Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Srovnání tepen veganů a běžců
Krční tepny lidí na rostlinné stravě se zdají být zdravější než krční tepny stejně štíhlých lidí na jiné stravě (vytrvalostní sportovci, kteří uběhnou průměrně 80 000 km).
Z práce dr. Ornishe a dr. Essylsteina víme, že přechodem na rostlinnou stavu můžeme zvrátit srdeční onemocnění a zprůchodnit tepny v některých případech i bez léků a chirurgie. Jenže vzhledem k tomu, že náš první příznak onemocnění srdce může být naším posledním – náhlá zástava srdce, je lepší nečekat až do chvíle, kdy se naše ateroskleróza rozvine až do tohoto stádia.
Chceme-li předpovědět riziko úmrtí na srdeční příhodu, určitě můžeme změřit rizikové faktory, jakými je vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. Nebylo by však hezké moci skutečně vidět, co se děje uvnitř našich tepen, a vidět to dříve, než bude příliš pozdě? Naše zobrazovací technologie jsou nyní tak pokročilé, že je to možné. Jenže dávka záření směřovaná na hrudník, která je k tomu zapotřebí, je tak vysoká, že mladé ženy už po jediném skenování mohou mít celoživotní riziko rakoviny prsu a rakoviny plic zvýšené zhruba o 1 až 4 %.
Naše krkavice, tedy tepny, které spojují srdce s mozkem, se nacházejí dostatečně blízko k povrchu krku na to, abychom si je mohli zobrazit pomocí neškodných zvukových vln, pomocí ultrazvuku. Dobře, jak jsou na tom tedy tepny lidí na rostlinné stravě ve srovnání s tepnami lidí, kteří jedí standardní americkou stravu? Vědci našli pár veganů a zjistili to.
Takhle dopadla skupina na standardní americké stravě. Jedná se o tloušťku vnitřní stěny krkavic (tepen v krku), na kterých se usazuje aterosklerotický plak. Tento plak je považován za ukazatele předčasného úmrtí na všechny příčiny a úmrtí na srdečně-cévní problémy. Ta stejná vnitřní vrstva tepen byla u veganů výrazně tenčí, ale i samotní vegani jsou dost útlí! Lidé ze skupiny na standardní americké stravě měli průměrné BMI přes 26, zatímco vegani byli štíhlí, měli okolo 21. To znamená, že byli v průměru o 16 kg lehčí.
Možná je tedy jediným důvodem, proč měli lidé konzumující maso, vejce a mléko, zesílené stěny tepen to, že i oni sami byli tlustší. Možná s tím strava samotná nemá nic společného. Abychom vyřešili tuto hádanku, museli bychom najít skupinu obyvatel, která sice konzumuje standardní americkou stravu, ale zároveň je stejně štíhlá jako vegani.
Aby výzkumníci v naší společnosti našli skupinu štíhlých lidí v dobré kondici, museli hledat mezi vytrvalostními sportovci, kteří sice měli nekvalitní americký jídelníček, ale běhali v průměru 77 km týdně po dobu 21 let. Takže když po dobu dvaceti let běháte takřka 2 maratony týdně, můžete být stejně štíhlí jako vegani, bez ohledu na to, co jíte. Jak si tedy na našem grafu vedli? Vegani i lidé na běžné stravě vedli sedavý způsob života – pohybu věnovali méně než 1 hodinu týdně.
Vytrvalostní běžci se umístili takto. Takže se zdá, že pokud ročně uběhnete okolo 1 600 kilometrů, můžete mít podobně zdravé tepny jako někteří leniví vegani. Neznamená to však, že byste nemohli dělat obojí. Jednoduší by však asi bylo prostě jíst rostlinnou stravu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. Sarma, M. E. Heilbrun, K. E. Conner, S. M. Stevens, S. C. Woller, C. G. Elliott. Radiation and chest CT scan examinations: What do we know? Chest 2012 142(3):750 - 760.
- L. Fontana, T. E. Meyer, S. Klein, J. O. Holloszy. Long-term low-calorie low-protein vegan diet and endurance exercise are associated with low cardiometabolic risk. Rejuvenation Res. 2007 10(2):225 - 234.
- S.-Y. Yang, X.-J. Li, W. Zhang, C.-Q. Liu, H.-J. Zhang, J.-R. Lin, B. Yan, Y.-X. Yu, X.-L. Shi, C.-D. Li, W.-H. Li. Chinese lacto-vegetarian diet exerts favorable effects on metabolic parameters, intima-media thickness, and cardiovascular risks in healthy men. Nutr Clin Pract. 2012 27(3):392 - 398.
- T.-C. Su, P.-L. Torng, J.-S. Jeng, M.-F. Chen, C.-S. Liau. Arterial function of carotid and brachial arteries in postmenopausal vegetarians. Vasc Health Risk Manag 2011 7:517 - 523.
- T.-C. Su, J.-S. Jeng, Jung-Der Wang, P.-L. Torng, S.-J. Chang, C.-F. Chen, C.-S. Liau. Homocysteine, circulating vascular cell adhesion molecule and carotid atherosclerosis in postmenopausal vegetarian women and omnivores. Atherosclerosis 2006 184(2):356 - 362.
- A. D. Smith, H. Refsum. Do we need to reconsider the desirable blood level of vitamin B12? J. Intern. Med. 2012 271(2):179 - 182.
- L. M. Hurwitz, R. E. Reiman, T. T. Yoshizumi, P. C. Goodman, G. Toncheva, G. Nguyen, C. Lowry. Radiation dose from contemporary cardiothoracic multidetector CT protocols with an anthropomorphic female phantom: Implications for cancer induction. Radiology 2007 245(3):742 - 750.
- T. Kwok, P. Chook, L. Tam, M. Qiao, J. L. F. Woo, D. S. Celermajer, K. S. Woo. Vascular dysfunction in Chinese vegetarians: An apparent paradox? J. Am. Coll. Cardiol. 2005 46(10):1957 - 1958.
- T. Kwok, P. Chook, M. Qiao, L. Tam, Y. K. P. Poon, A. T. Ahuja, J. Woo, D. S. Celermajer, K. S. Woo. Vitamin B-12 supplementation improves arterial function in vegetarians with subnormal vitamin B-12 status. J Nutr Health Aging 2012 16(6):569 - 573.
- E. Mądry, A. Lisowska, P. Grebowiec, J. Walkowiak. The impact of vegan diet on B-12 status in healthy omnivores: Five-year prospective study. Acta Sci Pol Technol Aliment 2012 11(2):209 - 212.
- S. Murakami, K. Otsuka, N. Hotta, G. Yamanaka, Y. Kubo, O. Matsuoka, T. Yamanaka, M. Shinagawa, S. Nunoda, Y. Nishimura, K. Shibata, E. Takasugi, M. Nishinaga, M. Ishine, T. Wada, K. Okumiya, K. Matsubayashi, S. Yano, K. Ichihara, G. Cornélissen, F. Halberg. Common carotid intima-media thickness is predictive of all-cause and cardiovascular mortality in elderly community-dwelling people: Longitudinal Investigation for the Longevity and Aging in Hokkaido County (LILAC) study. Biomed. Pharmacother. 2005 59(Suppl 1):S49 - S53.
- Kong MH1, Fonarow GC, Peterson ED, Curtis AB, Hernandez AF, Sanders GD, Thomas KL, Hayes DL, Al-Khatib SM. Systematic review of the incidence of sudden cardiac death in the United States. J Am Coll Cardiol. 2011 15;57(7):794-801.
Images thanks to Coolmikeol, Nukamari, Lisaclarke, Marcos Vasconcelos Photography, massdistraction, and Rob Swatski via flickr; Christina Lohmeyer und Sasa Ilic (SUNBEAM VISION OHG) via Wikimedia; and bb4life_911 via Photobucket. Thanks to Ellen Reid for her image-finding expertise, and Jeff Thomas for his Keynote help.