzymy, kyselinou, žlučí atd. Co zjistili? Tady je míra přežití tří různých typů probiotik před jídlem, během jídla a po jídle, a zvlášť v ovesných vločkách a mléku, jen v mléku, v jablečném džusu a ve vodě. Závěr: „Přežití probiotických bakterií bylo nejlepší, pokud byly podány do 30 minut před jídlem nebo současně s jídlem nebo nápojem obsahujícím určité množství tuku.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. H. Rad, E. V. Mehrabany, B. Alipoor, L. V. Mehrabany, M. Javadi. Do probiotics act more efficiently in foods than in supplements? Nutrition 2012 28(7 - 8):733 - 736
- T. A. Tompkins, I. Mainville, Y. Arcand. The impact of meals on a probiotic during transit through a model of the human upper gastrointestinal tract. Benef Microbes 2011 2(4):295 - 303
Image thanks to Davina Diaries