Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Alternativní léčba autismu
Příběh o sekretinu v sobě nese důležitou lekci, která zdaleka překonává problematiku autismu.
Mnoho, ne-li většina rodin s dítětem trpícím autismem dodržuje doporučenou stravu a výživové požadavky, jež jsou součástí léčby autismu. Odhadovaný rozsah využívání alternativních metod léčby je velmi široký: od 28 do 95 %. Nejčastěji uváděnými metodami léčby jsou speciální diety a doplňky stravy. Proč jsou tak běžné?
Možná tímto způsobem rodiče jednají z důvodu podezření nebo nedůvěry vůči standardním lékařským praktikám. Je také možné, že nechtějí své dítě „zdrogovat“ léčivy. Alternativní léčby pokládají za bezpečnější, přirozenější a holistické. Nicméně to může být i proto, že léky nefungují.
Farmakologické intervence jsou v případě autismu zaměřeny hlavně na snižování souvisejících symptomů: uklidnění, usnadnění usínání. Nemají však žádný vliv na hlavní projevy poruch autistického spektra (ASD). Mezi ně patří sociální odtažitost a abnormální chování. Pouze dva léky byly schváleny pro léčbu autismu. Oba jsou přitom zaměřeny na potlačení souvisejících příznaků, jako je podrážděnost, místo aby léčily základní projevy poruchy. Oba léky mají navíc významné vedlejší účinky, včetně přírůstku hmotnosti a ospalosti. Není tedy žádným překvapením, že rodiče hledají alternativní terapie. Dobře, ale fungují vůbec lépe?
V literatuře o alternativní medicíně lze často vidět tento postoj: důkazy nedůkazy, pokud léčba není škodlivá, proč to nezkusit? Někdy zacházejí dokonce ještě dál a doporučují léčbu, u které důkazy svědčí proti ní. Vaše dítě přece může být výjimkou. Tomuto myšlení jsem nakloněn. Naneštěstí existuje mnoho bezohledných šarlatánů, kteří chtějí využít zoufalost rodičů a tedy jejich ochotu vyzkoušet cokoliv, co zní alespoň trochu nadějně. Tito vědci hlásí, že týdně dostávají několik emailů od praktických lékařů, kteří nabízejí „léčbu“ autismu (často za „velmi nízkou cenu“ 299 dolarů). Vyprávějí, jak je hrozné, že v těchto emailech využívají pocit viny a zmatku k manipulaci rodin: “Kdybyste své dítě opravdu milovali, vyzkoušeli byste úplně všechny možnosti.“
Když jsou informace o těchto léčbách zpochybňovány, mnozí z dotčených lékařů reagují stylem: „Vím, že to funguje,“ “Viděl jsem účinek na vlastní oči,“ nebo „Nechci trávit čas a peníze testováním něčeho, čím bych mohl hned teď začít pomáhat dětem!“ Výzkumníci vyzývají rodiče, aby přímo utíkali od jakékoliv léčby, která tvrdí, že je pro vědu příliš dobrá. Všechny léčby by měly být podrobeny přísným, dobře navrženým, dvojitě zaslepeným, placebem kontrolovaným klinickým studiím. Naše děti si to zaslouží.
Rodiče alternativní léčbu zkoušejí přesto i nadále, někdy o tom ani neřeknou lékaři. Uvědomují si neochotu lékařů potenciální přínosy alternativních léčebných metod vůbec zvažovat. Ta neochota dle mého plyne z toho, že už jsme se mnohokrát spálili. Velmi známé případy neúčinných nebo dokonce nebezpečných doplňkových a alternativních terapií vedly k všeobecné nedůvěře a odporu ke všemu, co není klasickou léčbou. Vezměte si takový případ sekretinu.
Vylepšené sociální a jazykové dovednosti, zmírnění hlavních příznaků autismu po podání sekretinu. Sekretin je střevní hormon, který se podílí na trávení. Používá se při diagnostickém testu na funkci slinivky břišní. Lékaři tehdy prováděli tento test na několika dětech s autismem a k jejich překvapení během pár týdnů od provedení testu došlo k dramatickému zlepšení chování dětí: zlepšení očního kontaktu, bdělosti a řeči.
Pochopitelně to vyvolalo mediální šílenství; lidé se přípravek vehementně snažili sehnat, zkoušeli to i na černém trhu. Něco co dobře poslouží pro vysílání v televizi, pochopitelně nemusí být to stejné, co odpovídá kvalitní vědě. Taková věc se musí otestovat.
Randomizovaná, kontrolovaná studie o účinku sekretinu na děti s autismem. Nebyly zjištěny žádné významné účinky, ačkoli studie používala vepřový sekretin, tedy prasečí hormon. Možná by lidský sekretin fungoval lépe? A odpověď zní: zřejmě ne. Ani lidský sekretin neprokázal účinek. Ale ne, podívejte se na tohle. Sekretin fungoval skvěle. Jedna injekce sekretinu a autistické chování pokleslo během několika dní! Jenže to stejné se stalo po injekci fyziologického roztoku, tedy vstříknutím vody. Proto provádíme placebem kontrolované studie.
Rozsáhlé šíření těchto nepodložených zpráv o zázračných přínosech sekretinu může zvýšit očekávání natolik, že rodičům zkreslí vnímání stavu dítěte. Tím se vysvětlují účinky placebo injekce. Tímto způsobem mohou být i neúčinné léčby všeobecně akceptovány, dokonce i bez důkazů, které by je podporovaly. Svědčí o tom fakt, že většina rodičů dětí zúčastněných studie se stále zajímá o léčbu sekretinem, a to i poté, co zjistili, že nefunguje. Nedokázali se vzdát naděje. Takže autistická komunita stále prosazovala, že to zkrátka musí fungovat.
Nakonec bylo provedeno 16 randomizovaných, placebem kontrolovaných studií, zahrnujících více než 900 dětí. Žádné důkazy o přínosu sekretinu nebyly nalezeny. Žádná ze studií neukázala výrazně větší naměřené zlepšení jazykových, poznávacích nebo autistických symptomů ve srovnání s tím, když výzkumníci pouze předstírali podání léků, ale vlastně jim nic účinného nedali.
Při absenci účinné a cenově dostupné léčby autismu jsou rodiče dětí s touto poruchou velmi zranitelní, snadno podlehnou extravagantním tvrzením o potenciálních léčbách. V případě sekretinu došlo k dokonalé souhře různých faktorů, které propagovaly mýtus. Vyvolalo to šílenství po koupi sekretinu u tisíců rodičů. Ceny za jednu dávku se často vyšplhaly na stovky nebo dokonce tisíce dolarů. „Příběh sekretinu“ nám ukazuje, proč je tak důležité podrobit navrženou léčbu vědeckému zkoumání, namísto pouhého přijetí povídaček jako důkazů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Nath, Debdeep, MSN, APRN, PPCNP-BC, PMHS. Complementary and Alternative Medicine in the School-Age Child With Autism. J Pediatr Health Care. 2017;31:393 - 397.
- Höfer J, Hoffmann F, Bachmann C. Use of complementary and alternative medicine in children and adolescents with autism spectrum disorder: A systematic review. Autism. 2017;21(4):387-402.
- Bent S, Hendren RL. Complementary and alternative treatments for autism part 1: evidence-supported treatments. AMA J Ethics. 2015;17(4):369-74.
- Singer A, Ravi R. Complementary and alternative treatments for autism part 2: identifying and avoiding non-evidence-based treatments. AMA J Ethics. 2015;17(4):375-80.
- Williams K, Wray JA, Wheeler DM. Intravenous secretin for autism spectrum disorders (ASD). Cochrane Database Syst Rev. 2012;(4):CD003495.
- Horvath K, Stefanatos G, Sokolski KN, Wachtel R, Nabors L, Tildon JT. Improved social and language skills after secretin administration in patients with autistic spectrum disorders. J Assoc Acad Minor Phys. 1998;9:9.
- Krishnaswami S, Mcpheeters ML, Veenstra-vanderweele J. A systematic review of secretin for children with autism spectrum disorders. Pediatrics. 2011;127(5):e1322-5.
- Volkmar FR. Lessons from secretin. N Engl J Med. 1999;341(24):1842-4.
- Sandler AD, Sutton KA, Deweese J, Girardi MA, Sheppard V, Bodfish JW. Lack of benefit of a single dose of synthetic human secretin in the treatment of autism and pervasive developmental disorder. N Engl J Med. 1999;341(24):1801-6.
- Voigt RG, Mellon MW, Katusic SK, et al. Dietary docosahexaenoic acid supplementation in children with autism. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014;58(6):715-22.
- Saad K, Abdel-rahman AA, Elserogy YM, et al. Randomized controlled trial of vitamin D supplementation in children with autism spectrum disorder. J Child Psychol Psychiatry. 2018;59(1):20-29.
- Sathe N, Andrews JC, Mcpheeters ML, Warren ZE. Nutritional and Dietary Interventions for Autism Spectrum Disorder: A Systematic Review. Pediatrics. 2017;139(6).
- Dunn-Geier J, Ho HH, Auersperg E, et al. Effect of secretin on children with autism: a randomized controlled trial. Dev Med Child Neurol. 2000;42:796-802.
Image credit: Pexels via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.