Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zázračné pilulky vs. rostliny
Farmaceutický průmysl se pomalu odvrací od vývoje jednocílových léků. Snaží se vyvíjet látky, které by účinkovaly několika způsoby současně, tak jako to dělají sloučeniny vyráběné rostlinami - například aspirin a kurkumin, pigment přítomný v koření kurkumě.
Během posledního desetiletí se farmaceutický průmysl řídil předpokladem, že přicházet s určitým lékem za určitým cílem je rozumný způsob, jak vyvíjet léky, ale ukazuje se, že v přírodě je to trochu složitější. Strategie zaměřování se na jednotlivé geny nebo bílkoviny ignoruje velmi důležitý fakt, že většina, ne-li všechny nemoci, zahrnuje spletitou síť systémů.
Například jedna malá skupina obranných molekul zahrnuje 50 různých „klíčů“, které se hodí do dvaceti různých „zámků,“ často tedy dochází k opakování, proto hledání léku, který by specificky blokoval jeden klíč nebo jeden zámek nemusí z dlouhodobého hlediska fungovat. K léčbě řady nemocí, například nespecifických střevních zánětů, byla vyvinuta celá řada látek zaměřujících konkrétní molekuly; všechny ovšem selhaly. Proto farmaceutické společnosti nyní pracují na takzvaných smíšených léčivech, která mají za cíl současně ovlivnit více cest.
Zatímco už od dávných dob se používaly přírodní látky získané z rostlin – ovoce, zelenina, koření, fazole a obilniny – kterým se dávala přednost v léčbě většiny chronických onemocnění, nejen kvůli jejich bezpečnosti, dostupnosti a dlouhodobým zkušenostem, ale také kvůli jejich schopnosti zaměřit se na více signalizačních cest buněk. Takto léky působí na nemocné buňky na více úrovních, což je terapeutická ctnost.
Jedním z příkladů úspěšného smíšeného léku na rostlinné bázi je aspirin. Nefunguje pouze na zánět a nenabízí jen úlevu od bolesti, ale může zároveň ředit krev, pomáhá předcházet preeklampsii a dokonce i některým typům rakoviny. Kurkumin je další nadějí. Aspirin je extrakt z kůry vrby bílé. Kurkumin je extrakt z kořene kurkumy. Považuje se za tak protizánětlivý, že může dokonce působit i přes kůži – tradičně se používal ve formě zábalů, obklad se namočil do kurkumy a použil se na podvrtnutou nebo zraněnou nohu. A v této podobě se používá dodnes. Je tak protizánětlivý, že může pomáhat proti působení hořčičného plynu.
Taková je odpověď buněk sleziny na zánětlivý cytokin, potlačená přítomností kurkuminu. A jak funguje mimo Petriho misku? Slibné účinky byly pozorovány u pacientů s různými zánětlivými onemocněními. Jedním z důvodů, proč může kurkuma mít dobrý bezpečnostní profil i přes to, že má silné farmakologické účinky, je ten, že ono střídavé chování, které s sebou nese její účinnost, může také působit synergicky pro neutralizaci vedlejších účinků.
Kurkuma byla například tradičně používána jako bronchodilatátor k rozšíření dýchacích cest při stavech, jako je astma. Mnoho léků na bázi adrenalinu, které dělají totéž, může však zvyšovat krevní tlak. Důvod, proč jej kurkuma nezvyšuje, může být ten, že obsahuje látky s opačným účinkem, jako mají blokátory vápníkového kanálu, které tlak zároveň snižují, takže se jeho vedlejší účinky mohou navzájem vyrušit.
Tato silná vlastnost, spočívající ve vícečetném působení, je však zároveň slabostí. US Food and Drug Administration se zdráhá schvalovat výtažky z rostlin, které se podle definice skládají ze směsí různých sloučenin. Takže je to jako Hlava 22: jeden lék, jedna chemikálie, jeden mechanismus účinku, a můžete lék patentovat, získat souhlas FDA a vydělat miliardy dolarů, ale možná to nebude fungovat úplně dobře. Na druhé straně sice může existovat bezpečná a přírodní alternativa, která funguje lépe, ale průmysl a vládu to nemusí zajímat.
Na obzoru však svítá naděje. Pamatujte si toto video? FDA schválila mast se zeleným čajem jako lék na předpis pro léčbu genitálních bradavic, což z něj dělá první rostlinu, kterou v USA dostaneme jako lék na předpis.
Takže opustily farmaceutické společnosti svůj stávající plán a začaly investovat peníze do rostlin? Ne. Když zjistili, že jejich „zázračné pilulky“ jsou do značné míry neúspěšné, dnes prostě navrhují vytvoření neselektivních léků. Namísto zázračných pilulek zázračné „brokovnice“.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- SK Mencher, LG Wang. Promiscuous drugs compared to selective drugs (promiscuity can be a virtue). BMC Clin Pharmacol. 2005 5:3.
- AH Gilani, A Rahman. Trends in ethnopharmacology. J Ethnopharmacology. (2005) 100(1-2 ):43-49.
- A Goel, AB Kunnumakkara, BB Aggarwal. Curcumin as Curecumin: from kitchen to clinic. Biochem Pharmacol. 2008 Feb 15;75(4):787-809. Epub 2007 Aug 19. Review.
- SC Gupta, S Patchva, BB Aggarwal. Therapeutic roles of curcumin: Lessons learned from clinical trials. AAPS J. 2013 15(1):195– 218.
- SC Gupta, G Kismali, BB Aggarwal. Curcumin, a component of turmeric: From farm to pharmacy. Biofactors. 2013 39(1):2 – 13.
- SC Gautam, X Gao, S Dulchavsky. Immunomodulation by curcumin. Adv Exp Med Biol. 2007 595:321-41.
- Y Panahi, A Sahebkar, S Parvin, A Saadat. A randomized controlled trial on the anti-inflammatory effects of curcumin in patients with chronic sulphur mustard-induced cutaneous complications. Ann Clin Biochem. 2012 49(Pt - 6):580 – 588.
- S Singh. From exotic spice to modern drug? Cell. 2007 130(5):765 – 768.
Images thanks to Greg McMullin and The Knowles Gallery via flickr