Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Delší život díky luštěninám
Příjem luštěnin – fazolí, cizrny, hrachu a čočky – může být vůbec nejdůležitějším výživovým předpovědním faktorem pro dlouhý život. Jenže co s našimi obavami ohledně plynatosti?
Celosvětově je konzumace luštěnin významným ukazatelem doby přežití, a to zejména u starších lidí. Bylo sledováno pět různých skupin lidí, a to v Japonsku, Švédsku, Řecku a Austrálii. Odborníci hodnotili různé faktory související se stravou a pouze jeden z nich byl spojen s prodloužením života: konzumace luštěnin. Ať už to byla konzumace sóji v Japonsku, strava obsahující hnědé fazole a hrách ve Švédsku, dále luštěniny konzumované ve Středomoří, například čočka, cizrna a bílé fazole, pouze u luštěnin byl zjištěn výsledek věrohodný, konzistentní a statisticky významný, získaný na základě dat ze všech populací dohromady. Jedná se o 8% snížení rizika úmrtí na každých 20 gramů denního příjmu luštěnin. A to jsou jen dvě polévkové lžíce! Má-li plechovka fazolí hmotnost 250 gramů a na každých 20 gramů klesá mortalita o 8 %, když sníme denně plechovku fazolí, budeme žít navždy? Pojďme to zjistit.
Chcete-li si prodloužit život, jezte luštěniny. Pokud ale máte sebevražedné sklony a chcete si život zkrátit, vyloučení luštěnin ze stravy zvýší riziko úmrtí.
Právě jsme objevili „stravovací fontánu mládí“. Tak proč všichni lidé nekonzumují luštěniny? Důvodem je obava z nadýmání. Copak to je naše jediná volba? Nafouklé břicho nebo kratší život? Plynatost nebo předčasná smrt? Ukazuje se, že obavy kvůli nadměrnému nadýmání v důsledku konzumace luštěnin jsou zveličené.
Přidejte si denně půl šálku fazolí do stravy a pokračujte asi měsíc. Co se stane? Co je prvotní příznak? Nic. Drtivá většina lidí vůbec žádnou změnu nezaznamenala, byť několik procent lidí zvýšené nadýmání pocítilo. U některých jedinců se to opravdu může stát, ale ne všichni lidé mají tyto obtíže. Dokonce i mezi těmi, kteří měli problém s nadýmáním, uvedlo více než 70 % dotázaných, že tyto potíže ustupovaly druhý nebo třetí týden od zahájení konzumace. Stačí tedy nějakou dobu vydržet.
A co je zajímavé, dokonce i malé procento účastníků v kontrolní skupině, která fazole nedostávala, uvedlo zvýšené nadýmání. Lidé mají ohledně luštěnin předsudky. Pouhé očekávání vzniku plynatosti v souvislosti s luštěninami může ovlivnit vnímání nadýmání. V této studii neproběhlo žádné objektivní měření plynatosti, výzkumníci se jen lidí zeptali, jak vnímají tvorbu a množství střevních plynů. Z předchozích studií je nám známo, že pokud někomu podáváte produkt označený informací „může způsobovat střevní potíže“, pak se tyto příznaky opravdu vyskytnou, ať už takovou složku daný produkt obsahuje nebo ne. „
Jinými slovy, pouhé pomyšlení, že účastníci konzumují nadýmavé látky, u části z nich způsobilo trávicí obtíže nebo dojem jejich vzniku.“ Lidé, kteří si myslí, že je luštěniny budou nadýmat, mají vyšší pravděpodobnost, že si více všimnou běžné plynatosti. Ať tak či onak, tyto potíže odezní. Po několika týdnech denní konzumace fazolí lidé vnímají, že nadýmání je stejné jako před zařazením fazolí do stravy.
V této další studii, kde lidé přidali více než půl šálku velkých fazolí do své každodenní stravy, účastníci uváděli, že diskomfort, který původně pocítili během prvního nebo druhého dne zařazení fazolí do stravy, rychle ustoupil a obtíže se již nevrátily.
A ještě jedna poznámka pod čarou: Rozšiřující se výzkum a nejnovější směrnice týkající se stravy poukazují na zdravotní přínosy rostlinné stravy a luštěnin, zejména v souvislosti se snížením rizika vzniku chronických onemocnění. U některých lidí se může zpočátku vyskytnout nadýmání, ale lékaři by lidem měli zdůraznit, že pokud vydrží, tyto potíže ustoupí.
Nutriční vlastnosti luštěnin převáží přechodný diskomfort. Dlouhodobé přínosy konzumace luštěnin jsou jedinečné. Z dlouhodobého hlediska se konzumace luštěnin vyplatí: váš čas na zemi bude o něco delší.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- I. Darmadi-Blackberry, M. Wahlqvist, A. Kouris-Blazos, et al. Legumes: the most important dietary predictor of survival in older people of different ethnicities. Asia Pac J Clin Nutr. 2004;13(2):217-20.
- W. Chang, M. Wahlqvist, H. Chang, C. Hsu, M. Lee, W. Wang, C. Hsiung. A bean-free diet increases the risk of all-cause mortality among Taiwanese women: The role of the metabolic syndrome. Public Health Nutr 2012 15(4):663 - 672.
- S. J. Nechuta, B. J. Caan, W. Y. Chen, W. Lu, Z. Chen, M. L. Kwan, S. W. Flatt, Y. Zheng, W. Zheng, J. P. Pierce, X. O. Shu. Soy food intake after diagnosis of breast cancer and survival: An in-depth analysis of combined evidence from cohort studies of US and Chinese women. Am. J. Clin. Nutr. 2012 96(1):123 - 132.
- S. M. Krebs-Smith, P. M. Guenther, A. F. Subar, S. I. Kirkpatrick, K. W. Dodd. Americans do not meet federal dietary recommendations. J. Nutr. 2010 140(10):1832 - 1838.
- S. E. Fleming, A. U. O'Donnell, J. A. Perman. Influence of frequent and long-term bean consumption on colonic function and fermentation. Am. J. Clin. Nutr. 1985 41(5):909 - 918.
- M. Zanovec, C. O'Neil, T. Nicklas. Comparison of Nutrient Density and Nutrient-to-Cost between Cooked and Canned Beans. Food and Nutrition Sciences 2011 2(NA):66-73.
- Y. Zhang, H. Kang, B. Li, R. Zhang. Positive effects of soy isoflavone food on survival of breast cancer patients in China. Asian Pac. J. Cancer Prev. 2012 13(2):479 - 482.
- D. M. Winham, A. M. Hutchins. Perceptions of flatulence from bean consumption among adults in 3 feeding studies. Nutr J 2011 10(NA):128.
- H. M. Spiro. Fat, foreboding, and flatulence. Ann. Intern. Med. 1999 130(4-Pt-1):320 - 322.
- R. Sandler, N. Zorich, T. Filloon, H. Wiseman. Gastrointestinal Symptoms in 3181 Volunteers Ingesting Snack Foods Containing Olestra or Triglycerides. Ann Intern Med. 1999 130(NA):253-261.
- Anderson, J.W. 1997. Estimated Values for Isoflavone Content of Selected Soyfoods*. American Dietetic Association 80th Annual Meeting and Exhibition.
Images thanks to theloushe, The Big Lunch, IITA Image Library, Gage Skidmore via Flickr and United States National Institutes of Health.