Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rakovina prostaty a bio mléko ve srovnání s mandlovým mlékem
Projeví se hormonální stimulace lidských rakovinných buněk prostaty kravským mlékem, která byla pozorována v Petriho misce, také v klinických studiích na lidských populacích?
Kravské mléko obsahuje estrogeny a existuje podezření, že by mohlo stimulovat růst hormonálně senzitivních nádorů. Je obava, že by spotřeba mléčných výrobků mohla podporovat konverzi prekancerózních lézí nebo mutovaných buněk na invazivní rakovinu a urychlovat progresi hormonálně závislých nádorů.
Původně to bylo postulováno na základě sugestivních populačních dat, jako například: 25tinásobný nárůst rakoviny prostaty v Japonsku od války. Co se během tohoto období dělo s jejich stravou? 5, 10, 20tinásobné zvýšení spotřeby vajec, masa a mléka, zatímco zbytek stravy zůstal poměrně stabilní.
Ale strava nebyla jedinou zásadní změnou v japonském životním stylu během druhé poloviny 20. století. Přestože země s vyšší spotřebou mléka mívají vyšší míru úmrtí na rakovinu prostaty a země s nižší spotřebou mléka ji mívají nižší, mohou zde hrát roli stovky společně se vyskytujících proměnných, ale každopádně to vyvolává zájem o prozkoumání této možnosti.
Tato nedávná studie představuje druhý extrém, snahu o kontrolu co nejvíce faktorů tím, že izolovali z těla buňky rakoviny prostaty a v Petriho misce přímo na ně kapali kravské mléko. Vybrali bio kravské mléko, protože chtěli vyloučit vliv přidaných hormonů a jen testovat účinek všech růstových a pohlavních hormonů, které, jak víte, se přirozeně vyskytují v mléku.
Zjistili, že kravské mléko stimulovalo růst lidských rakovinných buněk prostaty v každém ze 14 oddělených experimentů, s průměrným nárůstem tempa růstu rakoviny o více než 30 %. Naproti tomu mandlové mléko o více než 30 % růst těchto rakovinných buněk potlačilo.
Ale jen to, že se něco děje v Petriho misce nebo ve zkumavce neznamená, že se to samé bude odehrávat v lidském těle. Je to jen sugestivní důkaz, který lze použít v grantové žádosti pro získání peněz na studium skutečných lidí. Existují dva hlavní způsoby, jak to udělat: retrospektivní studie, kde u pacientů s rakovinou prostaty zjišťujete, co jedli v minulosti, a prospektivní studie orientovaná do budoucnosti, kdy nejprve zkoumáte stravu lidí a pak je po několik let sledujete, abyste zjistili, kdo dostal rakovinu. Zpětný pohled se nazývá případové a kontrolované studie, kde zkoumají případy rakoviny a porovnávají jejich stravu s kontrolní skupinou, a typ zaměřený do budoucna se nazývá kohortní studie, protože sledujete kohortu lidí v čase. Pak, pokud byste si s tím chtěli vyhrát, můžete provést tzv. meta-analýzu, kde zkombinujete všechny dosud provedené nejlepší studie do jedné a uvidíte, co ukazuje bilance dostupných důkazů. OK, tak do toho.
Nejnovější metaanalýza všech nejlepších případových studií, které byly provedeny k tomuto tématu, uzavírá, že konzumace mléka je rizikovým faktorem rakoviny prostaty. A nejnovější metaanalýza všech nejlepších kohortních studií, které byly provedeny, také dospěla k závěru, že konzumace mléka je rizikovým faktorem rakoviny prostaty. A novější studie dokonce naznačuje, že příjem mléka během dospívání může být obzvláště riskantní pro možnost rozvoje rakoviny v pozdějším životě.
Přesto, že rakoviny spojené s hormony patří mezi naše hlavní zabijáky, jak bylo uvedeno v časopise Journal of the National Cancer Institute, jednoduše nevíme, které hormony a v jakém množství jsou obsažené v potravinách, které konzumujeme. Více úsilí bylo vynaloženo na vyšetřování nezákonného užívání umělých steroidů u olympioniků a hráčů míčových her, než na zkoumání účinku hormonů ve stravě na rakovinu a další nemoci, které postihují miliony lidí. Proto byl předložen návrh na monitorování úrovní steroidních a dalších hormonů a růstových faktorů ve všech potravinách obsahujících mléko a maso, ačkoli k tomu zatím nedošlo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P. L. Tate, R. Bibb, L. L. Larcom. Milk stimulates growth of prostate cancer cells in culture. Nutr Cancer. 2011 63(8):1361 - 1366.
- D. Ganmaa, X.-M. Li, J. Wang, L.-Q. Qin, P.-Y. Wang, A. Sato. Incidence and mortality of testicular and prostatic cancers in relation to world dietary practices. Int. J. Cancer. 2002 98(2):262 - 267.
- L.-Q. Qin, J.-Y. Xu, P.-Y. Wang, T. Kaneko, K. Hoshi, A. Sato. Milk consumption is a risk factor for prostate cancer: Meta-analysis of case-control studies. Nutr Cancer. 2004 48(1):22 - 27.
- J. E. Torfadottir, L. Steingrimsdottir, L. Mucci, T. Aspelund, J. L. Kasperzyk, O. Olafsson, K. Fall, L. Tryggvadottir, T. B. Harris, L. Launer, E. Jonsson, H. Tulinius, M. Stampfer, H.-O. Adami, V. Gudnason, U. A. Valdimarsdottir. Milk intake in early life and risk of advanced prostate cancer. Am. J. Epidemiol. 2012 175(2):144 - 153.
- X. M. Li, D. Ganmaa, A. Sato. The experience of Japan as a clue to the etiology of breast and ovarian cancers: Relationship between death from both malignancies and dietary practices. Med. Hypotheses. 2003 60(2):268 - 275.
- D. Ganmaa, X. M. Li, L. Q. Qin, P. Y. Wang, M. Takeda, A. Sato. The experience of Japan as a clue to the etiology of testicular and prostatic cancers. Med. Hypotheses. 2003 60(5):724 - 730.
- L.-Q. Qin, J.-Y. Xu, P.-Y. Wang, J. Tong, K. Hoshi. Milk consumption is a risk factor for prostate cancer in Western countries: Evidence from cohort studies. Asia Pac J Clin Nutr. 2007 16(3):467 - 476.
- F. W. Danby. Re: Endogenous sex hormones and prostate cancer: a collaborative analysis of 18 prospective studies. JNCI J Natl Cancer Inst. 2008 100(19):1412-1413.
Images thanks to theimpulsivebuy and David Guo’s Master via flickr, and Boston University School of Public Health. Thanks to Ellen Reid for her image-finding expertise, and Jeff Thomas for his Keynote help.