Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak dosáhnout doporučeného denního příjmu antioxidantů
Dokonce ani devět porcí ovoce a zeleniny denně nemusí stačit k dosažení doporučeného minimálního denního příjmu antioxidantů, pokud si nevybíráme ty správné druhy.
Abychom dosáhli našeho denního minima, 8-11 000 jednotek antioxidantů denně, vše, co musíme udělat, je jíst hodně ovoce a zeleniny, viďte? Tak se na to podívejme. Řekněme, že jsem si na snídani dal celý banán (navíc k čemukoliv, co jsem snídal). Oběd zahrnoval typický americký salát: ledový salát a půl šálku plátků okurky. Jako dezert jsem měl broskvový kompot z konzervy. Večeře zahrnovala oblohu z hrášku a mrkve, dále jsem měl ještě půl šálku hráškových lusků společně s dalším americkým salátem. Jako dezert šálek vodního melounu.
Právě jsem snědl 9 porcí ovoce a zeleniny, mám ze sebe dobrý pocit. Nicméně jsem přijal jen 2 700 jednotek antioxidantů. Takže jsem se dostal jen na necelou čtvrtinu doporučeného denního příjmu. Co mám tedy dělat, jíst 36 porcí denně?
Co kdybych si třeba místo banánu dal na snídani porci borůvek? Tedy, to je dávka. Musím upravit měřítko. Co kdybych si místo ledového salátu odpoledne dal do zeleninového salátu čtyři listy červeného listového salátu, přihodil pár ledvinových fazolí a posypal salát lžičkou sušeného oregana? Na svačinu pak jablko a pár datlí.
Není ještě ani čas na večeři a po pouhých 5 porcích mám hranici minimálního doporučeného denního příjmu antioxidantů s přehledem za sebou. To je důvod, proč nezáleží jenom na množství ovoce a zeleniny, ale také na jejich kvalitě. Měli bychom se snažit vybírat si ty nejzdravější.
Kdybychom postupovali takto, mohli bychom vynechat ovoce a zeleninu z večerního jídla? Nikdy jsme se nedostali ani na tuto úroveň. Není to dobrý nápad: všimněte si, že se jedná o odhadované množství antioxidantů, které nebere v potaz další potřebné množství, které se uplatní, když dojde ke spuštění dodatečné oxidace. K tomu dochází například při konzumaci masa, při nemoci, vdechnutí cigaretového kouře nebo znečištěného vzduchu, a také při nedostatku spánku. V této situaci bychom potřebovali mnohem větší množství antioxidantů než minimální, abychom se vůbec dostali z oxidačního dluhu.
Pamatujete si na studii s argonovým laserem? Nejdůležitějším zjištěním bylo, že hladiny antioxidantů mohou po prožití stresu klesnout na minimum do 2 hodin. Takže za dvě hodiny poklesnou, ale obnovovat se mohou až 3 dny. Z toho bychom si měli odnést, že zvláště, když jsme nemocní, ve stresu nebo unavení, měli bychom přijmout minimálně 8 až 11 000 jednotek. V ideálním případě bychom měli své krevní řečiště zcela zaplavit antioxidanty. To znamená, že bychom měli při každém jídle jíst potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, například bobuloviny nebo luštěniny. Také můžeme celý den popíjet zelený nebo ibiškový čaj.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- H. Ghanim, P. Mohanty, R. Pathak, A. Chaudhuri, C. L. Sia, P. Dandona. Orange juice or fructose intake does not induce oxidative and inflammatory response. Diabetes Care. 2007 30(6):1406 - 1411.
- X. Wu, G. R. Beecher, J. M. Holden, D. B. Haytowitz, S. E. Gebhardt, R. L. Prior. Lipophilic and hydrophilic antioxidant capacities of common foods in the United States. J. Agric. Food. Chem. 2004 52(12):4026 - 4037.
- B. Burton-Freeman. Postprandial metabolic events and fruit-derived phenolics: A review of the science. Br. J. Nutr. 2010 104 (Suppl 3):S1 - S14.
- P. Mohanty, W. Hamouda, R. Garg, A. Aljada, H. Ghanim, P. Dandona. Glucose challenge stimulates reactive oxygen species (ROS) generation by leucocytes. J. Clin. Endocrinol. Metab. 2000 85(8):2970 - 2973.
- B. Burton-Freeman, A. Linares, D. Hyson, T. Kappagoda. Strawberry modulates LDL oxidation and postprandial lipemia in response to high-fat meal in overweight hyperlipidemic men and women. J Am Coll Nutr. 2010 29(1):46 - 54.
- F. Ursini, A. Zamburlini, G. Cazzolato, M. Maiorino, G. B. Bon, A. Sevanian. Postprandial plasma lipid hydroperoxides: A possible link between diet and atherosclerosis. Free Radic. Biol. Med. 1998 25(2):250 - 252.
- D. B. Zilversmit. Atherogenesis: a postprandial phenomenon. Circulation 1979 60(3):473 - 485.
- Prior RL, Gu L, Wu X, Jacob RA, Sotoudeh G, Kader AA, Cook RA. Plasma antioxidant capacity changes following a meal as a measure of the ability of a food to alter in vivo antioxidant status.J Am Coll Nutr. 2007 Apr;26(2):170-81.
Images thank to Anthro_aya, Fritzmb, and Cogdogblog via flickr; and Brian Arthur, Sanjay Acharya, and Henna via Wikimedia. Thanks to Ellen Reid for her image-finding expertise, and Jeff Thomas for his Keynote help.