Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Statiny na snížení cholesterolu a invazivní rakovina prsu
Snížení hladin cholesterolu může potlačit rozvoj rakoviny prsu, ale dlouhodobé užívání léků snižujících cholesterol, statinů, je spojeno s více než dvojnásobným rizikem obou typů rakoviny prsu: invazivní duktální karcinom a invazivní lobulární karcinom.
Co mají do činění rakovina prsu a cholesterol? Zde jsou některé z možných mechanismů, jimiž cholesterol podporuje růst rakoviny prsu. Cholesterol je látka, ze které naše tělo vyrábí estrogen. Je zabalen do LDL, o kterém už víme, že patrně zvyšuje proliferaci buněk rakoviny prsu, snižuje šanci pacientek na přežití a je hlavní složkou lipidových raftů.
Ve srovnání s jejich normálními protějšky, rakovinové buňky mají v plazmových membránách vyšší hladinu lipidových raftů bohatých na cholesterol. To může být důležité pro přežití rakovinových buněk, ale také napomáhá při vývinu lidských nádorů z hlediska jejich migrace a invazivnosti.
Zvýšené hladiny lipidových raftů bohatých na cholesterol byly nalezeny v buňkách rakoviny prsu, a domníváme se, že snížení hladiny cholesterolu v krvi může narušit tvorbu lipidových raftů a tím vývoj rakoviny prsu potlačit. To naznačuje, že při léčbě rakoviny může být užitečné se zaměřit na cholesterol.
Kontrolované laboratorní experimenty ukázaly, že fytosteroly v semínkách a ořechách v relevantních množstvích patrně inhibují růst několika typů nádorových buněk, včetně buněk rakoviny prsu, a to jak estrogen-receptor negativní i estrogen-receptor pozitivní rakoviny.
Terapeutické důsledky spočívají v tom, že rostlinná strava bohatá na fytosteroly může nabízet ochranu před rozvojem rakoviny prsu. Ale samozřejmě na dýňových semínkách příliš nezbohatnete, a tak se výzkumníci zaměřili na statinové léky snižující hladinu cholesterolu.
Vyhodnocení bezpečnosti statinových léků pro ženy je však zvláště obtížné. Jen málo výzkumu vychází explicitně z genderové perspektivy. Některé výsledky z Petriho misky vypadaly slibně, populační studie však vykazovaly smíšené výsledky. Některé studie ukázaly, že ženy užívající statiny mají snížené riziko rakoviny prsu, některé prokázaly zvýšené riziko, a většina z nich nenašla žádnou souvislost. Ale to byly všechno relativně krátkodobé studie. Takzvané „dlouhodobé“ užívání statinů bylo většinou definováno jako 3 až 5 let. Rakovina prsu může růst celá desetiletí.
Jedna studie, která se zabývala deseti a více lety užívání statinů, zahrnovala pouze 62 případů. Vzhledem k nárůstu užívání statinů v posledních několika desetiletích a skutečnosti, že jsou běžně předepisovány jako léky, které je třeba užívat každý den po zbytek vašeho života, dosud zveřejněné studie měly omezenou možnost vyhodnotit dopad jejich dlouhodobého užívání. Ale raději bychom se o tom měli něco dozvědět. Přibližně jedna ze čtyř žen nad 45 let v této zemi tyto léky užívá. Ale to byly jediné údaje, které jsme měli. Až dosud.
Studie zahrnující tisíce případů rakoviny prsu u dlouhodobých uživatelek statinů. Ženy užívající statiny po dobu deseti let nebo déle měly více než dvojnásobné riziko obou typů rakoviny prsu: invazivního duktálního karcinomu a invazivního lobulárního karcinomu.
Největším zabijákem žen je ovšem srdeční onemocnění, ne rakovina prsu, takže stále potřebujeme snižovat hladinu cholesterolu. Ale může existovat způsob, jak získat výhody bez rizik? Bylo prokázáno, že dieta založená na rostlinné stravě sníží LDL cholesterol během několika týdnů o více než 30 %, což odpovídá výsledkům většiny standardních statinů snižujících cholesterol, ale bez potenciálních vedlejších účinků, jako je zvýšené riziko rakoviny prsu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- AB Awad, SL Barta, CS Fink, PG Bradford. Beta-Sitosterol enhances tamoxifen effectiveness on breast cancer cells by affecting ceramide metabolism. Mol Nutr Food Res. 2008 52(4):419 – 426.
- K Undela, V Srikanth, D Bansal. Statin use and risk of breast cancer: A meta-analysis of observational studies. Breast Cancer Res Treat. 2012 135(1):261 – 269.
- JA McDougall, KE Malone, JR Daling, KL Cushing-Haugen, PL Porter, CI Li. Long-term statin use and risk of ductal and lobular breast cancer among women 55 to 74 years of age. Cancer Epidemiol.
- CM Kitahara, AB de González, ND Freedman, R Huxley, Y Mok, SH Jee, JM Samet. Total cholesterol and cancer risk in a large prospective study in Korea. J Clin Oncol. 2011 29(12):1592 – 1598.
- YC Li, MJ Park, SK Ye, CW Kim, YN Kim. Elevated levels of cholesterol-rich lipid rafts in cancer cells are correlated with apoptosis sensitivity induced by cholesterol-depleting agents. Am J Pathol. 2006 168(4):1107 – 18; - quiz - 1404 – 5.
- C Danilo, PG Frank. Cholesterol and breast cancer development. Current Opinion in Pharmacology. 2012 12(6):677–682.
- AS Kumar, LJ Esserman. Statins: Health-promoting agents show promise for breast cancer prevention. Clin Breast Cancer. 2005 6(5):455 – 459.
- DJA Jenkins, CWC Kendall, A Marchie, AL Jenkins, PW Connelly, PJH Jones, V Vuksan. The Garden of Eden--plant based diets, the genetic drive to conserve cholesterol and its implications for heart disease in the 21st century. Comp Biochem Physiol, Part A Mol Integr Physiol. 2003 136(1):141 – 151.
- H Rosenberg, D Allard. Women and statin use: a women's health advocacy perspective. Scand Cardiovasc J. 2008 Aug;42(4):268-73.
Images thanks to The U.S. Food and Drug Administration, irrational_cat and formalfallacy @ Dublin (Victor) via flickr